ארגוני נשים פנו לעיריית חיפה בדרישה לבטל את השתתפותו של הזמר אייל גולן במשדר העצמאות של ערוץ רשת בנמל חיפה - אירוע שהעירייה השקיעה בו כ-100 אלף שקל. נציגות הארגונים טוענות כי על אף שנגד גולן לא הוגש כתב אישום בגין החשדות לעבירות מין בקטינות, מדובר ב"כתב אישום מוסרי וציבורי שעדיין עומד בעינו".
2 צפייה בגלריה
אייל גולן
אייל גולן
אייל גולן
(צילום: יובל חן)
בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי עיריית חיפה תממן חלק מהפקת יום העצמאות, שתיערך בנמל העיר, בהשתתפות גולן ועומר אדם. ארגוני הנשים, בהם איתך - מעכי, כ"ן We power, אישה לאישה, המרכז לנפגעות תקיפה מינית וויצ"ו חיפה, הזכירו במכתבן לראש עיריית חיפה כי בגלל מחאה ציבורית בוטלה הופעה של גולן בחיפה ב-2014, ולמרות המחאה הציבורית היא התקיימה ב-2017.
"מסיבה לא ברורה עיריית חיפה מזמינה שוב ושוב אמן שהועלו כנגדו חשדות בגין ניצול מיני של קטינות, ועצימת עין למול מעשים קשים שנעשו בסביבתו הקרובה ביותר. האם לא נותרו אמנים ואמניות ראויים שניתן להזמינם?", תהו הארגונים במכתב.
לדבריהן, האישומים הפליליים כנגד הזמר אייל גולן אומנם בוטלו, אולם סיפורי הנערות, "שהיו חשופות לפרקטיקות בזויות כששמו של הזמר משמש בכדי לנצלן, לפגוע בהן רגשית ומינית - הם כתב אישום מוסרי וציבורי שעדיין עומד בעינו. הזמנת אייל גולן לחיפה מעבירה מסר בעייתי ביותר של התעלמות העירייה ממאבקן הקשה של נשים, נשים צעירות, נערות וילדות לביטחון אישי.
2 צפייה בגלריה
אייל גולן
אייל גולן
אייל גולן
(צילום: צילום מסך, ערוץ 13)
"אנו דורשות מראש עיריית חיפה ומהעומד בראש מחלקת התרבות, לעשות את כל הנדרש על מנת לבטל את השתתפותו של אייל גולן באירועי ערב יום העצמאות, ובוודאי שלא לשלם מכספי תושבי ותושבות העיר עבור הופעתו. כאמור, זהו גם מסר מובהק לחופש של נשים, נערות וילדות מניצול מיני, הטרדות מיניות והזכות לביטחון אישי".
מטעם עיריית חיפה נמסר כי הכתובת לטענות היא רשת, "שהפיקה את האירוע ובחרה את האומנים ואת תוכן המופע".
מטעם נמל חיפה נמסר כי הם בגדר ספקים בלבד באירוע.
מטעם רשת נמסר: "רשת, חברת טלוויזיה, לא מפעילה אג'נדה כזו או אחרת או לחילופין אינה משמשת כבית משפט, שכן עבור דברים אלה בדיוק קיים בית המשפט. יחד עם זאת, רשת מוצאת לנכון לשדר את התחקירים החשובים ביותר לצד הבאת מוזיקה ושמחה לעם ישראל, בטח ובטח במצב בו מצוי הציבור בימים אלה. כך עושות כל חברות הטלוויזיה הישראליות, כמו גם תחנות הרדיו, הציבוריות והפרטיות".
מטעם ליאם הפקות נמסר: "ביום העצמאות לפני שלוש שנים, עיריית חיפה ערכה סקר וכל תושבי העיר בחרו את אייל גולן. לכן היא סגרה הופעה בשלוש במות מרכזיות, ומעל 150 אלף איש מתושבי העיר חיפה יצאו לרחובות ונהנו מהופעה בלתי נשכחת של אייל גולן. אייל גולן נבחר לזמר ה-70 של מדינת ישראל, זמר העשור בעשור הנוכחי והחולף, וכמו כן, קטף את התואר המכובד של הזמר המושמע ביותר ברדיו בשנתיים האחרונות.
"...אייל גולן יופיע בבמה המרכזית במשדר יום העצמאות בערוץ רשת וזהו כבוד גדול. אנו בטוחים שמאות אלפי צופים יהיו שמחים ומאושרים לשמוע הופעה בלתי נשכחת של אייל גולן, עם הלהיטים המוכרים והאהובים מכל הזמנים. אנו דוחים בשאט נפש כל ניסיון נלוז להזיק ולגרום עוול לאדם חף מפשע שמעולם לא הואשם, המשטרה והפרקליטות סגרו באופן נדיר את התיק בתוך שלושה חודשים בלבד והוכח שהמתלוננות העידו עדות שקר. אנו מדגישים שמי שמעלה את הסיפור מחדש עושה עוול לאדם חף מפשע".
השתתף בהכנת הידיעה: רן בוקר