מרב מיכאלי עונה לשאלות באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי התארחה הערב (יום ה') בשידור חי באולפן ynet וענתה לשאלות הגולשים שהתקבלו בעמוד הפייסבוק של ynet. היא הבהירה שהיא לא קוראת למרצ לפרוש - למרות הסקרים האחרונים שבהם היא לא עוברת את אחוז החסימה: "זו מפלגה חשובה, אני חושבת שהיא תעבור". עוד הצהירה שהיא לא פוסלת ישיבה בממשלה תחת גדעון סער, וגם לא לצד החרדים: "אין היום במדינה אפשרות להרכיב קואליציה שמחויבת לשוויון בין בני אדם".
בימים ובשבועות הקרובים יתארחו באולפן מנהיגי מפלגות נוספים לקראת הבחירות לכנסת ה-24, שייערכו בעוד פחות משלושה שבועות - ב-23 במרץ.
5 צפייה בגלריה
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי באולפן ynet
(צילום: קובי קואנקס)
- למה שלא תבקשי ממרצ לפרוש ותודיעי שתדאגי להם למקום בעבודה? "כי למרצ יש חשיבות, ובסיס קבוע של מצביעות. אני חושבת שמרצ תעבור את אחוז החסימה. יש שתי מפלגות אידיאולוגיות ודמוקרטיות במרכז-שמאל - עבודה ומרצ. כל שאר המפלגות באות והולכות".
- אתם רחוקים מפרס ורבין. אני טועה? "מה זה רחוקים? אני יודעת במה אני מאמינה, אני יודעת שנשאתי עיניים לרבין כי הוא אמר אמת. כשמקרינים סרטונים מאז, כשהוא נואם, הוא מדבר מדם ליבו. אני מחזירה את העבודה למקום הזה. אני רוצה לחזור לחזון המקורי של רבין. מאז שהוא נרצח הכל התעוות והתרחקנו מהחזון הציוני".
- האם תסכימי לשבת בממשלה עם אחמד טיבי אחרי שהוא התבטא נגד להט"ב? "ומה עם החרדים ובנט? צר לי על כל מי שמתבטא ככה נגד הקהילה, זה כל כך לא ראוי".
- את אמרת שאת לא פוסלת ישיבה עם החרדים. איך זה מסתדר? "אני לא פוסלת. אין היום במדינה קואליציה שמחויבת לשוויון בין בני אדם. אי אפשר אפילו להרכיב כזו, כי הליכוד לא מחויבת לכך".
- אבל כשמודיעים לך שביבי הולך הביתה, אבל פינדרוס יושב בישיבת הממשלה? "לא יהיה לי פשוט עם פינדרוס. אני אהיה קורקטית, לא גסת רוח כלפיו".
- האם את בעד מדינת כלל אזרחיה? "מצד אחד של מי המדינה הזאת, לא של אזרחיה? אני ציונית, מבית ציוני, שעומדת בראש מפלגה מאוד ציונית, אבתיסאם מרעאנה באה למפלגה ביודעין. אני תומכת בהגדרת המדינה לפי ההגדרה במגילת העצמאות, בית יהודי לכלל האזרחים. אנחנו ריבונים על עצמנו, ציונות זה מדינת העם היהודי, אבל ציונים זה רק יהודים ויהודיות. אוונגליסטים ציונים הם עדיין אוונגליסטים, אנחנו בשבילם תחנה פה, שלא נטעה".
5 צפייה בגלריה
ח"כ אלי אבידר וח"כ יצחק פינדרוס ב אולפן ynet
ח"כ אלי אבידר וח"כ יצחק פינדרוס ב אולפן ynet
"לא יהיה לי פשוט איתו". ח"כ פינדרוס
(צילום: יריב כץ)
- האם תשבי תחת סער? "לא פוסלת. אם יהיה גוש לשינוי, אז אין גוש לשינוי והחלפת נתניהו בלי העבודה".
- בעניין הכיבוש, מה דעתך? "אני מאמינה בפתרון לסכסוך, אני מאמינה שזה אינטרס ישראלי מובהק למצוא פתרון אחרת יש פה 3 מיליון פלסטינים שיהיו אזרחי ישראל. צריך גבול בינינו לבין היישות הפלסטינית שתקום, שיהיה גבול של שלום, במסגרת הסכם אזורי".
- האם תפעלי לפינוי התנחלויות? "אין לי דם בעיניים. זה לא דחוף לי. אני לא מחליפה עוול בעוול. ברור שהרבה מהן קמו בחטא והן גורמות לעוול, אבל זה עדיין בית של אנשים. המטרה היא לא פינוי התנחלויות, אלא הסכם. די מוסכם שרוב הגושים יישארו בריבונות ישראלית עם חילופי שטחים. זה גם לא בקלות ראש, אבל צריך את המתווה הטוב ביותר. התנחלויות מבודדות צריך לפנות, ויש כאלה שמקימים אותן כדי לסכל הסכמים. אני אומרת שצריך להגיע להסכם".
