מתי צום י"ז בתמוז 2024 – תשפ"ד?

מועד צום י"ז בתמוז תשפ"ד – 23 ביולי 2024.
שעת כניסת הצום: בירושלים 4:37, בתל אביב 4:38, בחיפה 4:35, בבאר שבע 4:40, בצפת 4:33, באילת 4:42, בעזה 4:40.
שעת יציאת הצום: בירושלים 20:08, בתל אביב 20:06, בחיפה 20:09, בבאר שבע 20:07, בצפת 20:10, באילת 19:59, בעזה 20:07.

מה משמעות צום י"ז בתמוז, ומהן ההלכות הנוהגות בו?

י"ז בתמוז הוא הראשון בימים המכונים "בין המצרים" או "שלושת השבועות", המסתיימים בתשעה באב. ימים אלה נחשבים במסורת היהודית לימי אבלות על החורבן.
בי"ז בתמוז הבקיעו כוחותיו של טיטוס, המצביא הרומי, את חומות ירושלים בתקופת בית שני. הקרבות בתוך העיר נמשכו שלושה שבועות, עד תשעה באב, אז הוחרב בית המקדש. י"ז בתמוז מסמל את תחילת החורבן שהוליד את הגלות בת אלפיים השנים, על כל האסונות שאירעו במהלכן לעם ישראל.
2 צפייה בגלריה
תשעה באב בכותל המערבי
תשעה באב בכותל המערבי
מתפללים בכותל המערבי
(צילום: עמית שאבי)
הרב שמואל שפירא מזכיר יש הבדל בחומרת ימי הצום. מכיוון שבתשעה באב נשרף המקדש, והוא מבטא את שיא החורבן – הצום בו חמור יותר ומתחיל כבר מהערב. לעומת זאת, בי"ז בתמוז הצום מתחיל רק מהבוקר (בעלות השחר), ומסתיים עם צאת הכוכבים.
דברים נוספים שבהם מקילים בי"ז בתמוז: אין איסור על רחיצה או על נעילת נעליים כמו בתשעה באב. בתפילת העמידה בשחרית ובמנחה מוציאים ספר תורה וקוראים "ויחל משה" מפרשת כי תשא, ומוסיפים קריאת "עננו" (הן בתפילת העמידה והן בחזרת הש"ץ).

האם חיילים שמשתתפים במלחמה מחויבים לצום?

לוחמים שעוסקים בפעילות מבצעית פטורים מהצום לפי ההלכה. הרב אברהם סתיו, שגויס בעצמו למילואים במלחמה, מציין כי מי שנמצאים בתפקיד עורפי שאינו חלק מהלחימה או שאין בו צורך במאמץ פיזי או מנטלי, אמורים באופן עקרוני לצום לפי ההלכה – וזו גם הנחיית הרבנות הצבאית ללוחמים שומרי המצוות. עם זאת, מומלץ לדבריו להיוועץ ברב היחידה לפני שמחליטים לצום.
2 צפייה בגלריה
היערכות משטרת ישראל לצום תשעה באב בירושלים
היערכות משטרת ישראל לצום תשעה באב בירושלים
הכותל המערבי בתשעה באב, ארכיון
(צילום: דוברות המשטרה)

האם מי שיש לו כאבי ראש חזקים ובחילות חייב לצום?

בימי צום מסוג י"ז בתמוז נאמר כי חולים, אפילו שאין בהם סכנה, פטורים מלצום (חיי אדם, חלק ב' כלל קלג). בדרך כלל, הגדרה זו שייכת לאדם שנאלץ לשכב במיטה מחמת חוליו. כאבי ראש ובחילות הם דברים אופייניים לרבים בזמן צום, ואינם מגדירים את הסובל מהם כחולה, ולכן מבחינה הלכתית אינם מהווים סיבה להפסיק את הצום.
לפי זה, אם מדובר רק בכאב ראש, כמתואר, אפשר לקחת גלולה עם מעט מים ולהמשיך. אולם אם הדבר גורם לנטרול פעילות וצורך לשכב – אפשר להקל ולהפסיק את הצום.

האם נשים בהיריון ונשים מניקות צריכות לצום בי"ז בתמוז?

בי"ז בתמוז וכן בצומות האחרים הדומים לו, כמו צום גדליה, עשרה בטבת ותענית אסתר, יכולות מעוברות ומניקות להקל ולא לצום. הפוסקים הגדירו אישה כ"מינקת" במשך שנתיים לאחר לידה, גם אם אינה מניקה בפועל.