מנהיג הציבורי הליטאי, הרב חיים קניבסקי, נבדק לקורונה ונמצא חיובי: היום (ו'), ערב סוכות יוצאת הודעה מביתו של הרב, בן 92, כי בעקבות עליית חום, הוחלט לבדוק את הרב לקורונה. "הרב מרגיש כעת טוב וממשיך בסדרי לימודו כרגיל, כמובן תחת השגחה רפואית צמודה", מסרו.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
בבית החולים מעייני הישועה, הודיעו כי הם נערכים לקבלת הרב קניבסקי, והעריכו כי הוא יגיע ככל הנראה היום. בסביבת הרב ביקשו להתפלל לרפואתו של "רבנו שמריהו יוסף חיים בן פעשא מרים לאורך ימים טובים", והרב עצמו הציע, לדבריהם, כי הציבור ילמד מסכת ברכות, ויאמר עשרה פרקי תהילים - "אנשים ונשים", הודגש - וזה יהיה לזכות.
3 צפייה בגלריה
 הרב חיים קניבסקי
 הרב חיים קניבסקי
התמונה שפורסמה הבוקר - הרב קניבסקי לומד
בני ביתו של הרב אף מיהרו לפרסם את תמונתו כשהוא לומד הבוקר דף גמרא, אלא שכאמור בבית החולים נערכים לקבלתו. בימים האחרונים התגלו כמה מבני משפחתו ומקורביו של הרב, שחלקם באים במגע יומיומי איתו, כחיוביים לקורונה - והרב מיד הורחקו מביתו. עם זאת, גם לאחר החשיפה לחולים המאומתים לא הוכנס לבידוד מלא כנדרש, שכן מפאת גילו ומצבו הוא זקוק להשגחה ולסיוע בהתנהלות היומיומית.

"מצטרפים לתפילות"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אמר כי הוא נושא תפילה לרפואתו של הרב, ״לקיים בנו חכמי ישראל״. "הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא יִמָּלֵּא רַחֲמִים עָלָיו לְהַחֲלִימוֹ וּלְרַפְּאֹתוֹ וּלְהַחֲזִיקוֹ וּלְהַחֲיוֹתוֹ, וְיִשְׁלַח לוֹ מְהֵרָה רְפוּאָה שְׁלֵמָה מִן הַשָּמַיִם".
גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, איחל "החלמה מהירה ושלמה לגאון התורה, הרב חיים קניבסקי", ואמר כי "בשעה זו אני מצטרף לתפילות של המוני בית ישראל למען בריאותו של הרב, ברוח הכתוב: 'כִּי חַיִּים הֵם לְמֹצְאֵיהֶם, וּלְכָל בְּשָׂרוֹ מַרְפֵּא'״.
הרב הראשי לישראל, דוד לאו, הביע "דאגה רבה לשלומו של מרן שר התורה, הגאון רבי חיים קניבסקי". הרב שוחח עם משפחת הרב, וקרא לציבור הרחב "להתאחד ולהעתיר בתפילה לשלומו ולהחלמתו במהרה של עמוד התורה שהדור צריך לו".
גם הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, ביקש להתפלל לרפואת הרב קניבסקי: "חכמי ישראל מגינים על הדור, מצווה על כל אחד ואחד להתפלל לבריאותו השלמה - וישתדלו לקבוע בכל ימי החג סדר לימוד קבוע של הלכות החג לרפואת הרב שמריהו יוסף חיים בן פעשה מרים״.
ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, הצטרף לתפילות "יחד עם כל עם ישראל, לרפואתו המהירה של מרן שר התורה רבי חיים קנייבסקי שליט"א. בתפילת החג נתפלל לרפואתו של רבי שמריהו יוסף חיים בן פעשא מרים לאורך ימים טובים. אל נא רפא נא לו!"

הוציא הודעת אזהרה לציבור בערב החג

בגל הראשון ספג הרב קניבסקי ביקורת על כך שדחף לפתיחת בתי הספר והישיבות במגזר החרדי גם כאשר מערכת החינוך הכללית הושבתה ובאף הורה לראשי המוסדות להפר את הנחיות משרד הבריאות בעניין. גם הוא עצמו קיים מניין תפילה אסור בביתו - זמן קצר לאחר שקרא לציבור להתפלל ביחידות. בגל השני החלה להשתנות המגמה.
3 צפייה בגלריה
גילוי הדעת של מנהיגי הציבור הליטאי
גילוי הדעת של מנהיגי הציבור הליטאי
גילוי הדעת של מנהיגי הציבור הליטאי
ביומיים האחרונים נרשמו כמה שיתופי פעולה בין הרבנים הבכירים בזרם הליטאי למטה ההסברה החרדי של משרד הבריאות, ששיאם בקריאה משותפת של הרב חיים קניבסקי והרב גרשון אדלשטיין להימנע מאירוח בסוכה של אנשים שאינם מבני המשפחה ולקיים מנייני תפילה בשטחים הפתוחים. בנוסף, קבע הרב קניבסקי כי אם אדם נדרש לבדיקת קורונה - חובה עליו לבצעה אף בימי חול המועד, שבהם נהוג בדרך כלל להימנע מכל עיסוק בענייני חולין הסובלים דיחוי.
3 צפייה בגלריה
בית הרב קניבסקי הבוקר
בית הרב קניבסקי הבוקר
בית הרב קניבסקי הבוקר
ועם זאת, שני הרבנים הבכירים סירבו לקרוא במפורש לסגירתם המוחלטת של בתי הכנסת כפי שמחייבות ההנחיות, והסתפקו בקריאה לגבאים לעשות זאת "ככל האפשר". ל-ynet נודע כי לפרסום מכתבם קדם משא ומתן מול משרד הבריאות על הנוסח המדויק שלו, כאשר מטרת הצדדים היא מצד אחד לשדר לחרדים אווירת חירום המצריכה היצמדות להוראות ומצד שני לא לאלץ את הרבנים להתבטא באופן גורף על סגירת בתי תפילה, דבר שאינו בא בחשבון מבחינתם, כמנהיגים רוחניים.
בסיעת "דגל התורה" הליטאית, שהרב הוא מנהיגה, ביקשו להרבות בתפילה ותחנונים, יחד עם כל בית ישראל, לרפואתו השלמה של הרב. השר לשירותי דת, יעקב אביטן, אמר כי הוא נושא תפילה "‏יחד עם כל בית בארץ ובתפוצות, לפני אבינו שבשמים, לקיים בנו חכמי ישראל... עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו״.
בין המתפללים לשלומו - גם חניכי תנועת "בני עקיבא". מזכ"ל התועה, יאיר שחל, אמר לחניכי התנועה: "עיצרו את הכנות החג והתפללו לשלומו של גדול הדור הרב חיים קנייבסקי בתוך שאר חולי ישראל".