1 צפייה בגלריה
דיכאון כאב ראש עייפות אישה אילוס אילוסטרציה
דיכאון כאב ראש עייפות אישה אילוס אילוסטרציה
אילוסטרציה
(shutterstock)
בית המשפט המחוזי בחיפה הורה לאחרונה משרד הפנים לאפשר לאישה טרנסג'נדרית להירשם כ"חסרת דת" במרשם האוכלוסין: בפסק הדין, שבו דתה לא נחשפה דתה מפאת חסיון והגנה על פרטיותה, קיבלה השופטת אספרנצה אלון את טענתה שלפיה החברה שממנה הגיעה לא מקבלת את זהותה המגדרית ומתנהגת כלפיה באלימות, בעוינות ובחוסר כבוד בשל דעות קדומות וטרנספוביה.
האישה עברה ניתוח לשינוי מין וכבר רשומה במשרד הפנים כנקבה עם שם פרטי שונה. אלא שבקשתה לשנות את סעיף הדת לגביה לחסרת דת נדחתה. בתביעה שהגישה לפני כחצי שנה היא סיפרה על תחושת זרות וניכור שהיא חשה כלפי הדת שממנה הגיעה, בשל חוסר כבוד והתכחשות בוטה לזהותה המגדרית.
התובעת טענה כי עד היום היא סובלת מעוינות, סלידה, דיכוי ואלימות, כולל איומים על חייה, בשל דעות קדומות וטרנספוביה. בעקבות זאת היא נאלצה להתנתק מהמשפחה המורחבת ולשנות גם את שם המשפחה שלה כדי שיתקשו לזהות אותה.
עו"ד אייל גונןעו"ד אייל גונןרווית דיזיין
לדבריה, הדת שאליה היא משתייכת לא מוכנה לשנות את הרישום שלה לאישה, והיא חוששת מאוד שאם תישאר רשומה כך יקברו אותה כגבר בניגוד לרצונה ותוך רמיסת כבודה וזהותה. היא הבהירה שהיא לא מוכנה בשום פנים ואופן להיות משויכת למוסד דתי כלשהו והיא מעוניינת להתנתק סופית מהדת. לפיכך היא ביקשה שהמדינה, שאפשרה לה להגשים את הרצון להפוך לאישה, גם תאפשר לה להפוך לחסרת דת.
בתגובה לתביעה הודיעה רשות האוכלוסין שהיא משאירה את ההחלטה לשיקול דעתו של בית המשפט. לפיכך קיבלה השופטת אלון את התביעה וקבעה כי אין מקום להכביד על התובעת ולמנוע ממנה לממש את הגדרת הזהות האישית שלה.
"השתכנעתי באופן מלא כי מולי עומדת אישה הדורשת את אשר מגיע לה", כתבה. "חוסר אמונתו של פלוני בכל דת שהיא, נתונים ללבו של אדם, ואין הוא זקוק לגושפנקה חיצונית לכך. וביני לביני אומר כי מי יכול לתת גושפנקה לאמונתו הדתית של אותו אדם הטוען כי הינו חסר דת? האל שאינו קיים או שמא האל הקיים שבו הוא לא מאמין?".
השופטת הדגישה כי האמונה הדתית היא "בין המעוזות הפרטיים האחרונים שיש לאדם" ולאף אחד אחר, כולל המדינה, אין בו דריסת רגל. לפיכך היא הוציאה פסק דין שמצהיר כי התובעת חסרת דת והורתה למרשם האוכלוסין לשנות את הפרטים שלה בהתאם.
• לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין • ב"כ התובעת: עו"ד עירא הדר • את משרד הפנים ייצג עו"ד מפרקליטות מחוז חיפה-אזרחי • עו"ד אייל גונן עוסק בדיני משפחה • הכותב לא ייצג בתיק • ynet הוא שותף באתר פסקדין