(צילום: אלי מנדלבאום, משי בן עמי)

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר היום (ראשון) כי הוא מודאג מהסקרים שחלקם מציבים את מרצ מתחת לאחוז החסימה, ולא התנצל על התבטאותו אתמול בחדשות רשת ולפיה יש מקום לחקור את ישראל על פשעי מלחמה בבית הדין הבינלאומי בהאג: "הימין והמתנחלים ונתניהו גוררים את ישראל להאג כי הם עושים מדיניות של התנחלות פרועה".
כל מה שצריך לדעת על בחירות 2021 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet
"הסקרים בהחלט מדאיגים, אבל יש מגמת שיפור ואנחנו עולים", אמר הורוביץ בריאיון לאולפן ynet. "בסקר הספציפי שלא עלינו אנחנו ממש קרובים לאחוז החסימה, מדובר בבן אדם או שניים במדגם קטן שמשנים את דעתם. בכל מקרה בסקרים האחרים אנחנו עוברים, אבל כן, זה מדאיג אותי. האפשרות שלא תהיה מרצ בכנסת הבאה מפחידה אותי מאוד. גם ברמה הכללית הארצית וגם ברמה האישית שלי כאזרח, כבן אדם שרוצה שיהיו לו כאן זכויות שוות במדינה הזאת".
אולי אתה בעצמך תרמתם למצב הקשה שלכם? רוב הציבור הישראלי כשהוא שומע את יו"ר מרצ תומך בחקירת חיילי צה"ל בהאג, זה לא עובר לו בגרון. "ולי לא עובר בגרון שממשלת ישראל במשך שנים עושה התנחלויות פרועות בניגוד לחוק הבינלאומי, מנשלת אנשים, כובשת, גם לי זה לא עובר טוב בגרון. מרצ לוחמת נגד זה מזה 30 שנה. אנחנו לוחמים בעקביות ואנחנו היחידים שלוחמים והיחידים שמשמיעים את הקול הזה בכנסת. אני יודע שזה לא בא להרבה אנשים טוב בגרון.
2 צפייה בגלריה
בית הדין הפלילי בהאג
בית הדין הפלילי בהאג
בית הדין הפלילי בהאג
(צילום: shutterstock)
2 צפייה בגלריה
גדעון סער
גדעון סער
"בשם אילו ערכים הוא רץ?". גדעון סער
(צילום: קובי קואנקס)
"אני אמרתי שצריך לחקור חיילים בהאג? לא אמרתי דבר כזה", הדגיש יו"ר מרצ. "אמרתי שהימין והמתנחלים ונתניהו גוררים את ישראל להאג כי הם עושים מדיניות של התנחלות פרועה. כדי להפסיק את האג ולמנוע דברים כאלה בעתיד צריך לשנות מדיניות. מי הקפיא את התהליכים עם הפלסטינים? אני? מרצ? אנחנו אלה שדוגלים בחידוש תהליך השלום. אם נעשה הסדר עם הפלסטינים כמו שאנחנו אומרים כבר שנים לא יהיה האג ולא שום הסתבכויות אחרות. אז את כל הביקורת הזאת צריך להפנות לימין".
אתה לא חוזר בך באף מילה ממה שאמרת אתמול? "בוודאי שאני לא חוזר בי, זאת עמדת מרצ מאז ומתמיד וזה הכל. אנחנו אומרים את זה גם בזמן אמת לאורך כל השנים. מי שצריך פתאום להתעורר מול פעמון האזהרה הזה זה כל מיני פוליטיקאים אחרים שאומרים 'הנושא לא רלוונטי', 'מה אתם מדברים על השטחים', 'למה התנחלויות, זה כבר לא סדר היום'. הרבה אנשים אומרים את זה. אז הנה, זה כן על סדר היום, זה חשוב ובעיקר זה קריטי לאינטרס הישראלי. אנחנו צריכים ללכת לתהליך של שלום עם הפלסטינים כדי להיפרד מהם, להפסיק את הכיבוש ולמען פתרון שתי המדינות, זה הדבר הכי טוב לאינטרס הישראלי".
אתה מוכן לקבל את זה שמ"פ או לוחם שלחם בשטחים עומד על הדוכן ומוסר עדות או נחקר בהאג? "זה יהיה חבל מאוד שזה יקרה, זה יהיה רע מאוד אם נגיע למצב כזה, אני מאוד לא רוצה שנגיע למצב כזה, ולכן אני רוצה שגם לא נהיה בשטחים ושלא נשלח את החיילים שלנו להסתובב במקומות האלה ולעשות כל מיני דברים. למה אנחנו צריכים את זה? למה זה תורם? אני רוצה הסדר. מה אומר הימין? אנחנו נמשיך לכבוש, נקפיא את המו"מ, נעשה התנחלויות על הראש של הפלסטינים, מה שנקרא נצפצף על כולם, ואז אם מישהו ירצה לפתוח בחקירה נצעק שכולם אנטישמים ורודפים את ישראל.
"אני לא מקבל את הקו הזה, זה שקרים מוחלטים. ואני לא צריך לא את האג ולא שום דבר אחר כדי שיגיד לי מה לעשות. אנחנו מפלגה ישראלית ואנחנו רוצים כאן מדינה דמוקרטית, ובשביל זה צריך להפסיק את השליטה על הפלסטינים וללכת לתהליך של שלום. עשינו את זה בעבר, נתניהו הפסיק את זה, וזה המחיר שאנחנו משלמים".
הורוביץ התייחס לדברים של נפתלי בנט וגדעון סער, שאמרו כי בעקבות דבריו של הורוביץ על האג יתקשו לשבת איתו באותה קואליציה. "זה מצחיק אותי שגדעון סער, שישב עד לפני שתי דקות בליכוד במשך שנים רבות, והיה משרתו הנאמן של נתניהו בכל ממשלותיו, מטיף לי מוסר על מה להגיד ומה לא להגיד, וכנ"ל בנט. מה גדעון סער? בשם מה הוא רץ? בשם אילו ערכים הוא רץ? הוא בדיוק תאום לליכוד וכנ"ל גם בנט שישב עם נתניהו פעם אחר פעם".