- האם את חושבת שיש פרטנר בהנהגה הפלסטינית הנוכחית? "אני לא נותנת ציונים. צריך להגיד שלאבו מאזן היה פוטנציאל, כי הוא באמת מנע אלימות. זה דבר מאוד משמעותי. יש פרטנרים רבים, יש את מצרים, את ארה"ב, יש הסכמים. מדינת ישראל כבר לא פרטנר הרבה זמן. נתניהו לא מעוניין להגיע להסכם, האם יש פה רצון פוליטי לפתור? במקרה של נתניהו, התשובה היא לא".
- לאיזה תיק את מכוונת? "אין תיק שאין לי תוכניות בשבילו. באותה נשימה אין תיק שאי אפשר לפעול לשוויון באמצעותו. צריך יהיה לראות מה יהיה הדבר הנכון".

"ההסתה נגדי - כמו ההסתה שרצחה את סבי ואת רבין"

-מה יש לך להגיד כשמעלים את משפט קסטנר? "לצערי הימין היום לא בוחל בהסתה משום סוג. זה לעשות העתק-הדבק להסתה שרצחה אותו ואת רבין, וזה מסוכן גם כיום. רק בשבוע שעבר ח"כ מהליכוד עלה לדוכן ואמר דברים מחרידים על זה, זה פוליטי לחלוטין. אני חושבת שיש אנשים שלא יודעים את האמת וקונים את השקרים. סבי מונצח ביד ושם על הצלה של לפחות 20 אלף יהודים, יש אפילו הרבה יותר לפי המחקר, וזו החמצה מאוד גדולה. זה מביש ומסוכן. החמצה שלי שלא הכרתי אותו".
5 צפייה בגלריה
ד"ר ישראל קסטנר
ד"ר ישראל קסטנר
"סבי מונצח ביד ושם על הצלה של לפחות 20 אלף יהודים". ד"ר ישראל קסטנר
(צילום: דוד רובינגר )
- מה דעתך על מתנגדי החיסונים? "צר לי על כך, החיסונים מצילים אותנו מכל כך הרבה מחלות. איפה האנושות הייתה בלעדיהם? זה מה שהצעיד את האנושות קדימה, זה חבל. החיסונים יותר בטוחים מהתופעות הקשות של הקורונה עצמה, והמתנגדים בעיקר מסכנים את עצמם".
- מה עוד יש לך בארון חוץ מבגדים שחורים? "סמרטוטי הבית שלי לבנים, קצת כחול, טיפה אפור, צבע זית. אומר זאת כך: אני הבנתי ב-2001, בזמן מחקר בלימודים, בדקתי וגיליתי שלא משנה מה נשים עושות - זה תלוי במה שהן לובשות. אצל גברים זה לא משנה, שם מתייחסים לאישיות. לא התקדמנו. גם היום כל מה שגברים לובשים זו קופסה שמבטלת את הגוף ונועדה להגיד 'אני רוצה שישימו לב לאישיות ולדעה שלי'. כל מה שנשים לובשות מבליט את הגוף והראש מוחבא. אני רוצה שישימו לב למה שאני עושה ואומרת - ולא למה אני לובשת".
- עד כמה ליאור שליין מעורב? "הוא לא מעורב, אבל הוא חי איתי כבן זוג. הוא לא עובד בזה, הוא עושה מלא דברים מרתקים, אני מתייעצת איתו לפעמים, שואלת לדעתו, לפעמים הוא מגיב בלי שאשאל".
- מה דעתך על סוגיית תלמידי כיתות ז'-י' שעדיין לא חזרו ללמוד? "טרלול מוחלט".
- 6 מנדטים את לוקחת? הוצאת את העבודה מהקבר, אבל את חותמת על 6? "מה פתאום, יש עוד שלושה שבועות של קמפיין. בוודאי שאני רוצה יותר".
5 צפייה בגלריה
אבתיסאם מראענה
אבתיסאם מראענה
"הבנתי שהיא עשתה דרך מאז הדברים שאמרה". אבתיסאם מראענה
(צילום: מוטי קמחי )
- האם את תומכת בפתיחה של המשק לפי התו הירוק? "אני בעד חיסונים. לא הייתי פוגעת בחופש העיסוק, אבל הגבלת כניסה למקומות זה לגיטימי, לא הייתי כופה חיסונים".
- מתי את מעיפה את אבתיסאם מראענה? "אני לא. היא נבחרה בבחירות דמוקרטיות, 45 אלף חברות המפלגה בחרו אותה. על מנת להסיר ספק, היא הבהירה שהדברים שאמרה לא היו ראויים בשום אופן. זה עבר, היא מכירה במדינה כמדינת העם היהודי, היא רוצה לבנות עתיד משותף עם החברה הערבית והחרדית. התקשרתי אליה וביררתי מה עומד מאחורי הדברים, הבנתי היא עשתה דרך מאז".
