(צילום: בראל אפרים, משי בן עמי)

בשבוע שעבר נעצרה משאית גדולה, עמוסת כל טוב, באחת השכונות הצפופות של בני ברק. לכל אורכה נמרח שלט גדול: "לתושבי בני ברק – באהבת חינם, חקלאי הדרום". היה זה השבוע שלאחר ההתפרעויות הקשות שגררו תגובה לא פחות קשה מצד המשטרה, ואז וונדליזם מופקר מצד פורעי חוק בעיר. העיר בני ברק נבוכה, ומול הצרה הזו התייצבו באופן מפתיע ישראלים מהקצה השני של המפה – חקלאים חילונים ודתיים מקיבוצי ומושבי הדרום, שהחליטו להושיט יד-אחות.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
"בתקופה הזאת כשיש שנאה בכל מקום, הרגשנו שתופסים את תושבי בני ברק כשעירים לעזאזל", מספר עזריאל אסף, חקלאי מקיבוץ סעד, בריאיון לאולפן ynet. "אז הרגשנו חובה להביא קצת אהבת חינם, ופשוט לעזור להם. לבוא ולהגיד – לא רק שנאה, יש גם אהבת חינם במדינה הזאת".
עזריאל אסף נרתם למשימה בעקבות פנייה מצד חברת ילדות שלו, ריקי לויט, מי שעומדת מאחורי היוזמה המרגשת. בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות הסבירה כי מדובר בחקלאים "שהרגישו צורך להרים את המורל של תושבי בני ברק החרדים, שנעשה להם עוול, דה-לגיטימציה ודמוניזציה בגלל קבוצה קטנה וחריגה, שהכפישה עיר שלמה על לא עוול בכפה", לדבריה. "זו חברה איכותית, חברה של חסד, חברה טובה וממושמעת - וזו הייתה הדרך שלנו להעביר מסר אחר".
2 צפייה בגלריה
חקלאי הדרום התגייסו לתרום לבני ברק
חקלאי הדרום התגייסו לתרום לבני ברק
חקלאי הדרום התגייסו לתרום לבני ברק
לויט סיפרה עוד: "הרגשתי שאני לא נרדמת בלילה לאחר מה שראיתי באמצעי התקשורת – ואמרתי, מה לתושבי בני ברק ולדבר הזה? התקשרתי לחקלאים, ולשמחתי הם שיתפו פעולה עם הרצון להיטיב עם תושבי העיר, ותרמו סחורה מכל הלב, סוג אלף".

"התשובה לשנאת החינם"

אסף (62), אגרונום ו"חקלאי גאה מיום שאני זוכר את עצמי", תרם פטריות שהוא מגדל, "אבל ארגנו פה מהאזור גם גזר, תפוחי אדמה, בטטות, אבוקדו, כל מיני ירקות עלים, ועוד דברים", הוא מפרט. אין זו הפעם הראשונה שלויט מגייסת אותו למבצע תרומה מהסוג הזה. גם בסגר הראשון הגיעו חקלאי הדרום בניצוחם לבני ברק. "בכל פעם שצריך לעשות מבצע איסוף של פירות וירקות לבני ברק, ריקי מצלצלת אליי, היות ואני חבר של חקלאים רבים באזור. אני מארגן תוצרת, והיא נוסעת לחלק.
"בכל פעם כשמפלס השנאה עולה, אז עושים מבצע כזה - ועכשיו בגלל הסיפור של החרדים והקורונה, כשברור שזה לא כל הציבור שם. בכל פעם שזה קורה אנחנו בוחרים להסתכל על הדברים קצת אחרת. לצאת מהשיח המתלהם. לבוא בטוב, לא ברע".
אסף וחבריו רואים את השנאה ברשתות החברתיות, ומתקשים לעמוד מנגד. "קל מאוד להיטפל לציבור החרדי", הוא אומר. "הם הציבור הכי מוחלש. כולם תמיד מאשימים אותם בכל דבר. אז נכון, יש ביקורת וגם אני גם לא אוהב כל מה שקורה במגזר, אבל הם גם עושים הרבה דברים טובים, וצריך לזכור גם את זה. יש הרבה חסד בקהילות האלו, ובסך הכול החוכמה היא לא ללבות שנאה אלה אהבת חינם".