עשרות פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים התגייסו להקמת מערך הגשת עזרה ראשונה נפשית לטיפול בחוויות חרדה ודיכאון בקרב משתתפי המחאות נגד השינויים במערכת המשפט, החרדים לעתיד המדינה ולחייהם. בעמותת ער"ן מדווחים כי בשלושת השבועות האחרונים אחת מכל ארבע שיחות לקווי הסיוע הראשוני נפשי עוסקת בדאגה ולחץ על רקע המצב במדינה.
2 צפייה בגלריה
טיפול נפשי בהפגנות
טיפול נפשי בהפגנות
הגשת עזרה נפשית ראשונה למפגינים
(צילום: שלומי יוסף)
"בסוף חודש פברואר, 15% מכלל הפניות היומיות עסקו במשבר הנוכחי. כיום מדובר ב־25% (יותר מ־800)", תיארה ד"ר שירי דניאלס, המנהלת המקצועית הארצית של ער"ן. במרכזי החוסן של "מרכז משאבים" מדווחים על עלייה של מעל 40% בפניות בחודשים האחרונים. "מעולם לא הייתה עלייה כל כך חריפה ומגמתית בתקופה כל כך קצרה", ציין יפתח בנבנישתי, מנכ"ל "מרכז משאבים".
קראו עוד:
על הרקע הזה, בשבועות האחרונים, בלב ההפגנה ברחוב קפלן בתל־אביב, מקימים פסיכולוגים ועובדים סוציאליים מתחם מיוחד שבו הם מציעים שירותי עזרה ראשונית נפשית ונותנים כלים להתמודדות עם החששות המתלווים למהפכה המשפטית. במתחם ברחוב קפלן פינת דובנוב ממתינים עשרות מטפלים ומטפלות עבור מי שמעוניינים להגיע ולשוחח איתם. מתנדבים מסתובבים בין המוני המפגינים ומציעים סיוע.
2 צפייה בגלריה
טיפול נפשי בהפגנות
טיפול נפשי בהפגנות
טיפול נפשי בהפגנות
(צילום: בעז בן דוד)
פרופ' בעז בן דוד, פסיכולוג קוגניטיבי מבית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת רייכמן, מספר ש"בעיניי זו הצלחה כי המפגינים הבינו שיש מקום עם אנשים שמוכנים להיות שם עבורם ובו הם יכולים להרגיש בטוחים ולשתף בסערות הנפש. המוחים חשים כי הממשלה רואה בהם מוגלה, וזו תחושה מאוד מפחידה".
פרופ' בן דוד והסטודנטים שלו מסתובבים בין המפגינים כשהם לבושים באפודים זוהרים הנושאים את הכיתוב "תמיכה נפשית ראשונית" ומציעים שיחה וכלים להתמודדות. לדבריו, "אנשים חשים שהקירות סביבם נסדקים והרצפה כבר לא יציבה והחוץ מתערבב עם הפנים. זקנים משתפים אותנו בתחושות כי הקדישו את כל חייהם למען המדינה והכל קורס מול עיניהם. זה דור שמדינת ישראל היא לא דבר מובן עבורו".
פרופ' מיכל שמאי, מרצה בעבודה סוציאלית ומומחית לטראומה קולקטיבית, הצטרפה אף היא למאמצי התמיכה הנפשית. היא הקימה בעזרת כעשרים פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים מתנדבים, מוקד טלפוני למענה נפשי לעצורי המחאות. עורכי הדין שהתגייסו לסייע להם בהתנדבות, מפנים אותם בעת הצורך גם לסיוע הנפשי, בנוסף על המשפטי. "אחרי אירוע טראומתי משמעותי כמו למשל מעצר, חשוב לעבד אותו בתוך 24 שעות כדי למנוע התפתחות של תסמינים טראומטיים קשים", אומרת פרופ' שמאי, "מדובר הרי באנשים שלא מורגלים בחוויות כאלו".
אינפו נפש