אריאל פונה שעות אחרי שחש ברע
(צילום: איחוד הצלה קרית גת)

מסקנות כלליות במשטרה, ללא צעדים אישיים: המחדלים המשטרתיים שהובילו למותו של הצעיר אריאל צפריר במסיבת טבע בשמורת פורה שבצפון הנגב בתחילת החודש ונחשפו ב-ynet הובילו את המשטרה להכריז על שורת נהלים חדשים לטיפול באירועי מסיבות טבע. בין היתר, כל אירוע דומה יוכרז דחוף תחת ההגדרה "הרמת דגל".
כרוניקה של מחדלים במסיבת הטבעכרוניקה של מחדלים במסיבת הטבע
(צילום: הרצל יוסף )
מיד לאחר מותו של הצעיר, מינה יורם סופר, מפקד המחוז הדרומי במשטרה, קצין בודק שחקר את תגובת השוטרים באירוע – שיצאו לשטח לחפש אחר המסיבה אך לא מצאו אותה. המשטרה קיבלה כבר בשעות הבוקר שתי פניות על האירוע. המודיע אף הציע לשלוח לנציגי המשטרה נקודת ציון, אולם הם לא נעזרו בו ויצאו לשטח בעצמם.
במשך שעות הסתובבו השוטרים בחיפוש אחר המסיבה, אך לא מצאו אותה. רק ב-12:58, יותר משש שעות אחרי שלא הרגיש טוב לראשונה, התקבל דיווח במד"א על מצבו הקשה של צפריר בן ה-19, שפונה על ידי חבריו לכביש 40, וטופל על ידי מד"א. לאחר שפונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, נקבע מותו.
אמו ואחותו של אריאל בשיחה עם ynet בתחילת החודש

אחת המסקנות של המשטרה הייתה שכל אירוע דומה של מסיבת טבע יקבל את מלוא תשומת הלב – ויוגדר דחוף. "אירוע מסיבת טבע יוגדר כאירוע דחוף ברמת המחוז – ובמקביל תועבר על כך המלצה לרמה הארצית", קבעו במשטרה. עוד נקבע כי הדמות המוסמכת להודיע על סיום אירוע כזה הוא מפקד תורן מחוזי וכי יועבר עדכון בזמן אמת לגורמים בכירים בתחנה.
ברמה המבצעית, ציינו במשטרה, תיבדק האפשרות לשינוי גבולות גזרה בין תחנות עירוניות וכפריות.
לצד זאת, במשטרה לא נקטו כל צעדים אישיים נגד השוטרים שלא מצאו את המסיבה או נגד המוקדנים שלא פנו למודיע אחרי שאף הציע את עזרתו בשליחת נקודת ציון. "נדגיש כי אין בכך כדי להטיל אחריות או אשמה על גורמי המשטרה בהקשר לטיפול באירוע מסיבת טבע", אמרו במשטרה עם פרסום הנהלים החדשים לטיפול באירועים דומים.
 שמורת פורה. השוטרים לא מצאו את המסיבה שמורת פורה. השוטרים לא מצאו את המסיבה
שמורת פורה. השוטרים לא מצאו את המסיבה
(צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
הארכת מעצרם של החשודים בארגון מסיבת הטבע בשמורת פורההארכת מעצרם של החשודים בארגון מסיבת הטבע בשמורת פורה
אחד החשודים במעורבות בארגון המסיבה
(צילום: רועי עידן)
הארכת מעצרם של החשודים בארגון מסיבת הטבע בשמורת פורההארכת מעצרם של החשודים בארגון מסיבת הטבע בשמורת פורה
(צילום: רועי עידן)
לפי החשד, במסיבה שהתקיימה בשמורה שעל גדות נחל שקמה, היה שימוש באלכוהול ובסמים, ייתכן שגם על-ידי הצעיר המנוח. מארגני המסיבה והחוגגים לא עזבו את המקום בבוקר, לפני החום הכבד ששרר באותם ימים בעקבות גל חום שפקד את הארץ. הם המשיכו בחגיגות אל תוך הצהריים בשמש הקופחת ובאוויר המחניק. צפריר ככל הנראה סבל ממכת חום.
לפני כשבוע וחצי שוחררו חמשת החשודים בארגון המסיבה. לחמישה מיוחסות עבירות של המתה ברשלנות, ארגון מסיבה ללא רישיון ושיבוש הליכי חקירה. ההחלטה לשחרר את החמישה התקבלה בהסכמת המשטרה, לאחר שבדיון הוצג לבית המשפט דו"ח סודי. פרקליטם של שניים מהחשודים טען שצפריר מת משימוש בסמים שאחיו הביא למסיבה.
אחיו של אריאל שהיה איתו בחלק מהמסיבה, אמר יום למחרת הטרגדיה כי אינו יודע מה קרה לו והדגיש כי הוא לא ראה שאחיו לקח סמים. "אולי מישהו שם לו משהו במים, במקום כזה חם הם רוצים לשתות", טען האח.