ועדת הכלכלה של הכנסת דורשת ממשרד האוצר לבצע בחינה מערכתית כוללת של ענף ההימורים בישראל. יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון, העלה את הדרישה במהלך דיון שקיימה היום (ב') הוועדה במתווה הגרלות צ'אנס של מפעל הפיס.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הדיון כונס לדרישת שר הכלכלה לשעבר, ח"כ אלי כהן, שהיה חבר בממשלה שבה שר האוצר משה כחלון צמצם מאוד את ההימורים בישראל ובין השאר אסר הימורים על מירוצי סוסים והימורים במכונות מזל.
2 צפייה בגלריה
דוכן של מפעל הפיס
דוכן של מפעל הפיס
דוכן של מפעל הפיס
(צילום: שאול גולן)
יו"ר הוועדה, ח"כ ביטון, ציין כי "הפיס תרם רבות לביסוס הקהילה והחברה בישראל, אך מצד שני כראש עיריית ירוחם ראיתי כיצד אנשים קשיי יום מתמכרים להימורים ומאבדים את כל כספם. צריך לייצר מצב שיש הימורים חוקיים בישראל, אבל למנוע מצב של התמכרות והרס משפחות, והאיזון הוא דק. אני מעדיף שלמדינה יהיו פחות הכנסות מהפיס, ובלבד שלא יהיה אדם אחד שיתמכר להימורים".
ח"כ אלי כהן אמר כי "היום מתקיימות שבע הגרלות צ'אנס ביום שגורמות להתמכרות ופוגעות בעיקר בחלשים, כשהמטרה של הפיס ושל הטוטו היא לא להעשיר את קופת המדינה". הוא הוסיף כי צריך לצמצם את מספר ההגרלות לאחת, או מקסימום שתיים ביום, ואמר שהפיס צריך להכניס פחות את היד לכיס של החלשים. לטענתו, אם מספר ההגרלות יצומצם אנשים לא יעברו להימורים לא חוקיים.

יו"ר מפעל הפיס: "אנחנו לא הבעיה, אלא הפיתרון"

