משרד החקלאות פרסם היום (שני) להערות הציבור טיוטת תקנות צער בעלי חיים העוסקת בגידול תרנגולות מטילות והחזקתן לצרכים חקלאיים. התקנות מהוות שלב ראשון לקידום רפורמה בענף ההטלה, ובין היתר הן קובעות את האיסור לגדל תרנגולות מטילות בלולי הכלובים המיושנים והצפופים, שמונעים יכולת לשמור על בטיחות ביולוגית והן ברווחת העופות המוחזקים בהם.
התקנות ייכנסו לתוקף בתוך שלושים ימים מיום פרסומן, והוראותיהן ייושמו בהדרגה, בהתאם לקבוע בהוראות המעבר.
3 צפייה בגלריה
תרנגולות בכלוב בתעשיית הביצים
תרנגולות בכלוב בתעשיית הביצים
תרנגולות בכלוב
(צילום: עמותת אנימלס)
במסגרת התקנות, כל לול חדש שיוקם מיום כניסת התקנות לתוקף והלאה יהיה לול נטול כלובים. החל מ-1 ביוני, 2029, ייאסר אכלוס של לולי כלובים בישראל (לא רק החדשים). לפי המשרד, תקופת המעבר נועדה לאפשר לענף להיערך ולהשתדרג בהתאם לשינויים המחייבים, שכן בישראל נכון להיום כ-93% מלולי התרנגולות המטילות הם לולי כלובים מסוגים שונים. בתקופת המעבר, נקבע מרחב המחייה מינימאלי עבור המטילות בלולים קיימים, ש ינוע בין 600 סמ"ר ל-750 סמ"ר, בהתאם לגודל הלול.
יתרה מזאת, במסגרת התקנות החדשות תיאסר רשמית בתוך שנה וחצי מיום כניסת התקנות לתוקף "הנשרה כפויה", פרקטיקה של הרעבת תרנגולות מטילות במטרה ליצור אצלן מחזור הטלה נוסף. כמו כן, בתוך שנה ייאסר קיטום המקור למטילות לאחר יציאתן מהמדגריה. קיטום המקור יותר אך ורק בעוד האפרוחות במדגריה, ובאופן המיטבי המוכר היום. זאת על מנת למנוע מהן לפצוע זו את זו, ולשם שמירה על רווחתן.
3 צפייה בגלריה
תרנגולות
תרנגולות
תרנגולות
(צילום: AFP)
לפי משרד החקלאות, התקנות מחייבות להעניק טיפול רפואי או המתה למניעת סבל לתרנגולת חולה או פצועה על ידי עובד הלול, ואף קובעות חובת היוועצות ברופא וטרינר או במדריך גידול עופות בכל מקרה של אירוע חריג. אירוע חריג מוגדר כמקרה בו התמותה בלול העולה על 0.25% ביום, או שישנה ירידה בהטלה העולה על 10% ביום או 5% בתוך שלושה ימים.
בנוסף לכך, במשרד ציינו כי התקנות מתייחסות לתשתיות ולציוד הנדרש בגידול תרנגולות מטילות, וקובעות סטנדרטים חדשים לתנאי המחייה של התרנגולות המטילות לאורך כל שלבי הגידול שיבטיחו את בטיחות המוצר לצריכה מחד, לצד שיפור משמעותי ברווחת העופות. התקנות מתייחסות לאוורור, מיזוג ותאורה, לרבות חובת התקנה של מערכות בקרה וניטור, כמו גם לדרישות ריצוף, לגדלי הפתחים, גודל וכמות ציוד האבסה והשתייה.
3 צפייה בגלריה
תרנגולות בכלוב
תרנגולות בכלוב
תרנגולות בכלוב
(צילום: אנימלס)
שר החקלאות עודד פורר: "הבטחנו וקיימנו. זהו צעד ראשון במהפכה שתקפיץ את ענף הלול בישראל למאה ה-21, ותשלב בין שדרוג הענף, בריאות הציבור ורווחת בעלי החיים. הגיע הזמן שלולי הכלובים המיושנים ייעלמו מהנוף הישראלי, ויפנו מקום ללולים מודרניים עם בטיחות ביולוגית ועם רווחה רבה יותר לעופות. אנו פועלים על מנת להביא את החקלאות הישראלית למציאות של המאה ה-21, בכל ההיבטים, ותקנות אלה הן יריית הפתיחה לשינויים כל כך נחוצים בתחום ההטלה".
עמותת אנימלס: "אנחנו מודים לשר החקלאות ומברכים על הובלת ישראל אל סוף עידן הכלובים. זהו הישג היסטורי במאבק למען בעלי-חיים, שמעמיד את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות שמפסיקות לכלוא בעלי-חיים בכלובים. כליאה בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הקשות ביותר: תרנגולת בכלוב לעולם לא זוכה להתהלך על הקרקע, ובטח שלא לפרוש כנפיים ולהתעופף. גם לולים ללא כלובים הם לולים תעשייתיים לכל דבר, ולכן רבים בוחרים להוציא את הביצים מהצלחת. לציבור אכפת מבעלי-חיים, ו-89% מהישראלים סבורים שיש להוציא את הכלובים מחוץ לחוק. המהלך ההיסטורי של שר החקלאות הוא בשורה אדירה שתהפוך את רצון הציבור למציאות, ותקל על הסבל של מיליוני בעלי-חיים".