בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה דחה לאחרונה עתירה שהגיש בעלים של משרד עורכי דין לביטול החלטת ראש המועצה האזורית מעלה יוסף שלא לקבלו כיועץ המשפטי של הרשות, בטענה שאין לו את הניסיון המספיק לצורך מילוי התפקיד. הנשיא רון שפירא קבע כי מדובר בהחלטה סבירה שאינה מצדיקה התערבות.
העותר הגיש מועמדות למכרז עם מתחרה נוסף, אך זה פרש בשלב מסוים. הוועדה המקצועית המליצה על המועמד היחיד שנותר כמתאים לתפקיד, אלא שאז החליט ראש המועצה שמעון גואטה לדחות אותה ולצאת במכרז חדש.
1 צפייה בגלריה
 בית משפט
 בית משפט
אילוסטרציה
( אילוסטרציה: Shutterstock)
בעתירה שהגיש באפריל אשתקד טען עורך הדין שההחלטה בלתי סבירה ונוגדת את דיני המכרזים. לטענתו, הנימוק לאי קבלתו לתפקיד – חוסר ניסיון לכאורה בייעוץ שוטף לרשויות מקומיות – מוטעה מיסודו שכן הוא בעל ניסיון עשיר בייצוג וייעוץ משפטי לגופים מוניציפליים. לדבריו ההחלטה ניתנה בהעדר סמכות וללא בסיס כך שיש לבטל אותה ולחייב את המועצה להתקשר עמו בהסכם למתן שירותים משפטיים.
מנגד טענה המועצה שההחלטה התקבלה כדין, משיקולים ענייניים בלבד והיא אינה חורגת ממתחם הסבירות. לדבריה, אחרי ריאיון עם עורך הדין התברר לראש המועצה כי הלה נעדר ניסיון ומשכך אין מקום להמשיך עמו את תהליך המינוי, הגם שמשמעות הדבר היא אי קבלת המלצת הוועדה המקצועית.
השופט שפירא הבהיר שבהתאם לנוהל הרלוונטי, ראש מועצה אינו מחויב לקבל את המלצת הוועדה המקצועית ביחס לקבלת מועמדים מסוימים, בכפוף לנימוק החלטתו בכתב. ואכן, גואטה שלח בינואר אשתקד למנכ"ל המועצה מכתב שבו נטען כי העותר לא ייעץ משפטית באופן שוטף לרשות מקומית אחרת וכי להתרשמותו הוא אף נעדר ניסיון בייעוץ משפטי שוטף בתחומי השלטון המקומי – כך שאין בכוונתו לאמץ את המלצת הוועדה ולקבלו לתפקיד היועץ המשפטי אלא לפרסם מכרז חדש.
בפסק הדין הודגש כי במקרה זה מדובר בחוזה לביצוע עבודה הדורשת ידע ומומחיות מיוחדים, להבדיל מכזאת שכל בוגר משפטים בעל רישיון עריכת דין יכול למלא. בתוך כך נדחתה טענת העותר שלפיה ראש המועצה לא היה מוסמך לצאת במכרז חדש לאיתור יועץ משפטי למועצה במקומו.
"הפרשנות שמבקש העותר להעניק לנוהל, לפיה ראש המועצה אינו יכול לנהל הליך מחדש במקרה כזה, אינה הגיונית או סבירה", נקבע. "ראש המועצה היה סבור שהמועמד היחיד שנותר והוועדה המקצועית המליצה עליו אינו בעל ניסיון וידע מתאימים כדרוש לתפקיד ולכן אין זה הגיוני וסביר כי ייאלץ לבחור באותו מועמד לתפקיד ולא יוכל לנהל את ההליך מחדש על מנת לאפשר למועמדים מתאימים להציע מועמדות לתפקיד".
לפיכך השופט הורה על דחיית העתירה ובכך למעשה הכשיר את החלטת ראש המועצה שלא למנות את העותר כיועמ"ש מעלה יוסף.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ העותר: בעצמו וע"י עו"ד יגאל מלצר ועו"ד רינת רוימי • ב"כ המשיבים: לא צוינו • עו"ד יצחק וכטל עוסק בדיני חוזים • הכותב לא ייצג בתיק • בהכנת הכתבה לקח חלק צוות העורכים של אתר פסקדין • ynet הוא שותף באתר פסקדין