להגביר את המודעות לסרטן השד ולחשיבות הגילוי המוקדם: בכיכר הבימה בתל-אביב הושק היום (ה') "הפסל הוורוד", ביוזמת המרכז הרפואי איכילוב, עמותת "אחת מתשע" והאגודה למלחמה בסרטן, שיישאר במקום לאורך כל חודש אוקטובר, שהוא חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד, מחלה שאחת מכל שמונה נשים תחלה בה במהלך חייה.
הנתונים מדברים על כשני מיליון חולים בעולם המתגלים מדי שנה, 5,500 מהם בישראל. מדובר אמנם במחלה קטלנית, אבל אם מגלים אותה מוקדם, הסיכוי להחלים עומד על למעלה מ-90%.
3 צפייה בגלריה
הבימה בוורוד
הבימה בוורוד
הפסל הוורוד בהבימה. להגביר את המודעות להיבדק לסרטן השד
(צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב)
מדובר במיצב של שני כדורי ענק ורודים בקוטר של 2.5 מטר עשויים פיברגלס וקלקר מוקצף, שנבנה על ידי האמן יאיר זיגרון מ"הסדנה של יאיר" בשיתוף חברת גבע פרויקטים, ביוזמה משותפת של בית החולים איכילוב, האגודה למלחמה בסרטן ועמותת "אחת מתשע".
המיזם נועד לעודד נשים לשים לב לתסמינים של סרטן השד (גוש בשד, שינוי צורה של השד, הפרשה מהפטמה, גירוי בעור, ורידים מורחבים ועוד) כל קוד המודבק על המיצב מספר על תמרור אזהרה חשוד אותו ניתן לגלות בבדיקה עצמית.
3 צפייה בגלריה
66
66
מימין לשמאל: מימין לשמאל: ד"ר מריאן חטיב, מנהלת מרכז השד בבית החולים איכילוב; משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן; טלי רוזין, מנכ"לית עמותת אחת מתשע; פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל המרכז הרפואי תל אביב; פרופ' גיא להט, מנהל המערך הכירורגי איכילוב, ד"ר אמיר זוננבליק, מנהל יחידת השד במערך האונקולוגי, בית החולים איכילוב
(צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב)
קראו עוד:
יש לציין שרוב השינויים המתגלים בשד אינם מצביעים על הימצאות גידול סרטני, אך בכל מקרה של הופעת סימן אחד או יותר, חשוב לפנות לבירור רפואי ולהקפיד על שגרת בדיקות קבועה.
ד"ר מריאן חטיב, מנהלת מרכז השד בבית החולים איכילוב, שנתנה את הייעוץ המקצועי למיצב, אמרה: "הכרת התסמינים של סרטן השד חשובה ומומלצת. כדאי להכיר את הגוף שלך ולשים לב אם מופיעים פתאום סימנים חריגים".
3 צפייה בגלריה
הבימה בוורוד
הבימה בוורוד
לשים לב לסימנים
(צילום: ליאור צור, דוברות איכילוב)
טקס ההשקה התקיים בנוכחות פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל המרכז הרפואי תל-אביב, משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן וטלי רוזין, מנכ"לית עמותת "אחת מתשע" ורופאי בית החולים.
פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל המרכז הרפואי תל אביב: "בית החולים איכילוב עושה מאמצים רבים כל השנה לפעול בכל השלבים של המחלה - משלב המניעה שלה ועד לשלב התמיכה במטופלות. במקרה של סרטן השד, אם מזהים בזמן, נבדקים ועושים את הרוטינות הכי בסיסיות ניתן פשוטו כמשמעו להציל חיים".
משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, אומר: "גילוי מוקדם הוכח כמפחית תמותה מסרטן השד ומעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%. כל אישה מגיל 50, מומלץ כי תיבדק פעם בשנתיים בבדיקת ממוגרפיה. אנחנו באגודה למלחמה בסרטן, יחד עם מרכז רפואי איכילוב ועמותת 'אחת מתשע', קוראים לך, בכל גיל ובכל מצב, אם את מרגישה בגוש או בשינוי בשד ולו הקטן ביותר, חשוב לפנות לבדיקה רפואית בהקדם ולדרוש לברר את טיבו".
טלי רוזין, מנכ"לית עמותת "אחת מתשע", הוסיפה: "חודש המודעות הוא חודש שיא מבחינת תשומת הלב הציבורית, אבל שמירה על שגרת בדיקות חשובה כל השנה. גילוי מוקדם יכול להציל חיים, והחיים של כולנו שווים את זה".