המשך העסקתה של ענת שוורץ, כתבת "הניו יורק טיימס" הישראלית שחתומה על כתבת התחקיר על אלימות המינית של מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר, נמצא תחת "בירור" - זאת לאחר שעשתה לייקים על שורה של פוסטים פרו-ישראליים ברשתות החברתיות, בהם פוסט שקרא "להפוך את רצועת עזה למשחטה, אם לא מחזירים במיידי את כל השבויים".
1 צפייה בגלריה
ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
(צילום: AP Photo/Mark Lennihan)
גורמי הסברה ישראלים הביעו חשש כי המהלך של העיתון יעזור למכחישים לקעקע את האמינות של התקיפות המיניות של חמאס. כזכור, התחקיר המקיף של העיתון האמריקני שבו לקחה חלק שוורץ לצד כתבים נוספים, חשף פרטים קשים אודות תקיפות מיניות במהלך 7 באוקטובר וגילה כי התקיפות המיניות לא היו אירוע מבודד - אלא דפוס נרחב של אלימות על בסיס מיני שאירעה באותה שבת. התחקיר מתבסס על סרטונים, תמונות, נתוני GPS וראיונות עם יותר מ-150 איש, כולל עדי ראייה, אנשי צוות רפואי, חיילים ויועצות לנפגעי תקיפה מינית. בתחקיר זוהו שבעה מקומות שונים שבהם נשים ונערות נאנסו או הותקפו מינית.
על פי כלי התקשורת האמריקני, שוורץ - אשר עובדת בו ככתבת פרילאנס - הפרה את מדיניות החברה כשעשתה לייק לציוץ המדובר של העיתונאי דוד ורטהיים ב-7 באוקטובר, שבו כתב בין היתר: "אחרי שדיברתי על אחדות, עקרון אחד שצריך לזנוח היום: מידתיות. צריך תגובה לא מידתית. שישראל תראה מה היא מחביאה במרתף. אם תיפול שערה מראשם - להוציא להורג אסירים ביטחוניים. להפר כל נורמה בדרך לניצחון. למען יראו ויראו. הירדנים עשו את זה לדעאש, לא זכור לי שהמלך גונה...מי שמולנו אלו חיות אדם שלא בוחלים בהפרה של כללים מינימליים, לרבות רצח צוותי רפואה ותינוקות. על זה לא עוברים הלאה".
מדיניות "הניו יורק טיימס" לגבי התנהלות עובדיה במדיה החברתית מזהירה כי אסור שפוסט או לייק "יביע דעות מפלגתיות, יקדם דעות פוליטיות, יתמוך במועמדים, יעיר הערות פוגעניות או יעשה כל דבר אחר שמערער את המוניטין העיתונאי של ה'טיימס'".
שוורץ החלה לכתוב עבור העיתון בנובמבר האחרון והתמקדה בעיקר בתגובות של הציבור הישראלי למתקפת 7 באוקטובר ולמלחמה שנפתחה בעקבותיה. כמו כן, היא ידועה כיוצרת קולנוע ובשנת 2008 שימשה עוזרת במאי של ארי פולמן בסרט "ואלס עם באשיר", שזכה בפרס גלובוס הזהב ובפרס הסזאר.
מאז שפורסם התחקיר על התקיפות המיניות, שימשה שוורץ מטרה עבור כלי תקשורת ופעילי רשת פרו-פלסטינים שניטרו אחר ההיסטוריה שלה ברשתות וגילו כי עשתה לייק לפוסטים פרו-ישראליים שונים, כמו זה המדובר של ורטהיים מיום הטבח שכביכול גרם לה להפר את מדיניות "הניו יורק טיימס". עיתונאים ופעילי רשת פרו-פלסטינים פנו ל"ניו יורק טיימס" עם הדרישה להשעות ותהו בפומבי: "מה יקרה אם 'הטיימס' ישכור לפתע יוצר קולנוע פלסטיני ללא רקע עיתונאי, שלאחרונה 'עשה לייק' פומבי לפוסטים שקראו 'לזרוק יהודים ישראלים לים', להשתתף בכתיבת כמה מהדיווחים הרגישים והמעוררי מחלוקת ביותר שלו?".
"הניו יורק טיימס" בתגובה ל-ynet: "אנו מודעים לכך שעיתונאית פרילנסרית בישראל שעבדה עם 'הטיימס' עשתה 'לייק' לכמה פוסטים ברשתות החברתיות, וה'לייקים' האלה הם הפרות בלתי קבילות של מדיניות החברה שלנו. כרגע אנחנו בוחנים את הנושא".
מטעם ענת שוורץ טרם נמסרה תגובה בנושא.