בשיתוף עמותת סולמות
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק ה-26 - פרשת שמיני בראש הכתבה.
בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.

פרשת שמיני

דנה הפנימה היטב את המסר של נסים (צפו בפרק הקודם) על הצורך בהתלהבות ובהתמדה כדי להתקדם ולהצליח. היא מפיקה סרטון אודישן קצר ומתלהב, המציג את הדמויות השונות במשפחתה בצורה קומית. בזכות הסרטון היא מצליחה להתקבל לראיון לבית הספר לתיאטרון. אולם, האופן בו היא מציגה את בני המשפחה פוגע בהם, ונסים מבהיר לדנה שגם להתלהבות צריכים להיות גבולות. כל דבר צריך להיעשות בצורה נכונה ומאוזנת.
1 צפייה בגלריה
(צילום: בנימין חירם ואלי זינגר)
את הרעיון הזה לומד נסים מפרשת שמיני. חנוכת המשכן היתה אירוע מרגש מאד עבור עם ישראל ובמיוחד עבור הכהנים העובדים במשכן. ההתלהבות היתירה גרמה לנדב ואביהו (בני אהרון הכהן) לטעות, ולהכנס לעבודה במשכן בצורה לא ראויה. למרות שכוונתם היתה טובה, מתוך התלהבות מעבודת ה' במשכן, הטעות היתה גדולה עד כדי כך שהם מתו במקום.
אכן, יש צורך ב"אש", בהתלהבות, כדי לעשות דברים משמעותיים, אך ההתלהבות עלולה לעתים להיות מסוכנת, ולפרוץ גבולות. כאשר משלבים נכון בין התלהבות לשיקול דעת מגיעים לתוצאות הרצויות.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.

קרדיטים:

יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות