‏בשיתוף מכון אברהמסון

"אני לא רוצה לנסות אני רוצה להצליח"

"הדיאטה היחידה שהצליחה לי הייתה בהריונות. הקאתי כל ההריון בשלושת ההריונות", צוחקת שמרית תורג'מן, 37, נשואה ואם לשלושה ילדים (10.5, 8.5, 7), מבית שאן. "אני לא זוכרת מתי ירדתי מ-90 קילוגרמים, על גובה של 1,65. לפני הצבא בשיאי הייתי 110 קילוגרמים, ורק בצבא ירדתי למשקל שאני שואפת להגיע אליו. חוץ מניתוח בריאטרי עשיתי הכל! כדורים, דיאטות, זריקות, כל דיאטה ושיטה שאתם מכירים, אפילו הליך חדש בארץ ולא הצלחתי. ירדתי 3 קילוגרמים ועליתי ארבע. 'המשחק' היה בין 85 קילוגרמים לתשעים וכמה קילוגרמים. כל יום וכל היום, חיפשתי דרכים לרדת במשקל. אני עובדת עם נשים: תזונאיות, אופות, מאמנות כושר, זו היתה המלחמה והשיחה היומית. בקורונה היה המשבר הגדול שלי. ישבתי בבית עם שלושה ילדים במשך חודשיים והייתי בדיכאון. כל מה שעשיתי בסגר היה להכין אוכל ולאכול והוספתי למשקל עוד 8 קילוגרמים".
4 צפייה בגלריה
שמרית אברהמסון
שמרית אברהמסון
שמרית תורג'מן
"החולשה שלי היתה בצקים, שוקולדים ועוגות. מפאת קוצר הזמן ועוד תירוצים ברחתי לבורקסים. יכולתי לנשנש בתאווה גדולה קילו בורקסים. בדרך הביתה להוציא את הילדים, אכלתי לחמניה מהלחמניות שקניתי לילדים. הייתי אוכלת חבילה של שוקולד פרה, ומקנחת עם קינדר בואנו. ועוגות? שתיים שלוש עוגות בכל שבת ובמוצאי שבת לא נשאר כלום".
"אמא שלי נגמלה באברהמסון שלושה שבועות לפני. התחלתי להצטרף אליה לארוחות בוקר וצהריים וראיתי כי טוב. פתאום אמא שלי, שתמיד עוברת דרך הארון של המתוקים, לא מתפתה למתוק. הייתי בשוק מהשינוי שלה, והיא החזיקה מעמד: יום, יומיים שבוע. אמרתי לבעלי, שאם הגמילה עובדת אצל אמא שלי אין סיבה שהיא לא תעבוד אצלנו. בעלי שאל אם אני רוצה שננסה, עניתי שאני לא רוצה שננסה אני רוצה שנצליח".
"ב-18.7 נגמלנו באברהמסון. החלטנו – בעלי ואני – שאנחנו חייבים לעשות שינוי. לפני הגמילה עצרנו במאפייה. קנינו לנו את הפייבוריטים שלנו, אני קרואסון חלווה, ואכלנו בדרך לגמילה. כשיצאנו אחרי הטיפול, הרגשתי מסוחררת מעט והיה לי צמא בלתי רגיל לשתות מים, כשאני לא אדם ששותה מים. רוב התזונה שלי היתה נס קפה, סיגריות, זירו, אייס קפה ופתאום אני שותה מים".
"ביום שלמחרת הגמילה התעוררתי חדשה. פתאום אני מוצאת זמן למטבח, אוכלת ארוחת בוקר וצהריים. כל התזונה בבית השתנה, כי גם הילדים שלי 'עגולים'. הארון מלא שוקולדים ופתאום הארון נשאר מלא. אנחנו והילדים מכינים אוכל בריא והילדים אומרים שזה אותו הטעם".
"ירדתי כבר 12 קילוגרמים והשאיפה שלי אחרי שראיתי את ה-7 על המשקל, היא לראות את הקילוגרמים מתחילים בספרה שש. גם בעלי גם ירד 12 קילוגרמים בגמילה. היינו פעמיים בחופשות: בנופש באילת. ממש חששנו איך יהיה והיה מדהים. אח"כ נסענו לחו"ל, וחזרנו לאותן מסעדות שאכלנו בהן, והפעם נהנינו יותר מהבשר והסלטים. הריח של הצ'ורוס והקרפים, שהיינו אוכלים קבוע בחו"ל עורר בי חשק להקיא. את הבירה בים החלפתי במים ופירות. לא נוגעת באלכוהול ובפיצוחים. קונה נשנושים לאורחים ולא נוגעת, בלי שום מאמץ. נוח וקל לי. אחרי ארוחות ערב אנחנו כבר לא כבדים ולא תוקעים עוד קינוח. אני קמה בקלות בבוקר. מתעוררת ממש מוקדם והכל יותר פשוט לי. הכאבים ברגליים עברו, ובעלי ואני הפסקנו לריב על מי נוחר יותר".
"כל חיי סבלתי ממיגרנות. הייתי על כדורים יום כן יום לא. היו מביאים לי כדורים נגד מיגרנות שאפשר לקנות רק בארה"ב. אחרי הגמילה, חלפו חודשיים וחצי בלי כדור אחד למיגרנה. בפעם האחרונה שלקחתי כדור, היה אחרי החיסון השלישי לקורונה".
"כל מי שנכנסת אלי לעסק מתפעלת ממני. בראש השנה קניתי סוף סוף בגדים, והתלבשתי יפה. העליתי לאינסטגרם, וקיבלתי מלא מחמאות ושאלות איך ירדתי כך, בעקבות התמונה שפרסמתי".
4 צפייה בגלריה
סימי אברהמסון
סימי אברהמסון
סימי בן חמו

