בבואנו לקבוע מתי הזמן הטוב ביותר לביצוע טיפולים פלסטיים, השורה התחתונה היא שזמן טוב לטיפול הוא זמן שבו ניתן לקחת חופש ולהחלים בצורה מיטבית – חורף או קיץ. אבל יש עדיין השפעה למזג האוויר. מבחינת הכירורגיה הקוסמטית והמשחזרת, ההשפעה היא מידת החשיפה לשמש.
1 צפייה בגלריה
טיפולים אסתטיים שכדאי לעשות בחורף
טיפולים אסתטיים שכדאי לעשות בחורף
טיפולים אסתטיים שכדאי לעשות בחורף
(צילום: shutterstock)
אנשים שיודעים שהם מעבירים את הקיץ בשיזוף ובחשיפה גבוהה לשמש הישראלית צריכים לקחת בחשבון שלרחצה בים ובבריכה ולחשיפה לשמש יש פגיעה בריפוי צלקות, ואף מעבר לכך - חשיפה מרובה לשמש אף עלולה להותיר את הצלקות בגוון כהה. נפגעי כוויות, למשל, המעוניינים שהריפוי יתאפיין בצלקות בגוון העור, מקבלים המלצה חד משמעית להימנע מחשיפה לשמש למשך כשנה.
קרני השמש עלולות כאמור לגרום לשינוי קבוע בגוון העור באזור המצולק. החשיפה לשמש עלולה לגרום לאזור הצלקת לקבל פיגמנט אדום או חום לאורך זמן.
ברב המקרים, צלקות של ניתוח קוסמטי מחלימות היטב ונותר רק סימן לבן ועדין או פיגמנטציה עדינה לבעלי עור כהה. למעט למטופלים בעלי נטייה לפתח צלקות היפרטרופיות או קלואידליות. על-פי רוב, צלקות אלה מופיעות בבעיקר בקרב בעלי גוון עור כהה יותר.
צריך לקחת בחשבון את המידע הזה על השפעת השמש לריפוי צלקות כשמקבלים החלטה על תזמון הניתוח, בין אם בפנים, בחזה או בבטן. חשוב לציין כי בגדי הים הרגילים אותם אנו לובשים לים ולבריכה אינם מסננים את קרני השמש המשפיעים על הצלקת. כך למשל, אחרי ניתוח מתיחת בטן או שדיים, חשיפה לשמש בבגד ים, אפילו אם הוא שלם, לא תמנע את השפעת השמש על גוון הצלקת.
לעומת זאת, ישנם טיפולי קוסמטיים שמתאימים רק לחורף. תחום שהולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות הוא הטיפולים האסתטיים הלא פולשניים, ובראשם מכשור רפואי מבוסס אנרגיית לייזר. טיפולי הלייזר מתאימים למגוון רחב של התוויות רפואיות, החל משיפור איכות העור, טיפול בצלקות אקנה, טיפול בפיגמנטציה ועד פילינג בדרגות שונות.
קראו עוד:

הטיפולים שמחייבים הימנעות מהשמש

מרבית טיפולי הלייזר בפנים מחייבים הימנעות מוחלטת מחשיפה לשמש למשך 6-12 שבועות. לכן מקובל יותר, בגלל הקושי להימנע מחשיפה לשמש בקיץ הישראלי, לבצע את הטיפולים האלו בחודשי החורף.
באופן מסורתי, חשוב להזכיר שההמלצה לבצע ניתוחי פנים ועפעפיים בתקופת החורף בלבד נעוצה בכך שעד סוף שנות ה-80 היה נהוג לשלב ניתוחי הרמת פנים עם קילוף עור עמוק בכדי לטפל בקמטוטים. השילוב הזה של הרמת פנים עם קילוף עמוק אינו נפוץ היום בגלל הסכנה להופעת כתמי פיגמנטציה ונמק של העור.
כיום הוחלף הפילינג הכימי העמוק בקילופי עור יותר שטחיים שאינם מחייבים הרדמה או אשפוז ובהזרקות של חומצות היאלרוניות ושומן עצמוני לשיפור איכות העור והקמטוטים.
יחד עם זאת, נשים המעוניינות בביצוע טיפולי לייזר לקילוף או הרמת פנים בעונת הקיץ, בגלל שנוח להם לצאת לחופשת החלמה ממושכת דווקא בעונה זו, יכולות לבצע את הניתוחים בקיץ ללא כל קושי ובתנאי שימנעו מחשיפה לשמש.
ניתוחים שנועדו להכין את גופנו לקיץ, כמו הגדלה או הקטנת שדיים, מתיחת בטן ושאיבות שומן - מוטב להם שיתבצעו בחורף או באביב בכדי שנגיע אל הקיץ אחרי תקופת ההחלמה כשאנחנו מוכנים לחוף ולבריכה.
מה לגבי ניתוחי אף לנערים ונערות בתקופת החורף? אחרי ניתוחים מסוג זה, מאד לא מומלץ להיחשף לשמש או להרכיב משקפי שמש במשך 4-6 שבועות. מסיבה זאת ניתוחי אף רבים מתבצעים בעונת החורף, האביב או בסוף הקיץ. ניתוחי אף יכולים להתבצע גם באוגוסט, ובלבד שתהיה הקפדה לא להיחשף לשמש לפי המלצת המנתח, בשבועות שלאחר הניתוח.