זירת האירוע
(צילום: איחוד הצלה קרית גת)

צעיר בן 19 התמוטט אתמול בצהריים (יום ו') בשמורת הטבע פורה בנגב, על גדות נחל שיקמה, והובהל במצב אנוש בידי צוות מד"א לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נלחמו על חייו - אך נאלצו לקבוע את מותו. הוא ככל הנראה סבל ממכת חום. במשטרה חושדים כי האירוע התרחש במהלך מסיבה שנערכה בטבע ושבה לפי החשד היה שימוש באלכוהול ובסמים.
מחקירה ראשונית עולה כי עשרות חברים חגגו שם מסיבת יום הולדת. המסיבה החלה עוד שלשום ונמשכה אל תוך הלילה ואל אור הבוקר. במשטרת קריית גת עצרו תחילה ארבעה צעירים אך בהמשך גדל מספר המעוכבים לשמונה, בהם גם מארגן המסיבה, שחשוד ברשלנות ובשיבוש הליכי חקירה.
צעיר פונה במצב קשה מנחל פורהצעיר פונה במצב קשה מנחל פורה
זירת האירוע
(צילום: איחוד הצלה קרית גת)
צעיר פונה במצב קשה מנחל פורהצעיר פונה במצב קשה מנחל פורה
(צילום: איחוד הצלה קרית גת)
כבר אתמול בשעה 9:47 המשטרה קיבלה דיווח מאזרח שעבר במקום והתלונן על רעש חזק של מוזיקה. "נשמעים בומים חזקים", הוא דיווח. "יש שם חבורה של צעירים שעושה מסיבה. הם כמה עשרות שם. מעבר לזה שזה בניגוד לחוק בגלל הקורונה, לפי מה שאני רואה העניינים שם יוצאים משליטה", הוא הוסיף.
אותו אזרח הציע לשוטרים לתת להם מיקום מדויק של המסיבה, אף הם דחו את הצעתו. אלא שבמשטרה מסרו כי צוותים שלה ביצעו באזור חיפושים ולא מצאו את מיקום המסיבה. "חרשנו את האזור ולא מצאנו את המסיבה", אמרו במשטרה.
מפהמפה
(צילום: הרצל יוסף)
לאחר שהתמוטט הצעיר הוא הובא על-ידי חבריו לחבירה עם כוחות מד"א בחניון נחל פורה ליד מחלף מאחז בכביש 40, מצפון לבאר שבע. לפי מד"א הדיווח במוקד 101 התקבל בשעה 12:58. הצוותים שהגיעו למקום ביצעו בצעיר פעולות החייאה והעבירו אותו לבית החולים סורוקה. במשטרה מסרו כי פתחו בחקירה ופתחו בסריקות אחר המיקום המדויק שבו התמוטט הצעיר.
פרמדיק מד"א, ג'וש ויינשטיין, סיפר: "כשהגענו לחניון הובילו אותנו לרכב פרטי. הצעיר שכב במושב האחורי כשהוא מחוסר הכרה וחם מאוד למגע. מיד התחלנו בטיפול רפואי מציל חיים שכלל קירור וביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות שכללו נוזלים, הנשמות, עיסויים ומתן תרופות ופינינו אותו במצב קריטי תוך המשך ביצוע פעולות החייאה לבית חולים".
צעיר פונה במצב קשה מנחל פורהצעיר פונה במצב קשה מנחל פורה
(צילום: איחוד הצלה קרית גת)
צעיר פונה במצב קשה מנחל פורהצעיר פונה במצב קשה מנחל פורה
(צילום: איחוד הצלה קרית גת)
עו"ד עדי כרמלי, המייצג את מארגן המסיבה: "מדובר באירוע טרגי ומצער אך לא פלילי. אני בטוח שהחקירה תבהיר שבהתנהלות מרשי לא דבק רבב".
במקביל, נמצא גבר כבן 50 מחוסר הכרה ברחוב אח"י אילת בקריית שמונה. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים זיו בצפת גבר כבן 50 עם סימני מכת חום במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם.
פרמדיקית מד"א יובל לוי סיפרה: "כשהגענו לרחוב אזרחים סיפרו לנו שהגבר שכב על המדרכה זמן ממושך והם התקשרו למד"א כי הוא לא הגיב להם. ביצענו בדיקות רפואיות ראשוניות בשטח, הוא היה חם מאוד למגע והכנסנו אותו במהירות לאמבולנס שקורר מראש בעזרת מזגן. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל קירור ומתן נוזלים ופינינו אותו לבית החולים כשהוא מורדם ומונשם ומצבו קשה ולא יציב".
מטייל בעין פרתמטייל בעין פרת
כמה נפגעו ממכות חום. מטייל בוואדי קלט
(צילום: EPA)
בתוך כך, מתנדבי יחידת החילוץ מגילות ים המלח טיפלו באזור בשלושה מטיילים שסבלו מהתייבשות בוואדי קלט. מצבם של שניים מהם מוגדר בינוני. ואדי קלט, יצוין, סגור בימים אלו לטיולים בגלל עומס החום. הטמפרטורות שם הגיעו היום לכ-46 מעלות, בצל.
גם בנחל אל על ברמת הגולן חולצה מטיילת שסבלה ממכת חום ומצבה בינוני. היא טופלה בשטח בידי מתנדבי יחידת החילוץ המשטרתית גליל-כרמל. צוותי מד"א טיפלו בה ופינו אותה לבית החולים.
אילנה קוריאל ואלישע בן קימון השתתפו בהכנת הידיעה
פרסום ראשוני: 15:15 , 04.09.20