הרב חיים קניבסקי חש לא בטוב במהלך האירוע שהועבר בשידור חי
(c-live)

הרב חיים קניבסקי, המנהיג הבכיר בציבור החרדי, הורה הערב למנהלי מוסדות חינוך לקיים מחר (יום ב') לימודים - למרות הסגר הכללי וההשבתה הכללית של מערכות החינוך האחרות. במענה למנהלים שפנו אליו בעניין עם תום חופשת החגים אמר הרב כי צריך לפתוח את בתי הספר ותלמודי התורה, אך הוסיף כי עדיף לעשות זאת בתיאום עם רשויות המדינה ובאישורן. אלא שזמן קצר לאחר מכן, חזר בו: "הרב הסכים לדחות את הלימודים בכמה ימים כדי למצות את המשא ומתן מול הרשויות", מסרו מקורביו.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>
הוראתו של הרב קניבסקי, שבעצמו חולה בקורונה, התייחסה למוסדות יסודיים לבנים של הזרם הליטאי שאותו הוא מנהיג. אלא שיחד עם הרב גרשון אדלשטיין, הידוע כמי שמחמיר ומורה לציית לכל הוראות משרד הבריאות, הוציא הוראה הפוכה, ולפיה "הלימודים בתלמודי התורה לא יפתחו עד להסכמה עם הרשויות".
בזרם החסידי צפויים רוב המוסדות ליישר אף הם קו עם הנחיות הממשלה - חוץ מכמה חצרות ומהפלגים הקיצוניים שהפרו אותן בחודשים האחרונים.
בישיבות (גילאי תיכון ומעלה) מסתיימת חופשת החגים רק בתחילת השבוע הבא. ראשיהן מקיימים בימים אלה מגעים מול משרד הבריאות בחיפוש פתרון שיאפשר את הפעלתן, לאחר כישלון מתווה הקפסולות שלפיו פעלו עד עתה. בינתיים אין הסכמה בין הצדדים.

תיעוד: הרב קניבסקי חש ברע במהלך אירוע

בסוף השבוע דיווחו מקורביו של הרב בן ה-92 כי חלה החמרה במצבו. כמה ימים קודם לכן הוא תועד כשהוא מתמוטט לכאורה במהלך שמחת בית השואבה שנערכה בביתו. באירוע, שהתקיים ללא קהל במרפסת הבית והועבר בשידור וידאו חי לעשרות-אלפי צופים בכלי תקשורת חרדיים, נראה הרב בן ה-92 לומד תורה מתוך ספר, כשלפתע נראה שהתעלף. המצלמה שתיעדה זאת הוסטה מיד לכיוון אחר, במה שנראה כמו ניסיון להסתיר את מה שאירע בשניות הבאות, ולאחר כדקה נראה הרב הישיש שוב כשהוא ממשיך בלימודו.
1 צפייה בגלריה
הרב חיים קניבסקי
הרב חיים קניבסקי
הרב חיים קניבסקי כפי שתועד על פי מקורביו בסוף השבוע
הסרטון הופץ ברשתות החברתיות והוא מעורר שמועות וספקולציות בנוגע מצבו הרפואי של הרב קניבסקי. בנוסף גרם התיעוד לסערה סביב טענה ישנה הנשמעת מעת לעת, ולפיה בני משפחת הרב, ובעיקר נכדיו הסועדים אותו, מנצלים לרעה את קירבתם אליו כמוקד כוח במגזר, ועושים שימוש ציני בו ובדמותו למטרותיהם - לעתים תוך סיכון בריאותו.
בהקשר של האירוע בשבוע שעבר נטען כי הקרובים מתעקשים לשדר "עסקים כרגיל" על מנת להזים שמועות ברחוב החרדי על מצבו, ולשמר לעצמם את הכוח הציבורי שהם נהנים ממנו כלוחשים על אוזנו, ולצורך כך "גררו" אותו להופעה פומבית מיותרת למרות מחלתו.
גורם בסביבת הרב קניבסקי דחה את הטענה, ואמר כי מה שנראה כהתמוטטות אינו אלא שיעול אופייני שבני הבית והתלמידים הקרובים מכירים היטב. "כשרואים את זה ככה בפעם הראשונה זה באמת קצת מלחיץ, אבל אנחנו כבר רגילים לזה", אמר, "לא קרה שום-דבר מיוחד, ודי לראות את השניות הבאות כדי להבין את זה". הגורם הדגיש כי הסטת המצלמה הייתה מקרית ולא נועדה להסתיר דבר.