"חודשיים וחצי אחרי הגמילה, בעלי עדיין לא מעשן ואני ירדתי 11 קילוגרמים"

"בשנת 99' הורידו לי את הרחם, ומאז הייתי במגמת עלייה והוספתי 30 קילוגרמים למשקלי. ניסיתי את כל הדיאטות שקיימות ולא הצלחתי", מספרת אמא של שמרית, סימי בן חמו (60) מבית שאן.
"לגמילה באברהמסון הגעתי עם בעלי. הוא נגמל מעישון ואני מפחמימות וסוכרים. הייתי סקפטית, חשבתי שזה בזבוז כסף, והגעתי עם חבילת קרואסונים. אחרי הגמילה בעלי הציע לי קרואסון ועניתי שלא בא לי. הצעתי לו סיגריה והוא ענה שלא מתחשק לו, ואכל כל הדרך את כל הקרואסונים שאני לא רציתי".
"עברנו את הגמילה ביום ששי. היה בלתי נתפס, מבחינתי, איך אפשר לאכול דג בשבת בלי לחם? אבל, אכלתי דג וסלט, שתיתי מים, שבעתי והייתי בהלם. אחרי שבוע בעלי לא עישן ואני ירדתי שני קילו, ואז הילדים ביקשו שאקבע להם גם תור לגמילה והתחילו בתהליך".
"היו לי רגליים נפוחות, כי אני סובלת מקרישיות יתר. היום ברוך השם אין נפיחות והכאבים חלפו. אחרי חודשיים וחצי, בעלי עדיין לא מעשן ואני ירדתי 11 קילוגרמים. לא מרגישה שמתאמצת ולא רעבה. ביום ששי אני מכינה עוגת גבינה לפי המרשמים של אברהמסון. פעם שמרית מכינה ופעם אני. אנחנו ביחד וגם הילדים מצטרפים לחגיגת הבריאות שלנו".
4 צפייה בגלריה
שיר אברהמסון
שיר אברהמסון
שיר מילשטיין

"הצורך שלי לאכול קרואסון שווה ערך לצורך שלי לאכול חסה"

"אחרי הצבא ניסיתי כל מיני פטנטים לרדת במשקל, אבל כל ניסיון לא החזיק מעמד. אני אכלן של הכל או כלום. אם בישיבה בעבודה, הונח לפני מגש קרואסונים אכלתי עשרה ולא אחד" משתף שיר מילשטיין (37), נשוי ואב לשלושה, רואה חשבון מיקנעם עלית.
"שקלתי 116 קילוגרמים בגובה 1.84 מטרים. אני בנוי ומתאמן בחדר כושר, כך שיחסית המשקל העודף לא היה בולט, אבל הכרס מאוד הפריעה לי. אמי נגמלה באברהמסון מעישון לפני כמה שנים, אבל רק אחרי שראיתי פרסומת באינטרנט על גמילה מסוכר ומפחמימות ממכרות, הבנתי שגמילה עשויה להיות הפתרון עבורי".
"אחרי מספר ימים מהגמילה באברהמסון, הבחנתי שמשהו בתפיסה שלי השתנה. בשולחן הישיבות בעבודה היו כרגיל ערמות של בורקסים וקרואסונים שאי אפשר להתעלם מהן. אבל בשונה מתמיד ערימת הקרואסונים נדמתה לי כקישוט. באותו רגע, האסימון נפל וחייכתי מאוזן לאוזן. לא הייתי היחיד שהבחין בשינוי. אחרי הישיבה אחד העובדים פנה אליי ושאל איך ייתכן שלא נגעתי בשום דבר. הצורך שלי היום לאכול קרואסון, שווה ערך לצורך שלי לאכול חסה".
"בגלל שהגישה שלי השתנתה, לא חוויתי קושי בתהליך בחגים. הקפדתי על אכילת ירקות ובשר ודאגתי שתמיד יהיה לי מה לאכול. למשל, בטיולים כשכולם אכלו כריכים, אני אכלתי קופסת שימורים עם שעועית ברוטב עגבניות, חטיף אנרגיה נטול סוכר ופחמימות ממכרות ופירות וירקות".
"רק ארבעה חודשים עברו מאז הגמילה וכבר ירדתי 19 קילוגרמים. בלי הקילוגרמים העודפים קל לי יותר. במהלך החג יצאתי לטיול עם המשפחה. הרמתי את הילדים שלי בקלות על הכתפיים, בן השש ובת השנתיים וחצי למשך חצי שעה ויותר. בנוסף, בחרנו במסלול יותר מאתגר של שלושה וארבעה קילומטרים, במקום הליכה קצרה ופיקניק".
"אני מקבל המון מחמאות מאנשים. בעיקר מעניין את כולם לדעת איך קרה שהורדתי שישית מהמשקל שלי ומי עזר לי".
4 צפייה בגלריה
אלחנן אברהמסון
אלחנן אברהמסון
אלחנן שחר

