שתף קטע נבחר

מנחש פרשות, קורא מחשבות: המנטליסט הדתי

אסף סלומון כבר רגיל שמבקשים ממנו ברכות או מופתים, והוא מדגיש שוב ושוב בהופעותיו שאין שום קסם - רק טכניקה. מי שהביא את "אמנות החושים" לקהל החרדי, באישור הרבנים - מנחש מילים מהמקורות, מצמיד אנשים לכיסא וכבר קלע בול בזיהוי מן העובר. ויש לו מה להגיד על רבני הסגולות, "שעושים הון על אנשים תמימים"

 

 

זה היה בהופעה מול אחת החצרות החסידויות החזקות והגדולות בישראל: אסף סלומון, מנטליסט דתי, שלף חפיסת קלפים וביקש להציג תרגיל מורכב, אבל החסידים גדעו את הקטע באיבו: "הם אמרו לי שהקלפים הללו טמאים ודרשו כי לא אשתמש בהם", הוא נזכר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

זה היה פעם. היום הוא כבר מכיר את כל הניואנסים של הציבור הדתי והחרדי, השיק "מופע שומר שבת" ("ללא חילול שבת", כדבריו), והוא עושה לקהל הדתי והחרדי את מה שעושים אורי גלר ("חבר אישי. נפגשים אחת לשבוע") וחברים נוספים שבטח שמעתם עליהם: נמרוד הראל וליאור סושרד.

 

 עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

כבר עשרים שנה שסלומון (35) על הבמות, מראשוני המנטליסטים הדתיים, ללא אסיסטנטיות חשופות, או מילים שאינן מתאימות. "בהופעות שלי לפני קהל דתי ניתן למצוא אלמנטים דתיים, כך למשל אני מבקש מהקהל לבחור מילה מתוך פרשת השבוע, הגדה של פסח או מגילת אסתר - ואז חושף אותה בקול".

 

גם "באבות" הם מנטליסטים

למגזר החרדי נכנס לאחר שעבר את אישור הרבנים. "הם ביקשו שאציג את אחד הקסמים ואחשוף את הטכניקה שאיתה אני עושה שימוש", הוא מספר. בימי קדם, "בזמן התנ"ך והתלמוד", סבור האמן הדתי, "ניתן היה לפגוש בכישופים". אבל לדבריו "היום זה פשוט לא קיים".

 

 (צילום: שי שפרמן) (צילום: שי שפרמן)
(צילום: שי שפרמן)

 

את תופעת ה"באבות" שמגלים "כוחות" הוא מכיר היטב: "אנשים לוקחים את היכולות הללו צעד אחד קדימה, ועושים הון על אנשים תמימים. יכולתי לפתוח קליניקה ולעשות הון מאנשים תמימים שיקשיבו לכל מה שאגיד להם, מהם מיד אחרי שאחשוף את שמותיהם, שמות ילדיהם ומספרי הזהות שלהם. אבל אני איש בידור שמנסה לשמח את האנשים. זה מה שאני נותן".

 

אין רבנים בעלי יכולות?

"אני מאמין שיש 'גדולי הדור' בודדים שיש לברכתם כוח, ללא ספק. אבל האדם צריך לעשות צעד מצידו, להתפלל, אני מאמין בכוחה של ברכת גדולים, אבל זהו כוח של תפילה לא כוח של כישוף".

 

"לכל אחד יש חוש שישי"

האנשים המבקרים בהופעותיו של אמן החושים הצעיר מתקשים להאמין שהוא בסך הכל זריז-ידיים. סלומון מתגבר על כוח המשיכה, מזהה עצמים מוסתרים, חושף מספרי טלפון וזהות, מצמית אנשים למושבם מבלי שהם מסוגלים להתרומם - וגם גורם לאנשים לשכוח את שמם.

 

"אנשים בטוחים שיש לי כוחות על-טבעיים", הוא מחייך, "ואני לא מצליח לשכנע אותם שהכול זה טכניקות. פעם הצלחתי לנחש שיש צילום אולטרה-סאונד בתוך מעטפה וגם סיפרתי לבעלת המעטפה כי היא נושאת בת ברחמה. אחרי כמה חודשים התבשרתי כי אכן נולדה לה בת. אני מרגיש שלפעמים הקב"ה שולח לי דברים בתוך ההופעה".

 

אחרי אחת ההופעות ניגשה אליו צעירה והתחננה לפניו שימצא לה זיווג: "ניסיתי להסביר לה שאין לי שום כוחות, אבל היא לא וויתרה", נזכר סלומון. אבל ההישג הגדול ביותר שלו, אם שואלים אותו, הוא בהיכרות עם אשתו, קרן.

 

 (צילום: יניב בן יהודה) (צילום: יניב בן יהודה)
(צילום: יניב בן יהודה)

 

"זה היה במהלך הופעה. קרן עלתה לבמה ואני שאלתי אותה אם תסכים לצאת איתי במידה שאחשוף את מספר הזהות שלה. היא הסכימה בחוסר אמון - והשאר היסטוריה". גם במהלך החתונה הדהים החתן הטרי את הקהל כשבחר לשבור את הכוס בכוח המחשבה: "אחר כך שברתי כוס נוספת, הפעם ברגל, והרב לאו שחיתן אותנו אישר את הנישואין, כך שהכול בסדר".

 

בשתי מערכות הבחירות האחרונות ניחש סלומון במדויק את תוצאותיהן. "מן הסתם אינני יכול לגלות את סודות המקצוע, אבל אוכל לומר שלמדתי הרבה שפת גוף, דימיון מודרך, פסיכולוגיה, ואני לוקח את חמשת החושים שיש לכל אדם מנצל אותם כדי להוכיח שיש גם חוש שישי. לכל אחד, אגב. צריך פשוט ללמוד ולעבוד על כך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יניב בן יהודה
לא קוסם. אסף סלומון
צילום: יניב בן יהודה
מומלצים