3 צפייה בגלריה
החיסון של אסטרהזניקה
החיסון של אסטרהזניקה
החיסון של אסטרהזניקה
(צילום: AFP)
לשכת ראש הממשלה פרסמה בצהריים (שישי) על הבנות עם חברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה, שמפתחת חיסונים לקורונה בשיתוף אוניברסיטת אוקספורד. לפי משרד רה"מ ומשרד הבריאות, ישראל תרכוש כ-10 מיליון מנות (שיספיקו לכחמישה מיליון אזרחים), שיימכרו במודל ללא רווח בתקופת הקורונה. כמו כן, בהודעה נכתב כי מדובר באספקה הגדולה ביותר לישראל שסוכמה עד כה.

המרוץ לחיסון - כתבות נוספות

האספקה הראשונית צפויה להגיע לישראל במחצית הראשונה של השנה הבאה בכפוף לאישורים של הרגולטורים באירופה, בארצות הברית ובישראל, ובלשכת נתניהו ציינו כי ישראל נמצאת במגעים מתקדמים עם חברות נוספות שמפתחות את החיסון.
בשונה מהחיסונים האחרונים של החברות שחתמו על הסכמים עם ישראל, באסטרהזניקה בחרו להשתמש בטכניקה שונה. בעוד שמודרנה ופייזר פועלות על חומר גנטי ומולקולת ה-mRNA, החברה הבריטית הכניסה לחיסון שלה נגיף מוחלש של אדנו (המוכר כווירוס שפעת) כדי שהגוף יוכל לייצר נוגדנים ובכך להיות "מוכן יותר" במקרה של חשיפה לקורונה.
לפי הנתונים האחרונים של עורכי הניסוי, החיסון נמצא יעיל בקרב נבדקים מבוגרים - פלח האוכלוסייה החשוב והפגיע ביותר בקורונה. בשלב השני של הניסוי נבדקו 560 מבוגרים בריאים שקיבלו שתי מנות חיסון או פלצבו בקרב קבוצת הביקורת. בקבוצת הנבדקים לא נרשמו תופעות לוואי. שלב זה, מדווחים החוקרים, כלל 160 נבדקים בין גילאי 18 ל-55, 160 נבדקים בין גילאי 56-69 ו-240 נבדקים מעל גיל 70.
נכון להיום, החיסונים של פייזר ומודרנה סיימו את השלב השלישי והאחרון בניסויים. למרות שהחיסונים צריכים להגיע בחודשים הקרובים לישראל, עדיין לא ברור עד כמה הם יעילים לטווח הארוך. עם זאת, על סמך חיסונים קודמים, ההערכה היא שהחיסונים יגנו מפני הנגיף למשך כשנה.
שר הבריאות יולי אדלשטיין מסר בעקבות ההבנות עם אסטרהזניקה כי "מאמץ אסטרטגי של חודשים ארוכים משתלם. מדינת ישראל ניצבת היום עם הסכמי חיסונים של החברות המובילות בעולם. שמנו לנגד עינינו את המטרה שכל אזרח שיחפוץ בכך יוכל להתחסן. באופן זה אני מקווה שנמגר את הנגיף במהירות האפשרית. עד אז אסור לנו להיות שאננים. חייבים להקפיד על ההנחיות - מסכה, ריחוק והיגיינה".
3 צפייה בגלריה
 המעבדה שבה מפותח החיסון
 המעבדה שבה מפותח החיסון
המעבדה שבה מפותח החיסון
(צילום: AP, John Cairns, University of Oxford)
ראש הממשלה הוסיף כי "זהו הישג נוסף וחשוב לאזרחי ישראל. המדיניות שלי היא שלכל אחד שירצה להתחסן תהיה את האפשרות להתחסן. עדיפה היערכות יתר מהיערכות חסר. נמשיך לפעול כדי להבטיח שיהיו לנו כמה שיותר חיסונים לכמה שיותר אזרחים, מכמה שיותר מקורות וכמה שיותר מהר".
מנכ"ל חברת התרופות בישראל, אוהד גולדברג, ציין כי "אסטרהזניקה תספק את החיסונים במודל ללא רווח בתקופת המגיפה ותמשיך לעבוד באופן צמוד עם רשויות בריאות ברחבי העולם לרבות משרד הבריאות הישראלי. אנו גאים בהתגייסות של החברה, כמו גם של כל תעשיית הביו-פרמצבטיקה, לסייע ולהציל חיים תוך צמצום ההשפעות הקשות, החברתיות והכלכליות, של המגיפה העולמית הזו".