איש העסקים ואיל ההימורים היהודי-אמריקני שלדון אדלסון הלך היום (ג') לעולמו והוא בן 87. אדלסון היה בעל השליטה בחברת "לאס וגאס סנדס", שמחזיקה בבתי מלון ובבתי קזינו בלאס וגאס בארה"ב ובכמה מקומות נוספים באסיה. הונו של אדלסון, מייסד החינמון "ישראל היום", הוערך על-ידי המגזין האמריקני "פורבס" בדצמבר האחרון ביותר מ-35 מיליארד דולר.
2 צפייה בגלריה
שלדון אדלסון
שלדון אדלסון
שלדון אדלסון
(צילום: AFP)
אדלסון היה נשוי בשנית לד"ר מרים אדלסון, ישראלית לשעבר, והותיר אחריו חמישה ילדים. בשנת 2019 פורסם כי חלה בסרטן. בהודעת "לאס וגאס סנדס" על פטירתו נמסר כי הלווייתו תיערך בישראל.
"מייסדנו ומנהיגנו בעל החזון, שלדון ג. אדלסון, הלך לעולמו הלילה בגיל 87 מסיבוכים הקשורים לטיפול בסרטן הלימפומה שאינה הודג'קין", נכתב בהודעה. "כמי שנולד למהגרים וגדל באזור עני של בוסטון, הפך אדלסון מנער שמוכר עיתונים בפינת רחוב לאחד מהיזמים המצליחים בעולם".
אדלסון ורעייתו נחשבים לתורמים בולטים מאוד למפלגה הרפובליקנית בארה"ב. בשנת 2016, השניים תרמו לקמפיין הבחירות של דונלד טראמפ לנשיאות כ-30 מיליון דולר. בהמשך, בשנת 2018, תרמו השניים למפלגה הרפובליקנית 100 מיליון דולר לקראת בחירות האמצע.
בסך הכול, לפי ההערכות, תרמו בני הזוג אדלסון יותר מ-250 מיליון דולר למועמדים מטעם המפלגה הרפובליקנית. השניים היו ידועים כחברים קרובים של הנשיא היוצא טראמפ, ובשנת 2018 הוא העניק להם את מדליית החירות הנשיאותית על הקמת מרכזי מחקר שנועדו להילחם בשימוש בסמים.
"מלאניה ואני דואבים על מותו של שלדון ושולחים תנחומים לרעייתו מרים ולמשפחתו", מסר טראמפ. "הוא פעל ללא לאות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים ולהכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן". עוד נמסר מטעם הנשיא כי "העולם איבד אדם נפלא, הוא ייחסר".
2 צפייה בגלריה
טראמפ ושלדון אדלסון בכנס IAC בפלורידה
טראמפ ושלדון אדלסון בכנס IAC בפלורידה
אדלסון עם הנשיא טראמפ
(צילום: רויטרס)
בישראל התפרסם אדלסון בעיקר כאחד מתורמיו ומקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולכן גם זכה החינמון שהקים לכינוי "ביביתון". בחודש שעבר פורסמו נתונים על שיחות בין אדלסון לנתניהו בשנים 2017-2015. בשנת 2015 נתניהו ואדלסון שוחחו 18 פעמים, שש מתוכן בשבוע הקריטי לפני הבחירות במרץ 2015. בשנת 2016 התקיימו 24 שיחות.
״בצער עמוק ובשיברון לב, רעייתי שרה ואני שולחים את תנחומינו לד״ר מירי אדלסון ולכל בני המשפחה", מסר נתניהו בעקבות הודעת הפטירה. "רבים-רבים בעם היהודי, במדינת ישראל ובעולם כולו, שותפים לאבל כבד זה.
