הקלות הבלתי נסבלת של הכניסה לישראל, למרות הגבלות הקורונה: ל-ynet נודע כי עשרות חרדים מניו-יורק שביקשו להשתתף בחתונה בארץ, התחזו לתלמידי ישיבה במטרה להשיג אשרת סטודנט שבאמצעותה יוכלו לנחות בנתב"ג. אף שהם נתפסו ובקשתם נדחתה על ידי הקונסוליה במדינתם, הצליחו המתחזים לרמות את הנציגות הישראלית בבלגיה, ולבסוף נכנסו ארצה באמצעות אישור הומניטרי שניתן בבריסל.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
לפני כמה שבועות פנו המבקשים לעסקן חרדי אמריקני ותיק ומוכר, צבי גלוק שמו, ולעוזרו דיויד קושניר, וביקשו את עזרתם בהשגת ויזות כניסה לישראל. גלוק, מנכ"ל עמותת "עמודים" בניו-יורק, מסייע מזה כ-20 שנה בהתנדבות למוסדות ולאנשים פרטיים בסבך הבירוקרטי מול נציגויות משרד החוץ במדינתו, ובין היתר, שותף בהסדרת מעמדם של בני הישיבות מארה"ב הבאים ללמוד בישראל. גם במקרה זה הוא פנה בשם המבקשים לקונסוליה המקומית והגיש עבורם את הטפסים המתאימים.
קראו עוד בערוץ היהדות:
כעבור כמה ימים, בעקבות התנהלות תמוהה מצד המבקשים, התעורר חשדם של אנשי איגוד בני הישיבות והסמינרים לתלמידי חו"ל ושל גלוק המסייע להם, והם החליטו לבדוק מחדש לעומק את המסמכים שנמסרו. כאן התגלה כי שלושה מוסדות תורניים בישראל הצהירו שמדובר בתלמידים שלהם המגיעים ללמוד בארץ למשך תקופה של שנה, בעוד שפרטי הטיסות מלמדים כי הם מתכוונים לחזור לארה"ב בזמן הקרוב. בנוסף, חלק מהם היו בכלל גברים בשנות הארבעים והחמישים לחייהם, או נשים - אוכלוסיות שבוודאי אינן לומדות בישיבות לנערים חרדים.
גלוק ואנשי האיגוד לא הצליחו לקבל הסבר המניח את הדעת לפערים הללו, והחליטו לדווח עליהם לקונסוליה. בעקבות כך הבקשות שהוגשו נדחו, ורשות האוכלוסין וההגירה הודיעה כי מעתה ועד להודעה חדשה לא תכיר עוד בהצהרות מטעם שלושת המוסדות שהיו מעורבים בהתחזות על תלמידים אחרים הלומדים בהם, לצורך קבלת אשרת סטודנט.

משרד החוץ: מתחקרים את האירוע

בדיעבד התברר, כאמור, כי המתחזים ביקשו להשתתף בחתונה בישראל, ומכיוון שרק בני משפחה מדרגה ראשונה של הנישאים מורשים להיכנס לארץ למטרה זו - בחרו לרמות ולהציג עצמם כסטודנטים. במקרה זה, אבי החתן ידוע כמקורב וכתורם מרכזי של המוסדות שהיו מעורבים בתרמית, וההערכה היא כי אלה ביקשו לעזור לו על רקע זה - ובתמורה לסיוע הכלכלי מצדו.
1 צפייה בגלריה
בדיקת קורונה לנכנסים לארץ
בדיקת קורונה לנכנסים לארץ
בדיקת קורונה לנכנסים לארץ
(צילום: רויטרס)
אלא שחשיפת ההונאה על ידי האיגוד וגלוק והדיווח לרשויות ולנציגויות ישראל לא הועילו, ול-ynet נודע כי ביום ראשון השבוע הצליחה קבוצת המתחזים להגיע ארצה מניו-יורק באמצעות אישור מעבר הומניטרי לישראל, שהונפק בקונסוליה בבריסל. שלשום (יום ב') הם כבר חגגו בחתונה המדוברת שנערכה בכפר סבא, ובימים הקרובים הם מתכוונים לטוס בחזרה לארצם.
במשרד החוץ אישרו את הפרטים, ומסרו בתגובה: "נכון להיום ישנם קריטריונים מובחנים לכניסת אזרחים זרים ארצה. במקרה זה, הגישו המבקשים, במקביל, בקשות בנציגות ישראל בניו-יורק כאילו מדובר על תלמידי ישיבה, ובנציגות ישראל בבריסל ולרשות האוכלוסין הגישו בקשת הגעה לחתונה והציגו מסמכים רלוונטיים".
"אלה אשר הגישו בקשות מתאימות, שעומדות בקריטריונים, בנציגות ישראל בבריסל ולרשות האוכלוסין, קיבלו אישורי כניסה מתאימים. יחד עם זאת, בשל החשש שעלה בדיעבד כי חלק מהמסמכים שהוצגו על ידי המבקשים מזוייפים, משרד החוץ, יחד עם רשות האוכלוסין, בודקים את נסיבות המקרה ומתחקרים את האירוע".
מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "לאור המידע שהועבר אלינו ממשרד החוץ בימים האחרונים, הוחלט כי עד לבירור הנושא מול שלושת מוסדות הלימוד, נמתין עם המשך מתן האישורים".
נחמיה מלינוביץ, יו"ר איגוד בני הישיבות והסמינרים לתלמידי חו"ל, אמר: "האיגוד עובד קשה מאוד יחד עם הרשויות על מנת לאמת כל בקשה ולמנוע כניסה לארץ של כל מי שאיננו תלמיד ישיבה. צר לנו על כל מי שמנצל לרעה את הכללים וגורם נזק ללומדי התורה. אנחנו שמחים שבזכות שיתוף הפעולה המצוין הזה הצלחנו לעצור את אותם אנשים, ומתחייבים להמשיך לעבוד יחד גם לקראת הגעת הבחורים בשנת הלימודים הבאה".