תיאטרון חיפה יעלה הקראה מבוימת של הצגה שעוסקת בסיפורו של אלאור אזריה, שהורשע ב-2017 בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת - כך נודע הבוקר (ב') במהלך מסיבת עיתונאים שקיים התיאטרון לחשיפת הרפרטואר שלו לשנה הקרובה. היצירה, שכתובה בסגנון טרגדיה יוונית, נקראת "שירת אלאור".
3 צפייה בגלריה
אלאור אזריה
אלאור אזריה
אלאור אזריה
(צילום: יאיר שגיא)
לפי תיאטרון חיפה, היצירה עוקבת אחר העדויות שעלו בהליך המשפטי שהתנהל נגד אזריה, ועוסקת במחלוקות והקרעים שאפיינו את החברה הישראלית לקראת הכרעת הדין במשפט. בנוסף, ביצירה יעלו דמויות מרכזיות שלקחו חלק בפרשה, בהם החבר של אזריה שהעיד ששמע את מילותיו לאחר הירי ולאחר מכן שינה את גרסתו, המפקד שחקר אותו מיד אחרי האירוע והוריו של אזריה.
היצירה, שבוימה על ידי משה נאור ונכתבה על ידי עודד ליפשיץ, תעלה כאירוע חד פעמי בפסטיבל מקור בן שלושה ימים שבו יקריאו השחקנים את ההצגה על הבמה. "כתבתי את 'אלאור' מתוך עניין בתהליך שעובר על המדינה", סיפר ליפשיץ ל-ynet, "תהליך של הקצנה וקיטוב שהגיעו לנקודת רתיחה בגלל כדור שנורה ויצא מכלל שליטה, ועבר מהר מהדרג הצבאי לדרג המדיני והרעיד את המדינה כולה. רציתי לכתוב מחזה שהוא תמונת מצב שנלקחה ברגע של משבר ספציפי בקיום שלנו פה ולא נוקטת עמדה חד-מימדית של טוב ורע, אלא מציגה תמונה רחבה על הכוחות שפועלים עלינו ומפרקים את החברה מבפנים".
כמו כן, בפסטיבל המדובר יעלה מחזה העוסק בנערי הגבעות ובסיפור הפיגוע בדומא - "עמירם", שכתב עדו סתר ותביים יעל גולדברג. המחזה מתחקה אחר עמירם, אב צעיר שעובד בשיפוצים ולילה אחד שומע קולות השולחים אותו לבצע מעשה קיצוני. משה נאור, המנהל האמנותי של התיאטרון, סיפר: "אנחנו מנסים לבחון שני מחזות פוליטיים בתקווה להעלות אותם בעתיד מאחר ואנחנו חייבים להסתכל על המציאות שלנו באומץ, גם אם זה גורם לקהל לאי נוחות. הקריאה של 'עמירם' גרמה לי לא רק להתרגשות אלא גם לעצב על מי שכבר לא נהיה, ועצב על התיאטרון בארץ שלא מעז לגעת בדברים החשובים ביותר ולבקר את עצמו. אם יש מישהו שיש לו תפקיד חשוב בארץ זה התיאטרון ולא הכתבות בעיתון".
במסיבת העיתונאים, שהתקיימה בנוכחות השחקנים והיוצרים, חשף התיאטרון כאמור את הרפרטואר החדש לשנה הקרובה. "סוניה", מחזמר בהשראת סיפור אהבתם של סוניה ושמעון פרס, יהיה אחד משלושה מחזות זמר שיעלה התיאטרון. במחזה, שכותבים שחר שמאי וגיא פרטי, שזורה ההיסטוריה של מדינת ישראל - מהמפעל הציוני והקמת קיבוץ אלומות, דרך מירוץ ההתחמשות, המאבקים הפוליטיים, ההסכמים המדיניים, האתגרים הכלכליים והביטחוניים. הוא יכלול שירים על מערכת היחסים של השניים, החלטתה של סוניה להתגייס לצבא הבריטי, החיים בניו יורק, האתגרים שסיפקו להם החיים הציבוריים ועל שיאו של הקונפליקט, ערב מועמדותו של פרס לתפקיד נשיא המדינה. "סוניה הוא מחזמר טרגי על מערכת היחסים שבין סוניה לשמעון פרס", סיפר ל-ynet גיא פרטי, מלחין המחזמר, "בשירים שכתבנו אנחנו מנסים להסתכל על הדמויות האלה, על מערכת היחסים ביניהם ועל הפשרות שעשתה סוניה, ומנסים לענות על השאלה המורכבת מדוע היא עוזבת אותו בסוף והחליטה לא להיקבר לצידו בחלקת גדולי האומה".
3 צפייה בגלריה
שמעון וסוניה פרס
שמעון וסוניה פרס
שמעון וסוניה פרס
(צילום: דוד רובינגר)
המחזמר שיפתח את העונה יהיה "השנה היפה בחיי", שכתב אוהד חיטמן ויביים משה קפטן (הפקה משותפת עם תיאטרון הבימה). במרכז המחזה יעמוד סיפורם של זוג צעיר קרייריסטי ומצליח, שמתמודד עם המעבר מחיי נישואים רומנטיים, יציבים ורגועים לשגרה המאתגרת, וישתתפו בו בין השאר רוני דלומי, מיקי קם ולי בירן. זהו מחזהו השני של חיטמן. הראשון, "בילי שוורץ", זכה להצלחה גדולה וקטף את פרס התיאטרון.
מחזמר נוסף הוא "סווינג", שכתבה ותביים צביה הוברמן, ומביא את סיפורו של מועדון ריקודים תוסס בתל אביב הקטנה כשבעולם מתרחשת מלחמת העולם השנייה ובארץ מתקיים המנדט הבריטי. הקהל שמגיע למועדון מורכב מקצינים וחיילים זרים מכל העולם, סוחרים ערבים עשירים ויהודים שנמלטו מאירופה. על רקע זה צומח סיפור אהבה בלתי אפשרי בין צעירה יהודייה שברחה מגרמניה הנאצית לבין בעל המועדון - גרמני מקהילת הטמפלרים שרוב חבריה תמכו במפלגה הנאצית בגרמניה.
3 צפייה בגלריה
צילום:
צילום:
אוהד חיטמן
(צילום: ליאור נורדמן)
מלבד זה יעלה התיאטרון את הקומדיה "הכתובה" של אפרים קישון, בכיכובו של שלמה בראבא ובבימויו של משה נאור, ואת "המחיר", שכתב ארתור מילר, בכיכובם של יעקב כהן ואסי לוי, שמפגיש שני אחים לאחר 16 שנות נתק כמעט מוחלט, לצורך מכירת הרהיטים שהיו שייכים לאביהם המנוח. הצגה נוספת תהיה "מטורללים" של המחזאי הגרמני מריוס פון מיינבורג שתביים שרון שטרק וישחקו בה מעיין בלום, יעל טל, עומר עציון איילת רובינסון. כמו כן יתקיים קברט אימפרוביזציה "הטוב הרע והנערה", בבימוי עמרי הכהן.