צילום: ירון שרון

לפי ההלכה, מחוייבים כל היהודים בשמיעת סיפור הנס של אסתר ומרדכי, פעמיים במהלך החג. אמש העברנו לכם בשידור חי את קריאת המגילה ברוב עם מבית הכנסת הבינלאומי "בית אל" שבתל אביב - והיום אנחנו נמצאים בבית הכנסת הגדול בחולון, במסגרת פרויקט מגילה בלי הפסקה" של צעירי אגודת חב"ד.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
כאלף שליחי החסידות בישראל מקיימים אלפי קריאות מגילה "קטנות" מסביב לשעון במוקדים מיוחדים, הפועלים על פי הוראות משרד הבריאות. חלק ניכר מהם מתבצע בלובי של בנייני המגורים, כשבנוסף מתקיימת במקום גם פעילות יצירה חווייתית לילדי הבניין.
אלפי משפחות של חולי קורונה קלים ומבודדים השוהים בביתם, זוכים לשמוע את המגילה מעבר לדלת או לחלון ביתם, ובמחלקות הקורונה מקיימים שליחי לב חב"ד קריאת מגילה למאושפזים ולאנשי הצוותים הרפואיים. "דווקא השנה, שליחי חב"ד עושים הכול כדי להביא את השמחה לכל אחד ואחת, כפי שהורה לנו הרבי מלובביץ'", אומר הרב יוסף אהרונוב, ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל. "ערכנו התאמות מיוחדות כדי שלמרות הקורונה נוכל להנגיש את כל מצוות ומנהגי החג".
בשל האיסור על התקהלות במרחב הציבורי, מפעילים צעירי חב"ד את ניידת "פורים אקספרס" - רכבים מאובזרים ומקושטים לפורים שנעים במהלך היום בין שכונות המגורים, ומביאים את מצוות ומנהגי החג – משלוחי מנות, קריאות מגילה ואווירת חג.
1 צפייה בגלריה
קריאת מגילה בבית הכנסת בחולון
קריאת מגילה בבית הכנסת בחולון
קריאת מגילה בבית הכנסת בחולון
(ירון שרון)

מאות-אלפי משלוחים מעניקים השליחים לאנשי כוחות הביטחון, לעולים חדשים ועוד, ועשרות-אלפי מארזי משלוחי מנות נמסרים בביקורי בית שעורכים שליחי התנועה בביתם של אנשי גיל הזהב, לצד ביקורים אצל כ-6,000 משפחות של נפגעי טרור.
פרויקט "מגילה בקהילה" של ארגון רבני צהר ורשת אור תורה סטון מתקיים זו השנה ה-11, והשנה - בשטחים ציבוריים בלבד, תוך הקפדה על שמירת מרחק וחבישת מסכות. כל משתתף מקבל במתנה מגילת אסתר, והילדים יקבלו משלוחי מנות. ניתן להוריד את מגילת אסתר כאן.
קריאת מגילת אסתר - פורים 2021 , בית כנסת בית אל תל אביב
(צילום: חגי דקל)

פורים הוא חג ההודיה על נס ההצלה שנעשה לעם ישראל בימי גלות פרס. זהו החג היחיד שנקבע בעידן ובהקשר של גלות, והדבר ניכר באופיו של החג. הרבה עליצות, תחפושות ושכרות, שבמידה מסוימת גם מחפות על עוגמת נפש: בסופו של דבר, גם אחרי ההצלה, נותרו היהודים בגלות, כשהם נתונים לחסדיהם של שליטים זרים ולגחמותיהם של אנשי החצר והשרים המקיפים אותם.
אבל "פורים לנו נשכח את הכול", ואנו מתמקדים בהיבטים החיוביים והשמחים של הישועה, של הידוק הרעוּת הפנימית בין היהודים, של האפשרות לבטוח בה' בכל מצב, ומתעלמים ושוכחים את צער הגלות.
פורסם לראשונה: 18:01, 25.02.21