3 צפייה בגלריה
הפגנה נגד הריסת גינת לוינסקי
הפגנה נגד הריסת גינת לוינסקי
הפגנה נגד הריסת גינת לוינסקי
התושבים ניצחו: שנה לאחר שוועדת התכנון של עיריית תל אביב החליטה להרוס את גינת לוינסקי בשכונת נווה שאנן בדרום העיר, במטרה לבנות במקום בית ספר לילדי זרים ומבקשי המקלט, הודיעה אתמול (שני) העירייה שחזרה בה. הריסת הגינה, הנחשבת לריאה הירוקה היחידה שנותרה בשכונת נווה שאנן בסמוך לתחנה המרכזית המזוהמת, הובילה לקונצנזוס נדיר בשכונה המפולגת בכל הקשור לסוגיית מבקשי המקלט.
ההחלטה להרוס את הגינה התקבלה סופית בתחילת השנה על ידי ועדת התכנון העירונית ברוב של עשרה תומכים מול מתנגד אחד (זבולון אלחנן) לאחר דרישה מפורשת של ראש העיר רון חולדאי לשמור על אחדות קואליציונית. לאחר ההצבעה, אמרו חברי קואליציה כי חשו מאוד לא נוח בהצבעה, אולם הפוליטיקה חייבה אותם להתיישר עם הקואליציה כדי שיוכלו לדאוג ולקדם נושאים אחרים.
3 צפייה בגלריה
גינת לוינסקי
גינת לוינסקי
גינת לוינסקי
(צילום: GIS)


שולה קשת, חברת מועצת העיר המכהנת כיו"ר וועד שכונת נווה שאנן ופעלה נגד גירוש מבקשי המקלט, אמרה כי החלטת העירייה הוציאה את המרצע מהשק. "אחרי שנה וחצי של מאבק ציבורי העירייה מודה, הלכה למעשה, שרעיון הקמת בית הספר במקום גינת לוינסקי היה מיותר מלכתחילה", אמרה קשת. "לא הייתה שום הצדקה להקמת בית הספר והיה ניסיון להשתמש בהליך תכנוני כדי להצדיק באופן לא חוקי ריכוז וסגרגציה נוספת של ילדות וילדים מהקהילה הזרה במוסד חינוכי נפרד. ברור לי לחלוטין, שההחלטה להקימו דווקא בנווה שאנן התקבלה בגלל לחצים פוליטיים ולא בזכות שיקולים תכנוניים, כיוון שהנתונים הראו לכל אורך הדרך שרוב הילדות והילדים שילמדו בבית הספר מתגוררים הרחק מהשכונה".
3 צפייה בגלריה
שפי פז
שפי פז
"ניצחון קטן". שפי פז
(צילום: מוטי קמחי )
קשת התייחסה לקבלת ההחלטה בעירייה שלדבריה נעשתה בצורה לא תקינה: "הפרשה הזו היא תמרור אזהרה לכל חברות וחברי המועצה, שסמכו על ראש העירייה בצורה עיוורת, תוך עצימת עיניים כלפיי העובדה שמדובר בהחלטה שמבטאת פוליטיקה קטנה ופוגענית כלפיי התושבים המוחלשים ביותר בעיר, ולא תוצר של הליך תכנוני תקין".
שפי פז, פעילת החזית לשחרור דרום ת"א ואחת הקולות הבולטים נגד אוכלוסיית הזרים בדרום תל אביב, אמרה כי "הרבה מאוד לחץ של פעילים ותושבים גרם לעירייה להבין שיש גבול לרמת ההתעללות בנו". לדבריה, "בקרוב יבנה בגינה מתחם התארגנות לביצוע עבודות הרכבת הקלה כך שמוקדם לשמוח כי הגינה לא באמת תינצל. הילודה הרשלנית של המסתננים לא תיבלם בקרוב כך שהמאבק שלנו יימשך. ביטול ההחלטה לבנות בגינה בית ספר זה אומנם ניצחון קטן, אבל הוא שייך לכולנו. לכל פעילי דרום תל אביב מכל המחנות".
מעיריית תל אביב נמסר כי "בניית בית ספר בשטח המיועד למבני ציבור בגינת לוינסקי הוקפאה בשל ירידה בגידול מספר הילדים בשכונה, כאשר המצב הנוכחי אינו מצריך בשלב זה תוספת של בית ספר חדש. אנו נמשיך לעקוב אחר הנתונים ונתאים את הפתרונות החינוכיים לצרכים המשתנים".