"הרופא היה בהלם שהסוכרת נעלמה"

"לפני שנה וחצי הגעתי למשקל של 140 קילוגרמים ואפילו חשבתי לעבור ניתוח בריאטרי, אבל חששתי. הכרתי חברים שעברו ניתוח יותר מפעם אחת, והחלטתי לנסות קודם גמילה מסוכר ומפחמימות ממכרות באברהמסון", מספר אלחנן שחר (55), נשוי ואב לשניים, מהיישוב גן נר.
"בגלל המשקל הרגשתי נורא רע: סבלתי מכאבים בחזה, מסוכרת חריפה ומדום נשימה בשינה. לפי בדיקה שעברתי במעבדת שינה התברר שאני מתעורר בממוצע כל 3 שניות. המשקל הכביד עלי נורא, כל פעולה היתה מעייפת, בקושי התכופפתי, בקושי הצלחתי לשרוך שרוכים. בכל פעם שהסתובבתי במיטה, כמעט שהעפתי את אשתי".
"ניסיתי את כל הדיאטות והתכניות הקיימות, וכמו אקורדיון ירדתי 10-15 קילוגרמים ועליתי בחזרה. לפני כ-10 שנים הפסקתי לנסות לרדת במשקל. אכלתי בלי לחשוב פעמיים כמויות מטורפות של פחמימות ומתוקים. חיסלתי בקלות מגש פיצה, קופסא שלמה של בורקסים או חפיסת שוקולד".
"אחרי הגמילה באברהמסון נכנסתי לקנות לילדים שלי קרואסונים ולחמניות במאפייה. אין לי הסבר, אבל לא יכולתי להכניס אותם לפה. פעם הייתי מסתכל על עוגות ומתגרה. היום אין לי חשק. אני אוכל בריא, לא רעב וכיף לי. רק מה שמותר לי נכנס לפה שלי: בשר, גבינות, ירקות ופחמימות מורכבות. אשתי תומכת בי מאוד ומבשלת על פי התפריט של אברהמסון. בזכותה אני אוכל היום בריא".
"הטיפול באברהמסון שינה את כל הפיזיקה שלי. הפחתתי 47 ק"ג ואני שוקל 92 קילוגרמים. ירדתי ממידה 58 ל-44 במכנסים. בהיקפים ירדתי 30 סנטימטרים ואני לובש חולצות במידה L במקום XXXXL. לפני כשנה עשיתי בדיקות דם. הרופא היה בהלם. הוא לא האמין שהסוכרת נעלמה. פעם לקחתי 4 כדורים! כשראה אותי הוא אמר 'לא האמנתי שאלה המדדים שלך. עכשיו שאני רואה אותך, אני מבין'. לאחרונה עשיתי גם בדיקת מאמץ וקיבלתי תוצאה מצוינת. אחרי החיסון השלישי חליתי בקורונה. היה לי קצת חום במשך יומיים וזהו. אם לא הייתי רזה, אני מאמין שמצבי היה רע מאוד".
"היום אני מרגיש טוב! זה מתבטא בכל כך הרבה דברים. אני עושה דברים בקלות: אני ערני וחד יותר. אני כבר לא מזיע ומתנשף כמו חזיר, עולה במדרגות, מחליף גלגל באוטו, מתאמן בחדר הכושר. אני רץ, הולך בממוצע 10,000 צעדים ביום ושוחה בלי להתבייש לפשוט חולצה. הרגליים שלי החליפו את הרכב ואת כל הסידורים שלי אני עושה ברגל. פעם אחרי האוכל לא יכולתי לזוז. היום אני מזמין סלט במסעדה וכיף לי להיות קליל. היום האיברים הפנימיים שלי לא רועדים כשאני מתיישב על כיסא מפלסטיק. לפני אברהמסון, שברתי עשרות פעמים כיסאות פלסטיק ואפילו מושב אסלה".
"את החגים עברתי בקלות. אני פשוט לא נוגע בשום דבר שמכיל סוכר ופחמימות ממכרות, ומאז הגמילה, לא הייתה לי נפילה אחת. אין לי חשקים לשום דבר שקשור למתוקים. גם אם מתחשק לי מתוק, אני אוכל תמר. למדתי לאכול ברמה הכי טובה ובריאה שיש. אני סופסוף מרגיש נוח עם עצמי והדימוי העצמי שלי השתפר מאוד. פעם החברים היו יורדים עליי ואומרים 'הנה השמן'. היום התגובות מדהימות ומפרגנות. יש אנשים שלא מזהים אותי".

בשיתוף מכון אברהמסון

פורסם לראשונה: 08:00, 03.10.21