"פעולותיו הכבירות של שלדון לחיזוק מעמדה של ישראל בארה״ב ולחיזוק הקשר בין ישראל והתפוצות - ייזכרו לדורות. עם רעייתו מירי, שלדון היה מגדולי התורמים בהיסטוריה לעם היהודי, לציונות, להתיישבות ולמדינת ישראל. נזכור לעד את שלדון ואת תרומתו האדירה למען מדינת ישראל והעם היהודי״, הוסיף נתניהו.
אדלסון ורעייתו תרמו לשורת פרויקטים חינוכיים ורפואיים בישראל ובארצות הברית. בין היתר העבירו עשרות מיליוני דולרים למימון פרויקט "תגלית", המארגן ביקורי יהודים צעירים מצפון אמריקה בישראל, ועשרות מיליוני דולרים להקמת פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, שנקראת על שמם.
בשבוע האחרון פורסם ברשת CNN כי אדלסון החליט לצאת לחופשה בתשלום לטובת קבלת טיפול רפואי נגד הסרטן שבו חלה. באוקטובר האחרון דווח כי חברתו של אדלסון שקלה למכור את נכסיה בלאס וגאס, ובהם מלונות "ונשיאן" ו"פאלאצו", לנוכח ההשפעה של מגפת הקורונה על תעשיית התיירות וההימורים בארה"ב ובעולם כולו.
אדלסון מופיע ברשימת עדי התביעה במשפט נתניהו, אחרי שהעיד במשטרה במסגרת חקירת תיק 2000. אך לדברי גורמים משפטיים עדותו לא נחשבת "דרמטית" או "מרכזית" עבור הפרקליטות.

"מגדולי האוהבים של האומה היהודית"

שורת אישי ציבור ישראלים ספדו לאדלסון. נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של שלדון אדלסון, יהודי אוהב עמו, אוהב ישראל, פטריוט אמריקאי גדול, שראה בביסוס הברית בין ישראל לארצות הברית שליחות וייעוד, ונדבנותו למען מדינת ישראל והעם היהודי פרצה גבולות".
"ציוני בכל מאודו, יהודי חם עם אהבה גדולה למדינת ישראל", כינה את אדלסון שר הבריאות יולי אדלשטיין. "פטירתו היא אבדה לכל אוהבי ישראל. ראיתי מקרוב את מעשיו, מסירותו, האכפתיות שלו ונדיבותו".
שר הביטחון בני גנץ: "שלדון אדלסון ז"ל תרם תרומה משמעותית למדינת ישראל, לתפוצות ולהמשכיות העם היהודי שתיזכר ותורגש עוד שנים רבות".
יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הזכיר כי "מעורבותו ותרומתו ליד ושם, לפרויקט תגלית ולפרויקטים נוספים רבים שחיזקו את מורשת העם היהודי, ילוו אותנו עוד שנים רבות".
ח"כ גדעון סער מסר שאדלסון היה "מהתורמים הגדולים ביותר לארגוניים יהודיים בארץ ובעולם. לאורך עשרות השנים האחרונות תרם אדלסון למטרות רבות ובהן חיזוק החינוך היהודי, הנצחת השואה, בניית גשר בין יהדות התפוצות למדינת ישראל וחיזוקה של ישראל".
ח"כ נפתלי בנט: "שלדון אדלסון היה פטריוט יהודי, מגדולי האוהבים של האומה היהודית. עם ישראל יזכור אותו לנצח".
ח"כ אביגדור ליברמן: "שלדון אדלסון ז"ל היה פטריוט אמיתי עם זיקה עמוקה למדינת ישראל. שנים רבות פעל לחיזוקה של מדינת ישראל ולהידוק הקשר עם יהדות ומנהיגי ארה"ב".
גם בנו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ג'וניור, ספד וכתב כי "שלדון היה פטריוט אמריקני אמיתי. הוא התייחס לעובדיו כמו למשפחה. נדיבותו הפילנתרופית שינתה חיים של אינספור אנשים. יחסי ארה"ב-ישראל חזקים היום בזכותו".
יעל פרידסון ואדיר ינקו השתתפו בהכנת הכתבה