תחזית מזג האוויר עם דני רופ
(צילום: שמוליק דודפור)

היום (חמישי) יחל גל חום שיימשך עד אמצע השבוע הבא לפחות, כאשר השיא יהיה בימי ראשון ושני. ישרור עומס חום כבד עד קיצוני. בערבה הטמפרטורה תטפס מעל 45 מעלות, בחוף ובשפלה יהיו 32 מעלות - אך הלחות תהיה גבוהה ויווצר עומס חום קיצוני שיורגש באזור החוף כמו יותר מ-40 מעלות.
2 צפייה בגלריה
מטיילים מבלים בחוף צמח המחודש, בכינרת
מטיילים מבלים בחוף צמח המחודש, בכינרת
גל חום שיימשך עד אמצע השבוע הבא לפחות
(צילום: אושרי בן דור, איגוד ערים כינרת)
(צילום: עידו ארז, שמוליק דודפור)

הטמפרטורות החזויות היום והלילה: ירושלים 22-34, תל אביב 24-32, חיפה 24-30, באר שבע 21-37, צפת 26-33, קצרין 25-39, טבריה 23-41, נצרת 24-34, עפולה 22-37, בית שאן 22-42, לוד 22-35, אשדוד 23-32, עין גדי 31-43, מצפה רמון 25-32, אילת 28-43.
בחברת נגה, מנהלת מערכת החשמל בארץ, נמסר כי "עקב מזג האוויר הקיצוני, צריכת החשמל ברחבי הארץ הינה חריגה וגורמת לעומסים על המערכת. העומסים נגרמים בין היתר עקב הביקוש הגדול לחשמל, ירידה הדרגתית ביצור החשמל מאנרגיות מתחדשות עם ירידת השמש ותקלות בלתי צפויות בתחנות כח בגלל עומס החום. כחלק מההיערכות, הנחינו את חברת החשמל להניע שלוש יחידות נוספות שיהיו זמינות לקראת גל החם הנוכחי ויבטיחו רזרבה מספקת. אנו לא צופים קושי באספקת כלל היקפי הצריכה הצפויה של הציבור בימים הקרובים".
בחברה מסרו עוד כי "אנו מבקשים מאזרחי ישראל להמנע מהפעלת מכשירי חשמל 'זוללי אנרגיה' שאינם חיוניים כגון מכונות כביסה, מייבשי כביסה ומדיחי כלים בין השעות 16:00-21:00".

איסור על הבערת אש בשטחים פתוחים

בשל תנאי מזג האוויר והחשש משריפות מסכנות חיים, חתם נציב כבאות והצלה רב-טפסר אייל כספי על צו שאוסר להבעיר אש החל מהיום בשטחים פתוחים. תוקף הצו בכל הארץ עד ליום שני בחצות. הנציב הנחה את מפקדי המחוזות להיערך בכוחות מתוגברים לכמה ימי לחימה באש.
2 צפייה בגלריה
שריפה ליד עטרות
שריפה ליד עטרות
כיבוי שריפה ליד עטרות. ארכיון
(צילום: AP)
"למען הסר ספק, יובהר כי האיסור על הבערת אש כמשמעותה בתקנות כלל גם עבודות טכניות היוצרות הבערה או אש גלויה בשטח פתוח כמו גם שריפת צמחים וגזם", נמסר. "טייסת הכיבוי האווירית תעמוד בכוננות מיוחדת ותקיים סיורים יזומים, מרכזי השליטה יתוגברו ולוחמי האש והמפקדים ישמרו על דריכות מבצעית מרבית.
כספי אמר: "בכוונתנו לפעול לשינוי תרבות הבטיחות באש של אזרחי המדינה מתוך הבנה שאין מדובר באירוע חולף. אני קורא לציבור להיות קשוב להוראות הצו ולא להבעיר אש במקומות שלא הוגדרו לכך".

מסלולי טיול סגורים

בשל עומס החום הצפוי, הודיעה רשות הטבע והגנים כי נאסרה באופן מוחלט הדלקת אש בכל שמורות הטבע והגנים הלאומיים בשל סכנת שריפות - מאתמול ועד יום ראשון כולל. גם קרן קיימת לישראל הודיעה על איסור הדלקת אש בכל היערות, לפחות עד יום ראשון.
עוד נמסר מרשות הטבע והגנים כי מקטע "שביל ישראל" בשמורת נחל עמוד נסגר מאתמול ועד יום ראשון למעבר מטיילים בין בריכות שכווי לכביש 85, וכן המסלול בין מצפה הימים לעין סתר והירידה לנחל מעין כובס.
"שביל הנחש" במצדה, כל מסלולי הטיול בהרי יהודה וכל מסלולי המעלות בשמורת עין גדי נסגרו גם הם. גם מסלולי הטיול הבאים במדבר יהודה ובבקעת הירדן נסגרו: נחל פרת, נחל דרגה, נחל אוג, נחל משאש, תלכיד פיראן, נחל תקוע ונחל ייטב (העוג'ה), וכן כל מסלולי הסנפלינג במדבר יהודה. מהרשות נמסר כי ניתן בימים אלו לטייל באתרים שבהם משך הטיול קצר, המסלול מוצל וקיימים מקומות להתרעננות ומי שתייה.
פורסם לראשונה: 05:22, 13.07.23