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי, הגיב לטענות ואמר כי מפעל הפיס הוא מפעל של הרשויות המקומיות, שמקבל היתר משר האוצר לערוך הגרלות. לדבריו, הגרלת הצ'אנס קיימת מאז 1994 ובעוד המדינה אישרה 56 הגרלות בשבוע, הפיס מבצע רק 49.
2 צפייה בגלריה
אביגדור יצחקי
אביגדור יצחקי
"אנחנו לא קיימים באינטרנט כי כך הרגולטור החליט". אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס
(צילום: כפיר סיון)
לדברי יצחקי, "הפיס הוא לא הבעיה אלא הפיתרון שמונע מאנשים להגיע להימורים לא חוקיים". באשר להימורים הלא חוקיים אמר יצחקי כי הם מהווים 60% מהשוק - 19 מיליארד שקל, והסכנה להתמכרות מהם היא פי 7. לעומת זאת, לדבריו, מפעל הפיס פועל למניעת התמכרויות במסגרת "משחקים באחריות" והקים שלושה מרכזים למניעת התמכרויות וכל מי שפונה מממנים עבורו את הגמילה.
עוד אמר יצחקי, כי "אנחנו לא קיימים באינטרנט כי כך הרגולטור החליט. החברות שנטפלות אלינו ובונות קבוצות רכישה שגוזרות קופון ושותות כספים שהיו צריכים להגיע לקהילה - שם הכל מותר: עוקץ קשישים, מכירה בהקפה ואם לא תשלם גם ישברו לך את העצמות".
יו"ר מפעל הפיס גילה, כי 65% מההכנסות מוחזרות כזכיות, 9% הן הוצאות מכירה, 5% לאדמיניסטרציה ו-20% חוזרים לקהילה - כ-1.6 מיליארד שקל בשנה רגילה ובשנה טובה כמו השנה שעברה מגיע הסכום ל-1.9 מיליארד שקל.
יצחקי הוסיף כי אין לו כל עניין להגדיל את הכנסות מפעל הפיס, וכי הוא מווסת גם את הפרסום, אך צריך לבדוק את שוק ההימורים הלא חוקיים. "200 מיליון שקל הולכים לארגוני הפשע, יש חשש לגלגול זכיות, היעדר בקרה, עוקצים קשישים - תפנו את האנרגיה לשם", קרא יו"ר מפעל הפיס לחברי ועדת הכלכלה.
ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי אמרה כי הפיס היא רשות סטטוטורית ויש עליה אחריות, וטענה כי בניגוד להחלטה לצמצם את מספר נקודות המכירה, מספרן דווקא עלה. יצחקי הגיב לכך ואמר כי הטענה הזאת אינה נכונה.
ח"כ אורי מקלב אמר כי אין ספק שהפיס עושה דברים טובים, "אבל הרבה מאוד אנשים נסחפים להימורים בפיס בגלל שהוא מסודר ולכן צריך לעסוק במניעה והסברה". ח"כ יעקב אשר אמר כי "אם זה לא טוב שהמדינה תיקח אחריות ותקבל החלטה לסגור את זה".
ח"כ שלמה קרעי פקפק בנתון כי 60% מהשוק הוא הימורים לא חוקיים, וביקש נתונים של הכנסת הפיס לנפש לפי עיר. ח"כ מיכל וולדיגר אמרה כי הימורים זו אשליה, ושאלה למה המדינה מאפשרת את זה. ח"כ רון כץ אמר כי צריך להתאים את החקיקה בעניין למאה ה-21.
יועץ מנכ"ל משרד האוצר, גלעד שלום, אמר בדיון כי ההיתר שניתן למפעל הפיס לא הוארך לזמן רב, כדי לקבל סמכות בזמן הקרוב לבצע שינויים.
יו"ר מפעל הפיס יצחקי הגיב לטענות, ואמר כי חברי הכנסת יקבלו כל נתון שהם מבקשים. לדבריו, ברשויות ברמה סוציו-אקונומית 10-6 יש 1,378 תחנות וברשויות 5-1 יש 1,039 תחנות. "אין לי בעיה שההכנסות ירדו, מי שייפגע בסוף הן הרשויות המקומיות, והן שיגידו את דברן אם הם מסכימים שההכנסות ירדו. אני רק רוצה לטפל ברשויות המקומיות. בקורונה, כאשר לא היה תקציב, אף אחד לא דיבר איתם חוץ ממפעל הפיס, ואם אתם רוצים לקחת את פיסת הבשר העבשה הזו מהם אני הראשון שאסכים".

"לא להתגאות במתנ"סים מכסף שלוקחים ממסכנים"

ח"כ אלי כהן אמר כי כל שקל שנותנים לרשויות מגיע מהחלשים ביותר בחברה הישראלית, "והדבר האחרון שצריכים להיות גאים בו זה הקמת מתנ"סים מאותם 500-400 שקל שלוקחים מהמסכנים". הוא הוסיף כי "אין כל היגיון לקיים את אותה הגרלה 7 פעמים ביום".
תזכורת: הגרלות הפיס המשיכו להימכר גם במהלך הסגר. צפו
(צילום: אבי חי, משי בן עמי)
היו"ר ביטון דרש מהפיס לבחון לעומק את השלכת הימורי הצ'אנס ולבדוק אם יש מקום להקטין את מספר ההגרלות היומי. יו"ר הוועדה הודיע כי "הוועדה קוראת לשר האוצר לבחון את השלכות הפיס על התמכרויות ועל הפריפריה והמוחלשים, ולבצע מחקרים מבוססי נתונים.
"הוועדה מבקשת מהאוצר להסתכל על עולם ההימורים במבט מערכתי. מצד אחד זה כלי שמביא לרשויות ולמדינה כשני מיליארד שקל בשנה, ומצד שני זה יכול לייצר מצבים של התמכרויות ופגיעה בחלשים ביותר. המדינה לא עושה מספיק בעולם ההימורים הלא חוקיים, והוועדה מצפה משר האוצר והשר לביטחון הפנים להיכנס לנושא הזה ותזמין אותם לתת תשובות".
עוד אמר היו"ר ביטון כי יבקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך נתונים על עולם ההימורים הלא חוקיים בישראל, וכן נתונים על פריסת תחנות לוטו וטוטו בישראל, לפי שכונות וקהילות, גובה הוצאה של בית אב ועוד. הוא אף קרא לוועדה להתמכרויות בכנסת, בראשות ח"כ רם שפע, להמשיך לעקוב ולמקד את המאמצים במניעה, שקיפות ואזהרה.