- מה תעשי במאבק באלימות נגד נשים? "צריך לטפל גם באלימות בחברה הערבית, צריך להוציא לפועל את התוכנית המוכנה של משרדי הממשלה למאבק. כל שנה נשים נרצחות, אפשר להילחם בזה".

"עמיר פרץ השאיר לי חורבן במפלגה"

- רצית להחזיר את סתיו שפיר? "לא. פתחתי את המפלגה לכולם, היה קל לכולם להתמודד, רציתי שיהיה קל, לא חשבתי על אף אחת באופן ספציפי. תוך שבוע היה פריימריז. לא מחקתי אותה".
- איזה חורבן השאיר פרץ במפלגה? "חורבן. אין ארגון, לא כסף. הוא התכוון להתחבר עם כחול לבן או וואטאבר".
- ביטול חזקת הגיל הרך, תומכת? "לא מאמינה שחזקת הגיל הרך, למרות שכך נדמה לגברים, זה מה שישיג שוויון. אני ייתרתי את המאבק הזה, העברתי חוק של טיפולים זוגיים, הסכסוך נפתח ביחידת הסיוע, לא בבית משפט. תוך ארבע שנים, 50% מהזוגות מגיעים לפרידה בהסכמה. זה הכיוון שצריך להשקיע בו. אלה קשרים שהיו אינטימיים ויש ילדים, אין דרך לצדק מוחלט".
- מה תעשי בתחום איכות הסביבה? "תודה רבה על השאלה, היום הייתי בסיור במפרץ חיפה, לא פעם ראשונה, שזה דיי מדהים שלא מתרחש מה שצריך להתרחש שם. אבל אני עושה דיסקליימר - צריך לדאוג לעבודה חלופית לעובדים שיסגרו את מקום עבודתם, אבל גם צריך לעבור לאנרגיה ירוקה, גם לתחבורה ציבורית ירוקה".
- תרצי לסגור את מרכז תל אביב למכוניות? "לא בדקתי את הנושא, אבל בוא נעבור ליותר תחבורה ציבורית. זה נקי, זה יוריד את המכוניות. מי מרוויח מכך שזה לא נעשה? זו מדיניות?".
- מתי תעזבי את הפוליטיקה? "למה שאעזוב? למה לעזוב? אומרים שאנחנו במומנטום, אני בוחרת ב-7 מנדטים".
5 צפייה בגלריה
רון חולדאי
רון חולדאי
"תומך בנו". רון חולדאי
(צילום: הדר יואביאן )
- למה לא לקחת את שלח? "לא הסתייע. ניסינו. רציתי לבנות את העבודה להפוך אותה לרלוונטית שוב. איתו ועם חולדאי זה לא התקדם. אבל חולדאי תומך בנו".
- האם תקראי היום למרצ לפרוש? "עניתי על זה, מרצ היא חשובה, היא לא צריכה לפרוש וכן צריכה לעבור את אחוז החסימה. עדיף מרצ על פני כחול לבן, כי אני לא בוטחת בכחול לבן שלא יישבו שוב עם נתניהו. אני ממליצה להצביע לעבודה, למען הסר ספק".
- מה עם גיוס חרדים? "הגיוס לא עומד בפני עצמו. החברה החרדית הופקרה על ידי ההנהגה שלה וראש הממשלה, שמשתמשים בציבור הזה ולא מאפשרים לילדים שם חינוך בסיסי. אגב, אני לא כופרת בזכותם ללמד תורה, אבל אין להם זכות למנוע מילדים ידע בסיסי. כרגע אין שם חופש בחירה. אם יש שם צעירים שרוצים אקדמיה או הייטק? החברה החרדית צריכה לקבל יחס של שוויון משני הצדדים. אני אומרת בצורה מפורשת, הם יכולים לקבל את הבחירה מה לעשות עם חייהם".
- מה תעשי עם המשילות בדרום? "הרוב המכריע של האוכלוסייה הבדואית בסדר גמור. צריך לטפל בעשבים שוטים. צריך לטפל ולהבין שהאוכלוסיה הבדואית, שזו קהילה שיש לה פחות עניין לאומי, היא מופקרת באופן מדהים. המשילות מתחילה לא בענישה, אלא בתוכניות מתאר, לאפשר להם לבנות בית. מה זה "נתנו להם עיר"? יותר מחצי מהכפרים לא מוכרים על ידי המדינה, הורסים להם בתים, יש שם מקומות שלא מחוברים לתשתיות בסיסיות, ילדים צריכים ללכת בבוץ, דברים הזויים שהמדינה מפקירה. צריך לאפשר להם בתים ולא להרוס".
- מה את אוהבת לעשות? "לקרוא ספרים, לצפות בסדרות. תראו "בורגן" ("הממשלה"), "שטיסל" שמראה לך את החיים האחרים של החרדים, ובואו הביתה - בית של אמת".
פרסום ראשוני: 19:40 , 04.03.21