לאחר מעצרו של המאייר זאב אנגלמאיר בהפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים בשבת שעברה, קריקטוריסטים ומאיירים ישראלים נרתמים למפגן תמיכה באמן ובדמות שושקה, שאותה הוא מגלם. זאת, באמצעות קריקטורות שיודפסו על שלטים וחולצות ויחולקו למפגינים בבלפור.
האיור של אורי פינקהאיור של אורי פינק
האיור של אורי פינק
(אורי פינק)
בכזכור, אנגלמאיר נעצר בהפגנה בבלפור במוצאי שבת, בחשד ל"הטרדה מינית ציבורית" - ולאחר מכן סיפר כי השוטרים נהגו כלפיו באלימות במהלך החקירה. האמנים המתייצבים לצידו - בהם אורי פינק, מיש, אבי כץ, יונתן וקסמן, מישל קישקה ונוסקו - פירסמו איורים המותחים ביקורת על המעצר, ועל המציאות הישראלית של החודשים האחרונים בכלל. חלק מן האמנים אף צפויים להשתתף בהפגנה בשבת.
האיור של מישהאיור של מיש
האיור של מיש
(מיש)
האיור של יניב שמעוניהאיור של יניב שמעוני
האיור של יניב שמעוני
(יניב שמעוני)
מאחורי היוזמה עומד נסים חזקיהו (נוסקו), קריקטוריסט, מאייר ועורך מגזין "פרה דוקס - תגובה ציורית הולמת". "המעצר של שושקה הטריד אותי, והיה שקוף שיש פה הוראת מכוון מלמעלה", אמר חזקיהו ל-ynet. "המינימום שנדרש מבחינתי זה לארגן מפגן תמיכה ומחווה לזאב אנגלמאיר. פניתי לשורה של מאיירים מובילים והם ניאותו בשמחה ושלחו לי עבודות".
האיור של נוסקוהאיור של נוסקו
האיור של נוסקו
(נוסקו)
האיור של שרון גזיתהאיור של שרון גזית
האיור של שרון גזית
(שרון גזית)
חזקיהו, שמשלב בעבודותיו הומור, מחאה וסאטירה, הוסיף כי הוא מודאג מהתהליך הבעייתי של צמצום חופש הביטוי, שכולל לדבריו גם את ירידתה של תוכנית הטלוויזיה "גב האומה" מלוח השידורים. "הטריד אותי הרעיון שעוצרים מאייר בגלל תחפושת, ועוד מפשיטים אותו וחוקרים אותו כאילו הוא ברון סמים", אמר חזקיהו. "זה דבר מטורף שמתאים למדינות אחרות. היום זאת שושקה – ומחר זה יכול להיות מישהו אחר שייעצר בגלל קריקטורה. משהו לא תקין קורה פה".
האיור של גיל אלקבץהאיור של גיל אלקבץ
האיור של גיל אלקבץ
(גיל אלקבץ)
האיור של מישל קישקההאיור של מישל קישקה
האיור של מישל קישקה
(מישל קישקה)
האיור של יונתן וקסמןהאיור של יונתן וקסמן
האיור של יונתן וקסמן
(יונתן וקסמן)
האיור של אבי כץהאיור של אבי כץ
האיור של אבי כץ
(אבי כץ)
האיור של ליאורה גרוסמןהאיור של ליאורה גרוסמן
האיור של ליאורה גרוסמן
(ליאורה גרוסמן)