בשיתוף פורום Reboot
אני ראדי כיוף. נכה צה"ל. נפגעתי ב 1988 במבצע חוק וסדר בכפר מיידון בלבנון במהלך היתקלות עם חיזבאללה. הייתי מפקד צוות בגדוד 202 בצנחנים, כאשר נכנסנו רגלית ללחימה בשטח בנוי ומחבל שעמד מולי ירה בי שני כדורים במרכז הגוף. הגבתי והוא נפל. בזמן שאני נפלתי קיבלתי כדור שלישי בגב. במהלך הפינוי לא ידעתי איך אני יוצא מזה ואיך אני מוציא את הצוות שלי. הייתי בהכרה כל הזמן כי ידעתי שאם ארים ידיים לא אחזור. החזקתי את עצמי ער בכח עד שהגעתי לרמב"ם.
לאחר תקופת אשפוז קשה במצב אנוש ו 19 יום ללא הכרה, קמתי לתוך ידיעה שאני משותק...
המחשבה שהפכתי בבת אחת להיות תלוי באחרים היתה בלתי נסבלת עבורי. אבל הרמתי את עצמי בעזרת מחשבות טובות ואופטימיות.
ד"ר עמית גופר היה מי ששינה לי את החיים – מהנדס שהפך למשותק ב 4 גפיים עקב תאונת דרכים. הוא פיתח את הריווק (ReWalk) שכשמו כן הוא - מכשיר שמאפשר לנכים ללכת! נשמע מדע בדיוני? אז זהו.. שלא.
הריווק שינה חיים של אלפי נכים ברחבי העולם.
אני יכול לשתף מהחוויה האישית שלי ולהגיד שהיכולת לעמוד חיזקה אותי קודם כל בריאותית – אין יותר פצעי לחץ, זרימת הדם טובה, מערכת העיכול עובדת טוב יותר וזה שיפר את איכות החיים שלי בצורה משמעותית.
אבל חשוב מזה – בפן הנפשי אני יכול לעמוד ולדבר עם אנשים בגובה העיניים, להרגיש את הסביבה באופן טבעי, להתחבק כמו שצריך עם אשתי. הכבוד העצמי חוזר ואני מרגיש כמו כולם. הרגשה שלא חשבתי שתחזור אליי אי פעם...
אז מה זה בעצם הריווק ? מדובר במחשב המותקן על גבי שלד, ומופעל בעזרת סוללות נטענות. ברגע שהנכה קם מהכיסא ולובש את השלד הוא יכול ללכת, לשבת, לעלות במדרגות – דברים לכאורה פשוטים עבור כל אחד אבל עבור נכה גפיים תחתונות זה חלום שהפך למציאות. השלד מותאם אישית לכל משתמש על פי מידותיו והוא מיועד לשימוש בבית ובחוץ והכל באמצעות תפעול עצמאי ללא תלות באף אחד – עוד פרט שנראה טריוויאלי אבל לא לנו הנכים...
הריווק הישראלי נחל הצלחה מדהימה והוא בשימוש בצבא ארה"ב , באירופה ובישראל. אני אישית אפילו זכיתי בכבוד הגדול להציג את הריווק בפני הנשיא אובמה יחד עם חיילת צבא ארה"ב.
בכל הסיפור האופטימי הזה יש נקודה אחת עצובה – ד"ר גופר עצמו לא יכול להשתמש במכשיר כיוון ששימוש בריווק מצריך ידיים בריאות והוא נכה 4 גפיים. אבל יזם ישראלי אף פעם לא יוותר, נכון??? עמית המציא לפני כמה שנים טכנולוגיה נוספת – UpNride שבעצם הופכת את הכיסא גלגלים עצמו למכשיר שהנכה יכול לעמוד בו.
כמו שראיתם במו עיניכם ריווק אפשרה לי ולנכים רבים אחרים ללכת מחדש. זה שינוי פיזי, מנטלי, נפשי. אם יש גאווה ישראלית הודות לטכנולוגיה – זו בהחלט אחת מהן!!!
אם כושר ההמצאה הישראלי יכול לעזור לנכים ללכת, אני רוצה להאמין שגם לקורונה ייצא פתרון מישראל.
צפו בשיחת הבריאות של ראדי כיוף:
ראדי כיוף הוא נכה צה"ל, עובד בחברת ReWalk ומעביר הרצאות ברחבי העולם שמעניקות תקוה לנכים בכיסא גלגלים.
שיחת הבריאות בשיתוף פורום ריבוט המעודד חדשנות ויזמות ישראלית במערכת הבריאות ואת השיח הציבורי בתחום. שיחות בריאות נוספות
בשיתוף פורום Reboot