ב-5 בספטמבר 1964 נרצח אהרון לופו בן ה-30 בחדר המדרגות בכניסה לביתו מירייה בודדת מרובה עוזי. על אף שנעצר חשוד ברצח, שהכחיש את הדברים ולאחר מכן גם נטל את חייו - בחודשים הבאים נרצחו עוד שני קורבנות בדיוק באותו אופן, אך זהות הרוצח מעולם לא נחשפה. 60 שנה לאחר מכן, עורכת הדין והפודקאסטרית החובבת דפנה שחק (בקריינותה של עדי דרורי) שבה לאותו רצח משולש בהסכת חדש בניסיון לפענח את התעלומה. כך נפתחת העלילה של "המפצחות", פודקאסט עלילתי בלשי מבית "מדברים עברית". האזינו לפרק השלישי בסדרה
1 צפייה בגלריה
תעלומת רצח משולשת
תעלומת רצח משולשת
תעלומת רצח משולשת
(צילום: שאטרסטוק)
עלילת הפרק השלישי של "המפצחות" ממשיכה את החקירה הבלשית ששחק פצחה בה ביחד עם מירי נחום (בקריינותה של טלי קרק), סגן ניצב בדימוס וחוקרת משטרה בעברה, בליקוט של עדויות, פיסות עיתונים ומידע מפוזר. בפרק זה נחום מציעה לשחק להסתכל בלי פחד דרך עיניו של הרוצח - וליתר דיוק - להסתכל על כל רצח בנפרד, בהנחה שעשויים להיות קיימים לא פחות משלושה רוצחים. אך במהרה נחשף כי התעלומה המשולשת שבשידור אינה הפרשייה החשודה היחידה - כשהבחור החדש שעימו דפנה יוצאת מדליק אצל נחום ודולב, טכנאי הסאונד שלהן, את כל נורות האזהרה האפשריות.
את הפודקאסט כותבות נילי אסיא ומעין רוגל, סופרות מתח ובילוש ששיתפו פעולה בפודקאסט הספרותי "סופרות לאחור". הפרשה ההיסטורית היא בדיונית, אך נכתבה בהשראת פרשה אמיתית משנות ה-60 המוקדמות. ההסכת הוא חלק מז'אנר הו-דאן-איט ("מי עשה זאת?", בעגה האגתה-כריסטית), שהפך פופולרי מאוד בשנים האחרונות עם להיטים דוגמת הסדרה "רק רוצחים בבניין", שעוסקת גם היא בפודקאסטרים חובבים המפענחים מקרי רצח, או סרטי "רצח כתוב היטב".