"וושינגטון פוסט" פרסם הערב (יום ג') שגורמים ב-FBI הזהירו שתומכים קיצוניים של דונלד טראמפ מתכננים לתקוף את בניין הקפיטול. באזהרה נאמר שהם "מתכוננים למלחמה".
בלשכת ה-FBI בנורפוק בווירג'יניה העבירו את האזהרה בשלישי שעבר, יום לפני שתומכי טראמפ הסתערו על הקונגרס. הפרסום סותר הצהרות קודמות של גורמים ב-FBI ובמשרד המשפטים, שטענו שלא היה מידע מודיעיני שמצביע על הסתערות אפשרית על הקפיטול.
(צילום: שחר גולדשטיין)

מהומות עימותים שוטרים מפגינים תומכי דונלד טראמפ הסתערו על בניין הקפיטול וושינגטון ארה"במהומות עימותים שוטרים מפגינים תומכי דונלד טראמפ הסתערו על בניין הקפיטול וושינגטון ארה"ב
המהומות בקפיטול בשבוע שעבר
(צילום: AFP)
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
(צילום: gettyimages)
ארה"ב וושינגטון פריצת תומכי טראמפ ל קונגרס גבעת הקפיטול מדרגותארה"ב וושינגטון פריצת תומכי טראמפ ל קונגרס גבעת הקפיטול מדרגות
(צילום: רויטרס)
המוני מפגינים הגיעו מרחבי ארה"ב לגבעת הקפיטול בוושינגטון, בזמן ישיבת אישור הצבעות האלקטורים בבחירות לנשיאות. ב"וושינגטון פוסט" נכתב שאנשי ה-FBI בווירג'יניה התריעו בפני גורמים אחרים בבולשת הפדרלית שקיצוניים תומכי הנשיא מתכוננים ל"מלחמה" בוושינגטון. בהתכתבות אינטרנטית הם שוחחו על נקודות איסוף בדרך לוושינגטון הבירה, ושלחו זה לזה מפות של מנהרות בגבעת הקפיטול.
אותם קיצוניים, כך לפי אנשי ה-FBI בווירג'יניה, נערכו לפעולה אלימה. "תהיו מוכנים להילחם", נכתב בהתכתבות בין תומכי הנשיא לפני היציאה לוושינגטון. "הקונגרס צריך לשמוע זכוכיות מתנפצות, דלתות נבעטות ואת דם החיילים העבדים של BLM (תנועת Black Lives Matter) ו-Pantifa (כינוי גנאי לתנועת השמאל אנטיפה) נשפך. תהיו אלימים. תפסיקו לקרוא לזה צעדה, או עצרת, או מחאה. תגיעו לשם מוכנים למלחמה. נקבל את הנשיא שלנו או שנמות – שום דבר אחר לא ישיג את המטרה הזאת".
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
הכוחות בקונגרס
(צילום: רויטרס)
ארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפארה"ב עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
(צילום: רויטרס)
עימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפעימותים בין משטרה לתומכים של דונלד טראמפ
(צילום: AFP)
מאז המהומות בקונגרס, שנגרמו גם כתוצאה ממחדל אבטחה חמור, מנסות הרשויות בארה"ב לאתר את המוני המתפרעים שטרם נתפסו. היום פורסמה תמונה של אדם שהרשויות רוצות לחקור בחשד לרצח בריאן סיקניק, שוטר משטרת הקפיטול שמת מפצעיו אחרי העימותים בקונגרס. הסנאטור הרפובליקני ביל קסידי פרסם בטוויטר תמונה של גבר מבוגר ומזוקן עם כובע צמר כחול, וביקש מכל מי שמזהה אותו ליצור קשר עם ה-FBI.
FBI מחפש חשוד ברצח שוטר ב קפיטול ארה"ב קונגרסFBI מחפש חשוד ברצח שוטר ב קפיטול ארה"ב קונגרס
תמונת החשוד שמבוקש לחקירה
לפחות 60 כתבי אישום כבר הוגשו בעקבות המצור על הקפיטול, שבו מתו חמישה בני אדם. 20 מהמעורבים במהומות עומדים לדין בבית משפט פדרלי בוושינגטון. החוקרים ממשיכים לבחון תמונות שהופצו ברשתות החברתיות, שבהן נראים מאות אנשים מסתערים על בניין הקונגרס, תוקפים שוטרים, גונבים מחשבים ניידים וחפצים יקרי ערך ומנפצים חלונות. ה-FBI אמר שקיבל עד כה יותר מ-100,000 טיפים במסגרת המבצע לאיתור המתפרעים.
היום עצר ה-FBI בעיר ניו יורק חשוד נוסף במהומות. דוברת ה-FBI אמרה שהסוכנים עצרו את ארון מוטסופסקי, שלפי כלי התקשורת הוא בנו של שלמה מוטסופסקי, שופט בבית המשפט העליון בני יורק. "רימו אותנו", צוטט ארון בניו יורק פוסט. "אני לא חושב ש-75 מיליון הצביעו לטראמפ, לדעתי מדובר בקרוב ל-85 מיליון". משרד המשפטים מאשים אותו בגניבת רכוש ממשלתי, הסגת גבול, הפרת סדר ופגיעה ביודעין במבנה ממשלתי. בתלונה שפורסמה בניו יורק פוסט הוא נראה בתחפושת עשויה פרווה עם אפוד שגנב משוטר.
מפגין תומך טראמפ שנעצר אחרי המהומות גבעת הקפיטול קונגרס ארה"במפגין תומך טראמפ שנעצר אחרי המהומות גבעת הקפיטול קונגרס ארה"ב
עם אפוד מגן שגנב לשוטר. מוטסופסקי
(צילום: AP)
שני חשודים אחרים בהתפרעויות יגיעו היום לבתי משפט פדרליים בארה"ב. אחד החשודים נעצר אחרי שבקבוקי תבערה נמצאו ברכבו. החשוד השני נתפס אחרי שהצטלם כשהוא יושב מסביב לשולחן אחד העוזרים של ננסי פלוסי, היו"ר הדמוקרטית של בית הנבחרים. מייקל שרווין, שר המשפטים בפועל של מחוז קולומביה, קרא היום לעיתונאים שהותקפו או ספגו איומים במהלך המהומות בשבוע שעבר ליצור קשר עם משרדו ולמסור פרטים.
צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, אמר שיש להגדיר את הנאשמים בהתפרעות כאנשים שמאיימים על הביטחון הלאומי. שומר קרא על ארה"ב לאסור עליהם לטוס והזהיר מאפשרות שאותם קיצוניים ישובו לוושינגטון לקראת השבעת ג'ו ביידן בעוד 8 ימים.

