יוון תאפשר את כניסתם של 10,000 תיירים ישראלים מחוסנים בכל שבוע ללא בדיקת קורונה וללא חובת בידוד החל מהיום (יום ג'). כך הודיע שר התיירות היווני לשגריר ישראל באתונה יוסי עמרני.
5 צפייה בגלריה
יוון אקרופוליס האקרופוליס נפתח מחדש אחרי סגר ה קורונה
יוון אקרופוליס האקרופוליס נפתח מחדש אחרי סגר ה קורונה
האקרופוליס באתונה. ארכיון
(צילום: רויטרס)
משרד החוץ מסר כי האישור דורש חתימה על צו ממשלתי ביוון, שצפוי כאמור להיחתם במהלך היום. ביוון עדיין מוטלות הגבלות על עסקים וכן מוטל בכל לילה עוצר לילי בין השעות 21:00 בערב ל-05:00 בבוקר. יוון סובלת מתחלואה גבוהה של קורונה בימים אלה, ובמחלקות לטיפול נמרץ בבתי החולים באזור אתונה יש עומס אדיר.
בבתי החולים ביוון מתאשפזים כעת כ-500 חולי קורונה חדשים בכל יום, כ-200 מתוכם באזור אתונה לבדו. אתמול דיווחה יוון על עוד 1,707 חולים חדשים ביממה ועל 69 מתים שנוספו למניין הכללי, העומד כעת על יותר מ-7,500. יוון חיסנה עד כה במנה אחת של חיסון לקורונה כ-930 אלף בני אדם – כ-9.8% מאוכלוסייתה. היא מתכננת להאיץ את מבצע החיסונים באפריל, לקראת פתיחת ענף התיירות שלה למבקרים מחו"ל. כלכלת יוון נשענת במידה רבה מאוד על ההכנסה מתיירות.
(צילום: שמוליק דודפור)

5 צפייה בגלריה
חיסונים ביוון. התחלואה גבוהה
חיסונים ביוון. התחלואה גבוהה
חיסונים ביוון. התחלואה גבוהה
(צילום: AP)
כבר בחודש פברואר האחרון הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס על הסכם הכרה הדדית בתעודת מתחסן לצורך תיירות. לפי ההסכם שנחתם אז, בעלי תעודת מתחסן יוכלו להגיע לבקר במדינות מבלי שיידרשו לבידוד או לבדיקת קורונה. "ברגע שנסיר את מגבלות הטיסה נוכל לטוס ליוון ללא כל מגבלות", הבטיח נתניהו.
לאחר מכן אמר ראש ממשלת יוון: "אני מברך על מבצע החיסון של האוכלוסייה בישראל שיאפשר לנו להציע לתיירים ישראלים אפשרות לבלות חופשה ביוון בלי מגבלות. אני שמח שמשרדי התיירות חתמו על הסכמים בתחום. אני בעד דרכון ירוק באיחוד האירופי, וזה מה שנעשה עם ישראל שמתקדמת מאוד בחיסון רוב האוכלוסייה".
5 צפייה בגלריה
יוון פתיחת חופים כפר ליד סלוניקי
יוון פתיחת חופים כפר ליד סלוניקי
חוף באזור סלוניקי. צפי להאצת מבצע החיסונים לקראת פתיחת עונת התיירות
(צילום: EPA)
5 צפייה בגלריה
ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס
ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס
ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס
(צילום: EPA)
ואולם, עד היום, אף מדינה מלבד גיאורגיה לא הכירה בדרכון הירוק הישראלי. בחודש שעבר ביקר בישראל גם נשיא קפריסין שהשמיע הצהרה דומה לזו שהשמיע ראש ממשלת יוון.
גורמים דיפלומטיים הסבירו בתחילת החודש כי חרף ההצהרות המשותפות – יוון נתקלה עד היום בהתנגדות עזה של האיחוד האירופי לאפשר למדינות חברות לחתום עם הסכם דרכון ירוק. מדיווחים שהגיעו לירושלים עולה כי גרמניה היא המתנגדת מספר 1 באיחוד לדרכון ירוק מסיבה כפולה - מחד היא רואה בהסכם הזה אפליית מתחסנים לעומת מי שלא רוצים להתחסן ומאידך יש רצון גרמני לאפשר תיירות פנים במדינות השונות לחיזוק הכלכלות האירופיות.
פרסום ראשוני: 22:27 , 22.03.21