תחילת חיסון רביעי בשיבא, פרופ' גילי רגב מדווחת על תוצאות ראשוניות של המחקר
(צילום: שחר גולדשטיין, אבי חי)
בבית החולים שיבא נפתח הבוקר (ד') מתחם מחקר ראשון בעולם לבדיקת שילוב חיסוני מודרנה ופייזר, המצטרף למחקר שכבר עוקב בשבוע האחרון אחר יעילות מנת החיסון הרביעית של פייזר בקרב עובדי בית החולים. "התוצאות הראשוניות מראות בינתיים עלייה של פי חמישה בנוגדנים - זה יפה אבל זה לא מספיק, קיווינו ליותר", סיפרה הבוקר לאולפן ynet פרופסור גילי רגב, מנהלת היחידה למניעת זיהומים בבית חולים שיבא, תל השומר. "אנחנו מסתכלים על התגובה החיסונית, כמה אנשים נעשים חולים וכמה החיסון באמת מגן. עדיין יש הרבה אי ודאות מה הדבר הנכון, ויש לנו הרבה מה ללמוד".
קראו עוד:
פרופ' רגב מסכימה עם הטענה כי תכיפות החיסונים והצורך במנה נוספת בכל כמה חודשים בעייתיים. "התוצאות הראשוניות שלנו, שכמובן עוד לא התפרסמו, מראות עלייה של הנוגדנים, שזה די צפוי אבל לא מאוד מרשים. עלייה של פי חמישה זה יפה אבל זה לא מספיק - זה לא נותן את אותו אפקט כמו הבוסטר. אם זה מחזיר אותנו לערך שבו היינו לפני ארבעה חודשים - אז כל ארבעה חודשים נצטרך חיסון וזו לא המטרה.
פרופ' גילי רגב: "אנחנו יודעים שאחרי שבוע יש עלייה מסוימת והשיא של העלייה יהיה רק בעוד שבוע, בין שבועיים לארבעה שבועות לפחות. הייתי נזהרת להגיד שאני מאוכזבת, אבל קיווינו לעלייה כמו אחרי הבוסטר"
"זה מחזק את הצורך במנות הראשונות. מאוד ברור שמי שקיבל את המנה הראשונה והשנייה חשוב שיקבל את המנה השלישית. לגבי המנה הרביעית - אני לא בטוחה שאנחנו יודעים היום. אני שמחה שאפשרו לאוכלוסיות עלילות - למדוכאי חיסון וקשישים - לקבל את המנה הזו, כי זה כן מעלה את הנוגדנים, אבל אני ממש לא בטוחה שצריך להתחיל לתת אותה לכולם, ממש-ממש לא. אני חושבת שצריך מידע נוסף לפני שנותנים כזו המלצה".
בשיבא עדיין ממתינים לנתונים נוספים. "אנחנו יודעים שאחרי שבוע יש עלייה מסוימת והשיא של העלייה יהיה רק בעוד שבוע, בין שבועיים לארבעה שבועות לפחות. הייתי נזהרת להגיד שאני מאוכזבת, אבל קיווינו לעלייה כמו אחרי הבוסטר. לכן גם המחקר שהיום אנחנו מתחילים על מודרנה חשוב. המשתתפים במחקר מקבלים חיסון של מודרנה, אחרי מנות החיסון של פייזר. יכול להיות ששילוב חיסונים יהיה טוב יותר".
מה את יודעת לספר על רמת התחלואה באומיקרון? "התחלואה בעולם נראית קלה יותר וזו אחת הסיבות שאנחנו יכולים להמתין עם המנה הרביעית ובכל זאת לראות מה קורה, כי לא ברור מה הזן הבא יהיה. כרגע הסימנים האלה מאוד מעודדים. ברור שאוכלוסיות בסיכון גבוה צריכות להיות במקסימום חיסוניות שהם יכולים ולשמור על עצמם. מי שמרגיש לא טוב שיישאר בבית ושכולנו נקפיד על המסכות. אלה הדברים הכי חשובים היום".
נכון להמשיך ולהשאיר את המדינה פתוחה כפי שהיא כרגע? "אין לנו ברירה, כי להתחיל לשתק בכל הבידודים האלה זה בלתי אפשרי. צריך לעשות בדיקות כדי שאנשים ימשיכו לתפקד והן יכולות להיות ביתיות, צריך להוזיל את המחירים עוד יותר, שזה יהיה נגיש לכולם. אתה יודע שמישהו בכיתה נחשף, מישהו במשפחה מרגיש לא טוב? עושים בדיקה יומית ואם הכול בסדר אפשר ללכת לעבודה".
את מעודדת בלב שלם את ההורים ללכת ולחסן את הילדים באופן מידי? "כן. אני בהחלט חושבת שכדאי. אני לא הייתי מסכנת את הילד שלי בלהגיד - לכו למסיבות הדבקה. חשוב לקבל חיסון, אפילו אם זה רק מנה אחת, המחלה תהיה יותר קלה, גם זה חשוב. אני בהחלט חושבת שכדאי ללכת לחסן".