1 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
גנץ ונתניהו
(צילום: אמיל סלמן)
שר הביטחון בני גנץ תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ודורש לקדם את תקציב המדינה. במכתב חריף ששיגר היום (חמישי) לנתניהו, כתב גנץ כי "כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל. מרחק רב מפריד בינינו לבין הבטחת האחדות שעליה חתמנו. ההתנהלות הממשלתית לא מאפשרת קיומו של ממשל תקין, דמוקרטי או ראוי לאזרחי ישראל".
  • לקריאת המכתב המלא של גנץ לנתניהו לחצו כאן
במכתב תקף גנץ את נתניהו על כוונתו להמשיך לתקצב את משרדי הממשלה באמצעות "קופסת תקציב" במקום הכנת תקציב מסודר. "שיטת הקופסאות פוגעת אנושות בכלכלת המדינה", כתב גנץ. "מצב החירום לא מותיר ברירה: דרוש ממשרד האוצר להתחיל מיד בהכנת תקציב 2021. כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל".
שר הביטחון הוסיף: "אני קורא לך לאשר את תקנון הממשלה לאלתר, להנחות על קיום ישיבות ממשלה סדורות ולהתחיל בהסדרת המינויים השונים בשירות הציבורי המעוכבים זמן רב ללא הצדקה ויוצרים פגיעה בתפקודן של המערכות ההכרחיות לטיפול במשבר הקורונה".
בליכוד השיבו אש לדבריו של גנץ: "כחול לבן ממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה כדי להסיט את האש ממפלגתם המתפרקת, בזמן שראש הממשלה נלחם בקורונה. נשמח אם גנץ יפתור את הבעיות הפנימיות שלו, אך לא באמצעות חרחור ריב שיוביל את ישראל לבחירות.
"בנוסף, כחול לבן מסתירים מהציבור עובדה פשוטה: הליכוד וכחול לבן כבר הסכימו ביניהן וחוקקו חוק להעביר את תקציב 2020 במהלך חודש דצמבר, ובמקביל להתקדם בהכנת תקציב 2021. זו הדרך לייצב את הכלכלה. כמו כן, בשעה שכחול לבן מתלוננים וכותבים מכתבים על עצירת המינויים, הם אלה שעוצרים את המינויים בעצמם, על-ידי כך שהם מסרבים לקיים את וועדת המינויים המשותפת עם הליכוד, כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני".
בליכוד אמרו עוד כי "ראש הממשלה העביר יותר תקציבים ממנהיגים אחרים בעולם ויש לו רקורד מוכח בבניית כלכלת ישראל, לעומת כחול לבן שלא העבירו תקציב מימיהם. ראש הממשלה ימשיך לעשות מה שנכון למדינה ולא לפופוליזם של כחול לבן. מוטב שכחול לבן יפסיקו לחרחר ריב שיוביל לבחירות ויתגייסו למאבק המשותף בקורונה".
דבריו של גנץ מגיעים על רקע המתיחות הפוליטית בין הליכוד לכחול לבן, כמו גם מושב החורף של הכנסת שייפתח ביום שני. בנוסף, יצוין כי מדובר בעליית מדרגה בימים האחרונים ביחסים בין שתי המפלגות, לצד קולות הולכים וגוברים בשני הצדדים לשקול את הפסקת השותפות.
גנץ גיבש דרישה חד-משמעית לנוכח סירוב הליכוד לאשר תקציב דו-שנתי בהתאם להסכם הקואליציוני, והוא ומתכוון לעמוד עליה - זאת בנוסף לאישור תקנון הממשלה שאמור היה לעלות לאישור אחרי הקמת הממשלה ועד רגע זה עוד לא אושר בגלל מחלוקות.
זמן קצר לאחר מכן צייץ שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) בטוויטר התייחסות למכתב של גנץ. "כלל פשוט: מנהיג שרואה את הציבור יביא לאישור את תקציב המדינה", כתב. "לעומת זאת, מי שחושב שכולנו כאן כדי לשרת את האינטרס האישי שלו יגרור את אזרחי ישראל לתהום כלכלית בעיצומו של אחד המשברים הקשים שהיו כאן".
השר טרופר בריאיון לאולפן ynet
(צילום: שחר גולדשטיין | אלי מנדלבאום)

כמו כן, מוקדם יותר היום תקף שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) גם הוא את ראש הממשלה בנימין נתניהו. בריאיון לאולפן ynet הוא טען שהעיכוב בהכנת תקציב המדינה נובע משיקולים פוליטיים ואישיים שלו, שמטרתם לאפשר לנתניהו לפרק את ממשלת האחדות במועד הנוח לו.
"יש אדם אחד שעסוק בלשמור לעצמו נקודות יציאה", אמר השר טרופר. "זה לא ענייני ולא ראוי. מי שלא מביא תקציב מדינה - כנראה ששיקולים אישיים מתערבבים אצלו".


פורסם לראשונה: 17:36, 08.10.20