בית הנבחרים נערך להצבעת ההדחה

בבית הנבחרים נערכים בינתיים להצבעה על שתי הצעות שמקדמים הדמוקרטים: מחר יצביע בית הנבחרים על סעיף ההדחה נגד דונלד טראמפ, שאותו מאשימים הדמוקרטים בהסתה למרידה. עוד קודם, בשעות הקרובות, יצביעו המחוקקים על מהלך נוסף שסיכוייו לצאת לפועל קלושים: קריאה למייק פנס, סגנו של טראמפ, להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה, שמאפשר הדחה מיידית של נשיא שאינו כשיר להמשיך לכהן בתפקיד. טראמפ, נזכיר, יסיים את כהונתו בעוד 8 ימים.
טראמפ צפוי להפוך לנשיא הראשון בהיסטוריה שבית הנבחרים מצביע פעמיים בעד הדחתו, אחרי שהבית, שבו יש רוב דמוקרטי מאז 2019, עשה זאת כבר בשנה שעברה, בפרשת "אוקראינה גייט". גם הפעם קלושים הסיכויים שהסנאט יאשר את הרשעת הנשיא והדחתו, משום שלשם כך נדרשת תמיכת 17 סנאטורים רפובליקנים, ועד כה אותתו רק ארבעה רפובליקנים בסנאט כי הם נכונים לתמוך במהלך.