מחאה בת"א על השמטת סעיף האונס מכתב האישום
(צילום: מוטי קמחי)

הביקורת הקשה על סעיף האונס שהושמט מכתב האישום נגד ירין שרף (21) שהואשם בבעילה אסורה בהסכמה של נערה בת 13 במלונית הקורונה הובילה בצהריים (יום ו') להודעה של מ"מ פרקליט המדינה עמית איסמן על זימון התייעצות דחופה בשבוע הבא כדי לבדוק אם ניתן לשנות את סעיפי האישום.
4 צפייה בגלריה
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
ירין שרף והמחאה נגד השמטת סעיף האונס
(צילום: מוטי קמחי)
"בהמשך לפניות שהגיעו אל לשכתו של מ"מ פרקליט המדינה עו"ד עמית איסמן, לגבי סעיף האישום שיוחס לירין שרף, הנאשם בעבירות מין כלפי ילדה בת 13 במלונית קורונה, החליט מ"מ פרקליט המדינה להידרש לדברים ולבדוק את התיק בדחיפות המתבקשת. בהתאם, יכנס מ"מ פרקליט המדינה דיון דחוף בראשותו לגבי הפרשה בראשית השבוע הבא, ביחד עם הגורמים הרלוונטיים לעניין", נמסר ממשרד המשפטים.
כתב האישום ייחס לשרף שתי עבירות של בעילה אסורה בהסכמה וכן הטרדה מינית, איומים, תקיפה ואספקת משקה משכר לקטין. שרף לא הואשם באונס מכיוון שלפי הפרקליטות המעשים נעשו בהסכמתה של הנערה, היא אמרה שהיא בת 14 והזמינה אותו לחדרה. החוק קובע כי כאשר לאישה טרם מלאו 14 שנה, קיום יחסי מין איתה נחשב כאונס, הנקרא "אונס סטטוטורי", גם אם הדבר נעשה בהסכמתה. עם זאת מכיוון שהנערה הציגה את עצמה כבת 14, הפרקליטות החליטה שלא להאשים את שרף באונס, אלא בעבירה של בעילה אסורה בהסכמה. העונש על עבירה זו הוא עד חמש שנות מאסר.
החלטה זו של הפרקליטות גררה ביקורת קשה מצד משפחתה של הנערה וכן ביקורת ציבורית. "אני לא מאמינה שאני צריכה להגיד את זה - אני מרגישה שאנסו את הבת שלי בפעם השנייה", אמרה אתמול אמה של הנערה. האם, שמיוצגת על-ידי עורך הדין עמית חדד, הוסיפה כי "מדובר באונס, וכל פרשנות אחרת חוטאת לאמת. חמור מכך, החלטה זו נותנת אור ירוק ומכשירה את האונס הבא. מצב בו מחד כתב האישום מצביע על אלימות כלפי ילדה בת 13, ומאידך מדבר על בעילה אסורה בהסכמה, לא הגיוני ולא יעלה על הדעת. לא נשקוט עד שהאנס יקבל את מלוא העונש על המעשה החמור שעשה".
4 צפייה בגלריה
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
הפגנה בתל אביב במחאה על השמטת סעיף האונס
(צילום: מוטי קמחי)
4 צפייה בגלריה
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
המחאה בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
4 צפייה בגלריה
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
הפגנה על רקע החלטת הפרקליטות בנוגע לירין שרף החשוד באונס קטינה בת 13 במלונית ביפו
השמטת סעיף האונס גררה מחאה
(צילום: מוטי קמחי)
מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, אמרה כי "הפרקליטות שגתה כאשר החליטה להגיש נגד הנאשם כתב אישום בעבירה שאינה אונס אלא בעבירה של 'בעילה אסורה בהסכמה" בלבד'. טוב עשה מ"מ פרקליט המדינה כשהחליט לדון מחדש בהחלטה הזו ואנו מברכים על כך ומקווים שההחלטה המחודשת על סעיף האישום תיקח בחשבון את הנסיבות המיוחדות, כפי שעולות מכתב האישום, הכוללות תקיפה ואיומים, העובדה שמדובר בילדה בסיכון, והעובדה שהאירועים על פי כתב האישום התרחשו במלונית לנוער בסיכון על כל המשתמע מכך".
גם יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), בירך על ההחלטה לבחון מחדש את סעיף האישום. "אסור להשלים עם מצב שבו הנאשם נותן לקטינה אלכוהול, מאיים עליה, תוקף אותה מינית ובסוף מאשימים אותו בסעיף מופחת. באלימות לא נלחמים ברחמנות. באלימות נלחמים ביד קשה". אמר.
מוקדם יותר הפגינו עשרות בתל אביב במחאה על ההחלטה להסיר את סעיף האונס מכתב האישום. המפגינים קראו לממשלה להרחיב את הטיפול הלקוי, להגדרתם, בעבירות אלימות מינית ואלימות במשפחה. "20 נשים בכל שנה, להשבית את המדינה", "זה לא מקרה חריג - עצוב אם זה קורה פה שוב ושוב", קראו המפגינים.
אתמול פרסם הלובי למלחמה באלימות מינית מכתב עבור איסמן שעליו חתמו יותר מ-15 אלף איש, עם דרישה לתיקון כתב האישום. במקביל, על עצומה שפרסמו "נוער השרמוטות" במחאה על החלטת הפרקליטות חתמו כ-1,600 איש שרדו שכתב האישום יתוקן.
יו"ר נעמת חגית פאר קראה להחלטת הפרקליטות כשל מערכתי חמור. "החוק קובע כי יחסי מין עם נערה שטרם מלאו לה 14 שנים, אפילו אם בהסכמתה, ייחשבו אונס. גם הסרטונים שפרסם ברשתות החברתיות לא מותירות מקום לספק לכאורה באשר לאופיו, יחסו לנשים וכוונותיו לגביהן", אמרה.

