פולין - היצואנית הגדולה ביותר של בשר כשר באירופה - אישרה הלילה (אור ליום ו') את החוק האוסר על שחיטה דתית של בעלי חיים למטרות יצוא. בכך יופסק יצוא של בשר כשר לישראל ולקהילות יהודיות באירופה.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
את החוק יזם מנהיג מפלגת השלטון ("חוק וצדק") בפולין, ירוסלב קצ'ינסקי, אשר גיבש טיוטת חוק לריסון השחיטה הדתית במדינה. פולין היא אחת מיצואניות הבשר הגדולות באירופה של בשר כשר ובשר חלאל (שחיטה מוסלמית). מדובר על 70 אלף טון יצוא בחודש, רובו לטורקיה, אירופה וישראל. פולין גם מייצאת כמויות גדולות של בשר כשר לישראל, כך שכל פגיעה ביצוא הזה תביא לעלייה דרמטית במחירי הבשר בארץ.
מאחורי היוזמה עומד ניסיון של קצ'ינסקי לשפר את הדימוי הקיצוני של מפלגת השלטון בעיניי הצעירים הליברלים בפולין. בקרב הצעירים במדינה נתפסת המפלגה כקיצונית, בעיקר בגלל הקו הנוקשה שהיא מובילה נגד קהילת הלהט"ב. הרעיון של הגנה על בעלי חיים נועד לקנות את ליבם של הצעירים.

הלובי החקלאי משיב מלחמה

החוק נועד להגן על בעלי חיים: לאסור כאמור על שחיטה דתית – כשרה וחלאל – וכן למנוע שחיטת חיות לתעשיית הפרוות. השחיטה הדתית אוסרת על הימום של החיה לפני שחיטתה, דבר שגורם לה לסבל רב, כך לטענת המתנגדים לשחיטה הכשרה. החוק כולל גם מגבלות על גידול בעלי חיים לתעשיית הפרוות, על שימוש בחיות בקרקסים - וכן מחייב את שיפור היחס לסוסים וכלבים ששירתו את כוחות הביטחון.

2 צפייה בגלריה
פולין נחשבת לאחת מיצואניות הבשר הכשר הגדולות בעולם
פולין נחשבת לאחת מיצואניות הבשר הכשר הגדולות בעולם
פולין נחשבת לאחת מיצואניות הבשר הכשר הגדולות בעולם
(צילום: רויטרס)

טיוטת החוק הגיעה לפרלמנט הפולני, "הסיים", אך נתקלה בהתנגדות עזה של הלובי החקלאי בפולין שמבין את משמעותו: פגיעה קשה בפרנסתם של אלפי חקלאים פולנים. בהצבעה בוועדה החוק נפל. שר החקלאות הפולני, קשישטוף ארדנובסקי, אף איים בשיחות סגורות כי אם החוק יעבור הוא יגיש את התפטרותו.
ואולם נציג מפלגת השלטון הבהיר כי החוק יתוקן ויחזור להצבעה כדי שייהנה מרוב בוועדה. בין השאר, הודיעה מפלגת השלטון כי תכניס לחוק סעיף המשפה חקלאים שייפגעו מאיסור השחיטה הדתית. בכך אושר הלילה כאמור החוק, ברוב של 356 בעד מול 75 מתנגדים ו-18 נמנעים. תותר השחיטה הדתית לארגונים מקומיים.

מפלגת השלטון לא מוותרת

לפני כשמונה שנים ניסתה פולין למנוע את השחיטה הכשרה בחקיקה, ואולם בתום שנתיים של מאבק משפטי קבע בית המשפט החוקתי בפולין כי מדובר באיסור "בלתי חוקי ופוגע בחופש הדת". כעת פונים הפרלמנטרים הפולנים כלפי חוץ, וטוענים כי אמנם הותרה שחיטה כשרה לקהילה היהודית, אבל זה לא אומר שצריך לאפשר שחיטה בכמויות גדולות לייצוא למקומות אחרים.

2 צפייה בגלריה
פולין שיר מחאה רדיו מנהיג מפלגת השלטון ירוסלב קצ'ינסקי
פולין שיר מחאה רדיו מנהיג מפלגת השלטון ירוסלב קצ'ינסקי
הולך על החוק בכל הכוח. ירוסלב קצ'ינסקי
(צילום: רויטרס)

גורמים בסיים אומרים כי מנהיג המפלגה, קצ'ינסקי, הלך על הצעת החוק בכל הכוח - והמפלגה אף הובילה קמפיין רשת להגנה על בעלי חיים. הסוגיה גרמה לחיכוכים רבים בתוך מפלגת "חוק וצדק".
הארגונים היהודיים באירופה מספרים על מאמצים דיפלומטיים שקטים וממושכים בניסיון לסכל את רוע הגזרה. במשרד החוץ הישראלי אמרו בשם שגרירות ישראל בפולין שהם מכירים את הנושא, עוקבים אחריו מקרוב ונמצאים בקשר עם כל הגורמים הרלוונטיים. גורמים מדיניים אומרים כי השגרירות עומדת בקשר עם הקהילה היהודית והדרגים הפוליטיים.
יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, אמר ל-ynet: "אם רווחת בעלי החיים מאוד חשובה, אז צריך לאסור יצוא של בשר בכלל, גם אם הוא לא כשר, כי בכל אופן הבהמות סובלות. אם צריכים לשחוט בשר לצורך העם הפולני, אין ברירה. אבל למה צריכים לגרום סבל לבעלי החיים עבור עמים אחרים? ואם כן מותר לייצא בשר לא כשר, אז אין מקום לאפליה הזו".
הרב שלום סטמבלר, שליח חב"ד בפולין, אמר כי "נושא השחיטה היהודית הוא נושא חשוב ביותר על מנת לקיים חיים יהודיים, ואנחנו מאוד מודאגים, בפרט שזה קשה לנפש של היהודים ולכיס של הפולנים שמעסיקים בתעשייה אלפי עובדים. אנחנו מקווים שהבעיה תגיע על פתרונה, ודי לחכימא".
פורסם לראשונה: 18:26, 17.09.20