1 צפייה בגלריה
אמנון סטרשנוב בנימין נתניהו
אמנון סטרשנוב בנימין נתניהו
אמנון סטרשנוב ובנימין נתניהו
(צילום: שאול גולן, רויטרס)
פורסם לראשונה ב-8 במרץ 2018
אילו אני היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הייתי מזמין עצמי לפגישה דחופה עם בנימין נתניהו, ואומר לו כדברים הללו: אדוני ראש הממשלה, הגיע רגע האמת. עד לאחרונה סברתי כי ממכלול החקירות שנפתחו כנגדך לא יהיה כלום – לא כי אין כלום, אלא כי לא יוכיחו כלום - אולם בעקבות ההתפתחויות האחרונות בתיק 4000 ועדי המדינה – הרו, פילבר וחפץ - השתנתה התמונה. לפי חומר החקירה הנערם על שולחני סביר מאוד להניח שבסופו של יום ובסופן של החקירות הממושכות יוגש נגדך כתב אישום, בין אם בגין שוחד, הפרת אמונים או עבירה על חוק המתנות.
לכן הייתי ממליץ בפניך, אדוני ראש הממשלה, לפרוש כבר עתה מכהונתך, להניח את המפתחות על השולחן ולומר לציבור: עד כאן. שירתתי את העם והמדינה במשך שנים רבות בהצלחה לא מבוטלת, ועתה הגיעה העת לפרוש. המצב הכלכלי שאני מותיר אחריי חיובי (ראו מספר הנכנסים והיוצאים בנתב"ג מדי חג ומדי יום; ראו את מספר המכוניות החדשות הנעות, אמנם בקושי, בכבישי הארץ). גם המצב הביטחוני אינו רע בהשוואה למה שקורה סביבנו, ואל תשכחו את הגדר שנבנתה לאורך הגבול עם מצרים המונעת כניסת מסתננים.
סבורני, מר נתניהו, כי פרישתך המוקדמת לעת הזאת היא לא רק לטובת עם ישראל, אלא גם טמונים בה יתרונות לא מעטים לך אישית. כאנשים פרטיים תהיו אתה ורעייתך רשאים לקבל מתנות וטובות הנאה מחברים ומכאלה שאינם חברים כאוות נפשכם (סיגרים, שמפניות, שעונים, תכשיטים, ועוד) מבלי שהדבר יהווה עבירה כלשהי. או-אז תיווכח גם לדעת מיהם חבריך האמיתיים המעניקים לך מתנות סתם כך ללא תמורה.
אם תפרוש עתה מרצון, אדוני ראש הממשלה, אין לי ספק שגם בבת עינך – התקשורת - תשנה פניה והליכותיה כלפיך, ותזכה למאמרים ולכתבות מלאי אהדה. סביר להניח שעם פרישתך תהפוך עד מהרה לאנדרדוג, שהתקשורת אוהבת, כדרכה, ללטף ולהחמיא לו. מה גם, שכיד התקשורת הטובה עליה יעשו מיד השוואות בינך לבין הבא אחריך, ועוד יאמרו בחוצות ירושלים "מתגעגעים לביבי".
עצתי לך, אדוני ראש הממשלה, שלא תשעה לתמיכת מפלגות הקואליציה, שבמהרה יווכחו כי כהונתך נשענת על קנה רצוץ וימהרו לחפש לך מחליף. גם אל תתרשם יתר על המידה מדברי השבח והקילוסין שמרעיפים עליך זרזירי הלשון המצקצקת – דודי, מירי, מיקי ואחרים. הרי בסופו של יום גם הם מזדהים עם האמרה הידועה "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?".
מאחר שכך, הצעתי לך, אדוני ראש הממשלה, היא כי תעזוב מבעוד מועד את המעון העלוב והמט ליפול ברחוב בלפור ותעבור למעונך המרווח והמפואר בקיסריה (יתרון נוסף של הפרישה). כך תוכל גם לחסוך ממך ומאיתנו את סאגת החקירות הבלתי נגמרת. או-אז אעשה מאמצים לסיים את עניינך בסגירת תיקי החקירה, או למצער - להסתפק בכתב אישום סמלי ובמאסר על תנאי בלבד.
איש חכם אתה, אדוני ראש הממשלה, על כך אין חולקים, גם אם בענייני ממון וטובות הנאה אתה ורעייתך סובלים ככל הנראה מ"דחף לאו בר כיבוש", כלשון המשפטנים. אציע לך שתיקח דוגמה מעזר ויצמן, שהשכיל לפרוש מכהונתו בפרשת ויצמן-סרוסי מבעוד מועד, בלי שהועמד לדין. וחס וחלילה - שלא יהיה גורלך כגורל הנשיא לשעבר קצב, שבאיוולתו דחה הסדר טיעון מופלג בקלותו שהוצע לו על ידי היועץ מזוז להסתפק בעבירות מינוריות ובמאסר על תנאי, ותחת זאת נידון לשבע שנות מאסר.
ראה הוזהרת!

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com