(צילום: שחר גולדשטיין)

מאבק בעלוני מידע קונספירטיביים, עמותות שמנסות לגייס את הציבור להתחסנות – ומאמצים כבירים מול רבנים נחשבים: במשרד הבריאות מנסים בשבוע האחרון לגייס רבנים בכירים לקרוא לציבור החרדי להתחסן. ביום ראשון הגיעו מנכ"ל המשרד, פרופ' חזי לוי, והפרויקטור פרופ' נחמן אש, למפגש עם חברי בית הדין של בני ברק, בראשות הרב יהודה סילמן.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
פרופ' לוי ניסה להסביר כי החיסונים בטוחים לשימוש, ואף יאפשרו לחזור בהקדם למתכונת לימודים סדירה במוסדות החינוך החרדיים, ולקיום שמחות המוניות. באירוע נכחו גם ראש הדסק החרדי ב"מגן ישראל", האלוף במיל' רוני נומה, הרב ד"ר יקיר קאופמן והיועץ הרפואי, הרב יוסי ערבליך.
אנשי משרד הבריאות ציינו כי בימים האחרונים פורסמו במגזר החרדי פשקעווילים ועלוני מידע נגד החיסון. בין היתר, הופץ עלון שכותרתו "אוי ואבוי למי שיקבל את החיסון לקורונה". גוף אנונימי המכונה "מגלות לגאולה" קרא לציבור שלא להפנות לבדיקת קורונה ילדים החשודים כחולים, וגם לא לחבוש מסכות.
3 צפייה בגלריה
בעלון המידע שהופץ במגזר החרדי, מזהירים מפני החיסון נגד הקורונה
בעלון המידע שהופץ במגזר החרדי, מזהירים מפני החיסון נגד הקורונה
בעלון המידע שהופץ במגזר החרדי, מזהירים מפני החיסון נגד הקורונה
(צילום: יצחק טסלר)
"אין רוחנו נוחה מהמודעות הללו", אמר הרב סילמן במפגש. הוא גם ביקש להבהיר כי הוא עצמו איננו מתנגד לחיסונים: "אם מישהו ישאל אותי באופן פרטי, ייתכן שאגיד לו לעשות את זה... ההיגיון הפשוט אומר שהמחקרים והאישור של הרשויות המוסמכות בארצות הברית - יש להם משקל".
באותה נשימה הבהיר הרב סילמן, כי בשלב זה בית הדין לא יצא בקריאה לכל החרדים להתחסן. "המהלך לעשות חיסונים הוא מהלך נכון, אבל ברגע זה לצאת עם אישור רשמי מבחינתנו זה מוקדם מדי", אמר. "היינו מחכים כמה שבועות".

"רוב הציבור החרדי יתחסן"

בתום המפגש סוכם על המשך המגעים בין הצדדים. יועץ משרד הבריאות למגזר החרדי, אבי בלומנטל, אומר ל-ynet כי "הפגישה לא נועדה לגייס תמיכה בשלב זה, אלא לספק את כל המידע המקצועי שנמצא ברשותנו על יעילות ובטיחות החיסון".
3 צפייה בגלריה
פגישת בכירי משרד הבריאות עם רבנים בבני ברק
פגישת בכירי משרד הבריאות עם רבנים בבני ברק
פגישת בכירי משרד הבריאות עם רבנים בבני ברק
הוא מסביר כי "הרבנים הם כתובת לציבור גדול ששואל שאלות, וחשוב לנו שהם יחזיקו במידע. אנחנו כבר יודעים שרוב הרבנים והאדמו"רים יורו להתחסן, ורוב הציבור החרדי יתחסן. זה אינטרס משותף של כולנו לחזור לשגרה, וגם הציבור שלנו יודע שהחיסון הוא המפתח לשגרה".
פרופ' יוסף פרס, נשיא הארגון הרפואי-חרדי "למענכם" ומי שעמד בעבר בראש המרכז הרפואי לילדים "שניידר", אומר בריאיון לאולפן ynet כי ההכרעה, למעשה, כבר נפלה: "לפני מספר ימים נפגשנו עם הרבנים המובילים בבני ברק, ויש החלטה חד-משמעית לתמוך בחיסונים ולהמליץ על החיסונים", הוא קובע.
"הרבנים ביקשו לקבל נתונים בעוד שבועיים מה קורה עם החיסונים, אבל ללא כל ספק יש תמיכה מלאה מצדם ללכת ולהתחסן. בסופו של דבר, כולם רוצים לחזור כמה שיותר מהר לשגרת החיים של לפני הקורונה".

הרב שרוצה לתת דוגמה

פרופ' פרס בטוח מעל לכל ספק, לדבריו, כי "אוכלוסיית החרדים תתחסן בהקדם". חברי העמותה הרפואית חרדית שבראשה הוא עומד עם הרב ערבליך - ביקשו, הוא מספר, להיות הראשונים להתחסן, "כדי לתת דוגמה לכולם. רוב האוכלוסייה החרדית שומרת חוק ושומרת על הנחיות משרד הבריאות".
3 צפייה בגלריה
(מטה ההסברה החרדי, משרד הבריאות)
בשבוע שעבר אמר "פרויקטור החרדים", האלוף במיל' רוני נומה, כי הוא מצפה מרבנים וממנהיגים במגזר להירתם למאמץ, ואף להוכיח דוגמה אישית ולהתחסן בפומבי. לדבריו, היענות להתחסן תושג "על ידי הסברה ודוגמה אישית. אנחנו פועלים בכל הכיוונים, ואני מקווה מאוד שתהיה הפנמה, שאנשים יבינו את חשיבות החיסון. אנחנו עובדים מול גורמים משפיעים בחברה החרדית. אם יראו מובילי דעה מתחסנים, אני מניח שזו ההסברה הכי טובה".