הוסר האיום על ייצוא הבשר לשחיטה כשרה מפולין (באופן זמני): לאחר שאושר בפרלמנט הפולני, נפל חוק השחיטה הדתית בסנאט. בכך למעשה תותר השחיטה היהודית גם לצורכי ייצוא כפי שהיה עד כה, למשך חמש השנים הקרובות.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
מפלגת השלטון יזמה חוק האוסר על שחיטה דתית של בעלי חיים למטרות יצוא, במטרה להתקרב לצעירים במדינה. לו היה עובר, היה מופסק יצוא הבשר הכשר לקהילות יהודיות באירופה ולישראל - פגיעה אנושה בשוק הבשר הכשר.
1 צפייה בגלריה
(צילום: רויטרס)
היום (ד') הפיל הסנאט הפולני את החוק, ולמעשה דחה את ההכרעה בנושא שחיטת בקר לשנת 2025, כאשר עוף ניתן יהיה לייצא משחיטה כשרה ללא כל הגבלה. מדובר במכה למפלגת השלטון הפולנית, ששמה את כל כוחה על העברת החקיקה, וביקשה לאסור יצוא של שחיטה דתית ככלל.
אלא שבמפלגה לא צפו למחאה כה חריפה מצד החקלאים, וגם קמפיין אינטנסיבי שהפעיל הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA) בשבועות האחרונים במדינה, עשה את שלו. לפיכך נאלצה הקואליציה להתגמש ולתקן את החוק, כך שישאיר את השחיטה של בקר ליצוא חמש שנים נוספות. "אנחנו ברגשות מעורבים", אמר הרב שלום בער סטמבלר, שליח חב"ד בפולין. "יש לנו תקווה שיש חמש שנים למחוקק הפולני לחזור בו מכל החלטה הפוגעת בחופש הדת".
פעילות הרב מרגולין כללה מאמץ תקשורתי והפעלת שדולה (לובינג) אל מול הסנאטורים וחברי הבית התחתון של הפרלמנט הפולני, ובשיאם שיגור מכתב פתוח שעליו חתמו עשרות מנהיגים יהודים, פרלמנטרים אירופים וחברי כנסת ישראלים. המכתב שזכה לתהודה בתקשורת הפולנית מוען אל נשיא פולין, אנדז’יי דודה, ולראשי שני בתי הפרלמנט בפולין, מרשל הסנאט תומאש גרוצקי ויו"ר הסיים אליזבטה ויטק. בין החותמים: נשיא איגוד הקהילות היהודיות בפולין (TSKZ), ארתור הופמן, נשיא הקונסיסטואר של הקהילות היהודיות בצרפת, ג'ואל מרגי - וסגנית נשיא הפרלמנט האירופי, ניקולה ביר.
עם היוודע תוצאות ההצבעה ציין הרב מרגולין כי "סעיפי החוק המתייחסים לשחיטה עברו טלטלות רבות וזוכים לתמיכה מועטה ביותר, הן בקרב החקלאים במדינה והן בקרב חברי הסנאט עצמו. אנו כמובן מעודדים ומודים לכל אותם סנאטורים שנקטו בעמדה עקרונית ואחראית, וכן לכל הפרלמנטרים והמנהיגים היהודים מרחבי אירופה שהצטרפו ליוזמת ה-EJA והשמיעו את קולם".
"אבל", הוא הדגיש, "הקרב לא נגמר. הצעת החוק רק נדחתה. נמשיך להתנגד לה היום, מחר, בשבוע הבא, בחודש הבא ובשנים הבאות. בימים הקרובים נכפיל את מאמצינו על מנת להבטיח להביא לביטול סופי של הצעת החוק שחוזרת כעת לפרלמנט הפולני לדיון מחדש".
את החוק יזם מנהיג מפלגת השלטון ("חוק וצדק") בפולין, ירוסלב קצ'ינסקי, אשר גיבש טיוטת חוק לריסון השחיטה הדתית במדינה. פולין היא אחת מיצואניות הבשר הגדולות באירופה של בשר כשר ובשר חלאל (שחיטה מוסלמית). מדובר על 70 אלף טון יצוא בחודש, רובו לטורקיה, אירופה וישראל. פולין גם מייצאת כמויות גדולות של בשר כשר לישראל, כך שכל פגיעה ביצוא הזה תביא לעלייה דרמטית במחירי הבשר בארץ.