אוקיי, נדמה לי שעליתי על זה. "הישרדות" ישראל היא לא צאצא ישיר או גנטי של "הישרדות" האמריקנית. למעשה היא עברה כל כך הרבה הסתעפויות והתרחקה מחללית האם ברמה כזאת שכבר אי אפשר להחשיב אותן כשייכות לאותה משפחה. אסור, פשוט אסור, לשפוט את שתי התוכניות השונות לחלוטין האלו על פי אותו קנהמידה, וכל ניסיון להשוות ביניהן יתנקם בסופו של דבר רק בנו, הצופים.
מתוך "הישרדות VIP"
(באדיבות רשת)
"הישרדות" ישראל היא סדרה ישראלית שמשודרת בערוץ טלוויזיה שנאבק על כל מפרסם ונלחם על כל שקל שהוא מזרים לתקציב שלה, והוא הולך ומקצץ, הולך ומשטח, כדי להתאים אותה למיטת הסדום שלו. מכירים את האגדה על מרק מסמר? על הנווד שמבטיח לאיש שאצלו הוא מתארח שהוא יכין לו מרק מעולה ממסמר, מרק שיישתבח אם הוא רק יוסיף לו ירקות, תבלינים ונתח בשר? אז אותו הדבר - אבל הפוך. המרק העשיר של "הישרדות" המקורית הולך ומופשט פה מכל הסממנים שלו ובסופו של דבר אנחנו מוצאים את עצמנו עם מים שהורתחו בהם מסמר. בתיאבון.
3 צפייה בגלריה
מתוך "הישרדות VIP"
מתוך "הישרדות VIP"
מתוך "הישרדות VIP"
(צילום: באדיבות רשת)
עונת "הישרדות VIP" שעלתה אמש (שבת) ברשת (האם נזכה אי פעם, עוד בחיינו, לצפות ב"הישרדות" שהיא לא VIP?) עומדת להיות עונה ארוכה ומפוצלת מאוד, שתשתרע על פני חצי שנה, בדומה ל"משחקי השף" שהסתיימה לפני שבוע. הפעם מחכה לה גם תחרות לא קלה ממול: בערוץ השכן שיבצה קשת את "הזמר במסכה", שבעונה הראשונה שלה הצליחה להפוך פורמט קוריאני מטופש למחולל אחוזי צפייה שזכורים מהימים הראשונים של ערוץ 2 וכבר האכילה אבק את העונה האחרונה של "האח הגדול".
בימים שבהם צולמה העונה הפיליפינית, איש בהפקה לא ידע עדיין איזו תוכנית תתחרה איתם על תשומת לב הצופים, אבל מהקריצה ל"זמר במסכה" שהופיעה בפרק הראשון של "הישרדות" - נדמה שהגישה הפעם הייתה לקחת את עצמם קצת פחות ברצינות. כי זאת "הישרדות" שלנו כרגע, תוכנית מציאות שטופת דאחקות עם סטייה חריפה לכיוון פוליטיקת הזהויות, שמנסה להצחיק אתכם, לעצבן אתכם, לעורר פרובוקציות, למתוח אתכם ולעשות כל דבר שימשוך את תשומת הלב שלכם ויגרום לכם להישאר. טוב, כמעט הכול. הלוואי ואתבדה, אבל יש לי תחושה שאף אחד מהאנשים שעל האי לא באמת עומד לשחק את המשחק שלשמו התכנסנו.
3 צפייה בגלריה
אודליה סויסה
אודליה סויסה
מתוך "הישרדות VIP"
(צילום: אוהד קב)
אז מה היה לנו בפרק הראשון? דקות ארוכות של תוכן שיווקי, קרבות חסרי משמעות מבחינה אסטרטגית שקבעו את חלוקת השבטים, מתעלפת אחת שהחניקה חיוך וכמובן שיגועים של ההפקה - ההבטחה שבפרק הבא כבר יחכה שם של מתמודדת, פאני בן מוחה, בכד ההצבעות, ושבהדחה הזאת שתשודר הערב (א') יצביע גם השבט המנצח על זהות המודח הראשון. אוי, כמה שלא התגעגעתי. הליהוק בעונה הזאת נע בין טריטוריות של מודע לעצמו (אלה מ"וובה ואלה" ב"המירוץ למיליון" מבטיחה שאם ניתן לה לזכות היא לא תשתתף יותר באף ריאליטי) וליהוקים מתגרים שעל כרטיס הביקור שלהם כבר כתובה ההטרלה. אם להתנבא, זאת עונה שאבישי בן חיים לא ירצה להפסיד כי היא עומדת לעשות עוד סיבוב על הסוס העייף של ישראל הראשונה והשנייה.
דודו אוואט, שהתיעוב שלו לעדה האשכנזית כבר זיכה אותו במשרת פרשן בערוץ הספורט בשם ה"דיאלוג", אודליה סויסה שסיפרה ב"בואו לאכול איתי" שאין לה חברות אשכנזיו, ומהצד השני השחקן הנרי דוד שכבר בפרומו ששודר הודיע שמזרחים הם נחותים. סביבם יעלו ויבואו גם אוהד בוזגלו (אחיו של אסי, הזוכה השערורייתי מהעונה הקודמת), וגרושתו, פאני (סיבת הגירושים: הצורך של אוהד ל"אינטרקציה עם נשים נוספות"); גדי פניבילוב ומעיין אשכנזי, יוצאי "האח הגדול"; ג'קי אזולאי, אחת מנמלות הריאליטי החרוצות של הז'אנר; מייקל לואיס שחזר לחוויה מתקנת אחרי הקריסה שלו בעונה קודמת; השחקנים יהונתן בשן, שירה פרבר וקובי מאור; יובל המבולבל שזקוק לתיקון תדמיתי דחוף; ורד בוסקילה על נישת ירדן ג'רבי; ליה גיל מהעונה הישראלית הראשונה ודנדן בולוטין, שהוא איש אנונימי יחסית ומעולם לא השתתף בריאליטי של רשת אלא אשכרה חי עם אינדיאנים כמה חודשים! יפוטר המלהק.
3 צפייה בגלריה
מתוך "הישרדות VIP"
מתוך "הישרדות VIP"
מתוך "הישרדות VIP"
(צילום: באדיבות רשת)
נאמר זאת כך: היתרון הגדול של "הישרדות" על פני "הזמר במסכה" הוא המנעד האפשרי שלה והסיכוי שלה להפתיע. ב"הזמר במסכה" אתם פחות או יותר יודעים מה תקבלו - פאנצ'ים של שחר חסון, אופירה אסייג שולפת לעצמה את הטחול מרוב אינטראקטיביות, סטטיק ובן אל עם מלתחה מעוורת וצדי צרפתי אומר שהוא לא יודע. ב"הישרדות" לעומת זאת, אם נזכה לרחמיהם של העורכים והמלהקים, אם איכשהו - למרות כל המריחות וקיצוצי הכנפיים והמקלות בגלגלים ששמה ההפקה - המשחק יצליח לנהל את העונה ולא להיפך, ולפחות חלק מהמתמודדים יורשו להשתמש בדבר הזה שנקרא אסטרטגיה, אז אנחנו עשויים אפילו ליהנות. במחשבה שנייה, על מי אני עובדת. היי, תראו, סלב!