"ניצל את פערי הכוחות ולא חדל עד שהשיג את מבוקשו"

לפי כתב האישום, לאחר ששרף אובחן כחולה קורונה באמצע פברואר הוא פונה למלונית בגוש דן, שאליה הופנו צעירים ממסגרות חוץ ביתיות. שם הוא פגש בנערה, בת 13, שהגיעה למלונית כמה ימים קודם לכן. השניים לא הכירו קודם לכן.
ביום שבו הגיע שרף למלונית, בשעות הערב, הוא פנה לנערה באמצעות אפליקציית אינסטגרם והציע לה לרדת מחדרה ולשבת איתו ועם אחרים במרפסת. במהלך השיחה הציעה הנערה לנאשם לעלות לחדרה. לאחר שהיא ראתה בפרופיל של שרף באפליקציית טיקטוק את גילו היא כתבה לו: "אחי עזוב, אתה יותר מדי גדול", "אתה 21???". בתגובה השיב לה שרף שהוא בן 20 ושאל אותה לגילה. היא ענתה שהיא בת 14 וחזרה בה מהצעתה שיעלה לחדרה.
בהמשך שוב ישבה הנערה עם שרף ועם קטינים נוספים בפינת הישיבה במרפסת. במהלך הערב שרף הציע לה שוב ושוב הצעות מיניות. כשלא נענתה לבקשות איים עליה כי יעשה לה "פרשת אילת 2", בהתייחסו לפרשת האונס הקבוצתי בבית מלון באילת באוגוסט. בנוסף הוא גם סיפק לנערה ולקטין נוסף וודקה, וכן הציע לה מריחואנה והיא הסכימה. הנאשם שב ופנה אל הקטינה במהלך הלילה כמה פעמים וביקש לעלות לחדרה. היא כתבה לו שלא יעלה מכיוון שהיא עייפה וביקשה ש"ישחרר", כלשונה.
למחרת בשעות הצהריים שוב ישבו שרף והנערה במרפסת. מדריך במלונית שהבחין בהם יחד פנה אל הנאשם וביקש ממנו שלא יתקרב אל הנערה והורה לו להפסיק מיד לדבר איתה, לאור פער הגילים המשמעותי ביניהם. מיד לאחר מכן עלתה הנערה לחדרה שבקומה השלישית במלונית. הנאשם עלה אז אל חדרה של הנערה והבחין שהמדריך עולה אחריו במדרגות. שרף אמר למדריך: "מה נראה לך, שאני אעשה משהו עם ילדה בת 14? מה חסר לי את מי לזיין?" וירד חזרה אל הקומה התחתונה.
אז כתב שרף לנערה שתרד למטה, ובתגובה היא השיבה לו שיעלה לחדרה. הוא עלה לחדרה והשניים קיימו יחסי מין. הוא ביקש ממנה לבצע בו מין אוראלי. היא סירבה והוא בתגובה סטר לה בחוזקה. הנערה התעמתה איתו ואמרה שלא יעז לעשות זאת שוב, והוא התנצל.
כמה שעות לאחר מכן שלחה הנערה לשרף תמונה שלה באינסטגרם. בתגובה הוא שלח הודעה שבה שאל אותה איפה היא והודיע לה שהוא מגיע לחדרה. היא השיבה: "לא לא עכשיו", "אני רוצה להיות לבד". למרות זאת הוא עלה לחדרה ודפק על דלתה. היא הסיטה את וילון חלונה וכשהבחינה כי זהו שרף פתחה את הדלת. הוא נכנס אל החדר והשניים קיימו יחסי מין בשנית. לאחר מכן דפק מדריך על דלת החדר וכנשכנס פנימה מצא את שרף מתחבא בשירותים.
בבקשה להארכת מעצרו עד תום ההליכים, כתבה עו"ד רוית שפיר מפרקליטות מחוז תל אביב: "המשיב ניצל את פערי הכוחות בינו לבין הקטינה, וחרף תובנתו אודות גילה הצעיר מאוד לא חדל ממעשיו עד אשר השיג את מבוקשו. המשיב סירב להשלים עם דחייתו, ובאופן עיקש ותוך הפעלת לחץ על הקטינה, שב והפנה כלפיה הצעות מיניות חוזרות, ולא חדל גם כשבתחילה הביעה בפניו באופן מפורש את חוסר רצונה בהן".
עוד נכתב: "המשיב הפגין חוסר מורא של ממש במעשיו, שעה שהמשיך לפעול להגשמת מטרותיו, חרף הזהרתו באופן מפורש על ידי מדריך במקום, שהורה לו להתרחק מהקטינה לאלתר נוכח גילה הצעיר המאוד. נגד המשיב קמה עילת מעצר בשל העובדה כי הוא דמות ידועה בקרב צעירים המשתמשים בטיקטוק ומנהגו להתבטא באופן משפיל ופוגעני כלפי נשים ולעשות 'שיימינג' (ביוש) ברשת עובדה המעלה חשש להשפעה על עדים בתיק זה. סנגורו של שרף, עורך הדיון ניר דוד, מסר בתגובה: "כפי שאמרתי מתחילת הדרך אין ולא היה שום אונס. האמת יצאה לאור".