עטיית מסכה עשויה להפחית את ההדבקות בקורונה בעשרות אחוזים: כך מגלה סיכום נרחב של עשרות מחקרים מתוך מאות שנסקרו. הממצאים מגלים עוד כי גם שטיפת ידיים וריחוק חברתי מסייעים למניעת התפשטות המגפה. הממצאים פורסמו בגיליון החדש של כתב העת המדעי בריטיש מדיקל ג'ורנל.
קראו עוד:
צוות המחקר, שכלל מומחי בריאות הציבור ומחלות זיהומיות באוסטליה, סין ובריטניה, עבר על מאות מחקרים מהם עולה כי מספר ההדבקות החדשות בקורונה צנח ב-53% בעקבות עטיית מסכות. ריחוק חברתי ושטיפת ידיים היו כלים יעילים אף הם בהורדת מספר ההדבקות, אך עטיית מסכות נמצאה ככלי היעיל ביותר כנגד התפשטות הקורונה.

עטיית מסכה: ירידה של 53% בהדבקות חדשות

החוקרים התמקדו ב-72 מחקרים שעסקו באמצעי זהירות נגד קורונה במהלך המגפה. מאוחר יותר נבדקו שמונה מחקרים נוספים שהתמקדו בשטיפת ידיים, עטיית מסכות וריחוק פיזי. מבדיקת שישה מחקרים שבדקו עטיית מסכה, נמצאה ירידה של 53% במספר ההדבקות החדשות בקורונה.
אחד המחקרים, שכלל 200 מדינות, מצא שחובת עטיית המסכות הביאה בהן לכמעט 46% פחות הדבקות חדשות. במחקר אחר שנערך בארה"ב, ההדבקה בנגיף הקורונה הופחתה ב-29% במדינות בהן היתה חובת עטיית מסכות.
2 צפייה בגלריה
עטיית מסכות
עטיית מסכות
(צילום: Shuttertstock)

עד כמה יעילים ריחוק פיזי ושטיפת ידיים?

מבין חמישה מחקרים שבדקו ריחוק פיזי, מצאו החוקרים ירידה של 25% בשיעור מקרי הקורונה. מחקר אחר בארה"ב הראה ירידה של 12% בהדבקה בנגיף הקורונה בעקבות ריחוק חברתי, בעוד שמחקר מאיראן דיווח על ירידה בתמותה מקורונה בעקבות הריחוק.
מחקרים הצביעו על אפקט חיובי גם של שטיפת ידיים במיגור ההדבקות החדשות, כשאחד המחקרים הראה הפחתה משמעותית של מספר ההדבקות החדשות בקורונה עד ל-53% בעקבות שטיפת הידיים. עם זאת, בשל המספר הקטן של המחקרים שעסקו בשטיפת ידיים, התוצאות לא היו מובהקות סטטיסטית והחוקרים הדגישו כי לא ניתן לקבוע את מידת השפעת שטיפת הידיים על בלימת המגפה.
החוקרים ציינו: "סביר להניח שבלימת מגפת הקורונה העולמית תלויה לא רק בכיסוי חיסוני גבוה וביעילותו, אלא גם בהקפדה מתמשכת על אמצעי בריאות הציבור שיהיו יעילים וממושכים"
מחקרים אחרים מצאו הפחתות בהדבקות גם בעקבות סגרים, סגירת בתי ספר, סגירת עסקים והגבלות נסיעה. עם זאת החוקרים לא הצליחו למדוד את היעילות הכוללת של אמצעים אלה, בשל הדרכים השונות בהן נערכו המחקרים.
2 צפייה בגלריה
ריחוק חברתי קורונה
ריחוק חברתי קורונה
מבין חמישה מחקרים שבדקו ריחוק פיזי, מצאו החוקרים ירידה של 25% בשיעור מקרי הקורונה
(צילום: shutterstock)
המחקר הנוכחי מצטרף לעדויות רבות נוספות שהצביעו על יעילות עטיית המסכות במניעת הדבקות חדשות. חלק מהמחקרים הראו כי המסכה חוסמת את העברת רסיסי הרוק ומונעת את שאיפתן. עם זאת, למחקר הנוכחי מספר מגבלות: הוא כלל מחקרים רבים שנעשו בשיטות עבודה שונות, ומאחר שלא היו אחידות קשה היה לקבוע את מידת היעילות של המסכות. מגבלה נוספת הייתה גודל המדגמים, שהיה אף הוא לא אחיד, ובמחקרים רבים כלל מספר קטן יחסית של נבדקים. חלק גדול מהמחקרים עסקו גם ברמת כיסוי חיסוני שונה: בחלק היו לא-מתחסנים, ובאחרים נכללו מתחסנים - פרמטרים שהיו עשויים אף הם להשפיע על התוצאות.
החוקרים ציינו: "סביר להניח שבלימת מגפת הקורונה העולמית תלויה לא רק בכיסוי חיסוני גבוה וביעילותו, אלא גם בהקפדה מתמשכת על אמצעי בריאות הציבור שיהיו יעילים וממושכים. לפיכך נדרשים מחקרים נוספים שיעריכו את יעילותם, גם לאחר הכיסוי החיסוני".