2 צפייה בגלריה
נחיתות בנתב"ג
נחיתות בנתב"ג
נוסעים בנתב"ג. ארכיון
(צילום: עמית שעל )
37 נוסעים ישראלים שתכננו לטוס לרוסיה - מדינה ברמת סיכון גבוהה בשל התפשטות נגיף הקורונה בה - ללא אישור של ועדת החריגים, הורדו לאורך היום (ג') מהטיסות על-ידי בקרי הגבול של רשות האוכלוסין וההגירה. הם הועברו להמשך טיפול של משטרת ישראל.
הבוקר הורדו שמונה נוסעים ישראלים שניסו לעלות על טיסה לרוסיה כשהם משתמשים בדרכון זר. לאחר מכן, בטיסות אחרת לרוסיה, נתפסו עוד 29 בני אדם שניסו לבצע מהלך דומה.
בנוסף, בטיסות שנחתו היום ממוסקבה הגיעו כ-40 נוסעים מבלי שקיבלו אישור מראש מוועדת החריגים - ובכך הפרו את הצו שאוסר זאת. הם ייקנסו בסכום של 5,000 שקלים. שרת הפנים איילת שקד אמרה כי "פקחי רשות האוכלוסין וההגירה ממשיכים לעבוד. לא נאפשר טיסות ללא אישור למדינות אסורות, חבל לבזבז כסף על הכרטיס".
2 צפייה בגלריה
בדיקת קורונה לנכנסים לארץ
בדיקת קורונה לנכנסים לארץ
בדיקת קורונה לנכנסים לארץ. ארכיון
(צילום: רויטרס)
בתוך כך, הורתה היום שרת התחבורה מרב מיכאלי כי טיסות ממדינות "אדומות" ינחתו בטרמינל 1 - ובכך יופרדו הנוחתים ממדינות "ירוקות" שינחתו בטרמינל 3.
החלטת השרה התקבלה לאחר פגישתה עם גורמי המקצוע בנתב"ג ובתיאום עם ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושר האוצר אביגדור ליברמן, שבמסגרתה הוחלט להסב את הטיסות מהמדינות ה"אדומות" לטרמינל 1, ובכך ליצור הפרדה בין הנוחתים כדי לצמצם אפשרות להדבקה.
פרופ' גרוטו: "אי אפשר למנוע כניסה של וריאנטים, רק לנסות לעכב"
(צילום: אבי חי, ירון ברנר)

"הפרדה זו", נמסר, "תאפשר לנוחתים לעבור את כל שרשרת הכניסה לארץ - נחיתה, בדיקת PCR, ביקורת דרכונים, כבודה, מכס ונסיעה הביתה בצורה מבודלת משאר הנוחתים. כמו כן יתוגברו השאטלים בתוך נמל התעופה כדי להפחית את הצפיפות וכן תהיה הסברה בנוגע להנחיות הבריאות".
עוד נאמר כי "צעדים אלה הכרחיים לשמירה על בריאות הציבור. משרד התחבורה ימשיך לעמוד לרשות משרד הבריאות בכל אשר יידרש על מנת למנוע הדבקה".

עדות ממתחם הבדיקות בנתב"ג: "המדינה דואגת שאדבק בקורונה"

בעוד שראש הממשלה בנט הבטיח הבוקר לפעול לסתימת הפרצה שמונעת נכון לעכשיו כניסה בטוחה לישראל דרך נמל התעופה בן גוריון, נוסעים שעוברים בשער הכניסה למדינה מודאגים מאוד מהפצת נגיף הקורונה. אחת מהם היא חנה רדו, ששבה אתמול מטיול קצר בברצלונה. "מדינת ישראל דואגת שאני אדבק בקורונה", האשימה רדו בריאיון לאולפן ynet.
(צילום: משה מזרחי)

כשברקע הדיווחים על המשך המחדל בנתב"ג, סיפרה רדו: "כשנחתנו בארץ ערבבו נוסעים מכמה טיסות ביחד באולם לא מאוורר. צילמתי סרטון שבו רואים אנשים בלי מסכות בכלל. קשישים, ילדים ותינוקות, כולם מגיעים מטיסות שונות עם המזוודות, רוצים כבר לצאת משדה התעופה ומצטופפים היטב. אני לא היפוכונדרית, לא פחדתי מהקורונה אף פעם כמו שפחדתי אתמול".
במקביל, מנתוני משרד הבריאות עולה כי אתמול אובחנו 283 חיוביים לנגיף ב-67,926 בדיקות (0.4%). עם זאת, מספר המאושפזים בבתי החולים והחולים קשה ממשיך להיות יציב ונמוך: 45 חולים מאושפזים בבתי החולים, מהם 21 במצב קשה ו-14 מתוכם מונשמים. מספר הנפטרים מפרוץ המגפה עומד על 6,429. בגזרת החיסונים: 5,566,179 ישראלים קיבלו את המנה הראשונה, 5,163,037 קיבלו גם את המנה השנייה.