סרקוזי יוצא מבית המשפט בפריז לאחר גזר הדין
(צילום: רויטרס)

נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, הורשע היום (ב') בניסיון לשחד שופט, ונידון לשנת מאסר אחת בפועל. בית משפט בפריז גזר עליו עוד שנתיים מאסר על-תנאי, אולם קבע כי גם את המאסר בפועל הוא רשאי לבקש לרצות בביתו, עם אזיק אלקטרוני. סרקוזי צפוי לערער על פסק הדין, וניתנים לו לשם כך עשרה ימים.
סרקוזי בן ה-66 היה נשיא צרפת בין 2007 ל-2012 ופרש מהפוליטיקה, אם כי הוא עדיין נחשב לבעל השפעה רבה בקרב השמרנים במדינה. הוא הנשיא השני בלבד בהיסטוריה המודרנית של צרפת שמורשע בשחיתות לאחר כהונתו, אחרי ז'אק שיראק המנוח, והראשון שנגזר עליו מאסר בפועל.
3 צפייה בגלריה
נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ב בית מנשפט ב פריז
נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ב בית מנשפט ב פריז
סרקוזי, היום בבית המשפט בפריז. צפוי לערער
(צילום: AFP)
הנשיא לשעבר עמד למשפט בגין הבטחה לקדם שופט תמורת מידע על חקירה שהתנהלה נגדו. לפי התביעה עורך דינו לשעבר של סרקוזי, תיירי הרצוג, ניסה להשיג מידע משופט על מצב החקירה בנושא מימון קמפיין הבחירות שלו לנשיאות ב-2007. באותה חקירה סרקוזי היה חשוד שקיבל תשלומים לא חוקיים מבעלת חברת הקוסמטיקה "לוריאל", המיליארדרית ליליאן בטנקור, עבור מימון מערכת הבחירות שלו.
בשנת 2013 נוקה סרקוזי מהחשד שקיבל מהמיליארדרית מעטפות כסף, והוחלט שהוא לא יעמוד למשפט בפרשה. אלא שבהאזנות סתר שביצעה המשטרה הצרפתית עלה שהנשיא לשעבר ועורך דינו הרצוג דנו באפשרות לתת לשופט ז'ילבר אזיבר, שהיה בכיר בבית המשפט העליון לערעורים, עבודה נחשקת במונאקו בתמורה למידע על תיק בטנקור. השיחה התקיימה אחרי שסרקוזי עזב את ארמון האליזה.
3 צפייה בגלריה
נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ב בית מנשפט ב פריז
נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ב בית מנשפט ב פריז
הנשיא השני בהיסטוריה המודרנית של צרפת שמורשע בשחיתות. סרקוזי לאחר גזר הדין
(צילום: רויטרס )
סרקוזי הכחיש שניסה לשחד את השופט. הוא טען להגנתו שהשופט מעולם לא קיבל את העבודה שנטען שהובטחה לו, ושלכן הוא לא אשם בדבר. עם זאת, החוקרים מאמינים שהעסקה נפלה משום שהנשיא לשעבר ועורך דינו גילו שמבצעים האזנות סתר לטלפונים שלהם.
עורך הדין והשופט עמדו גם הם למשפט, וקיבלו היום את אותו העונש שקיבל סרקוזי. בית המשפט קבע כי העבירות המתוארות בכתב האישום "חמורות במיוחד" לאור העובדה שהן בוצעו בידי נשיא לשעבר, שניצל את מעמדו. הוא קבע שסרקוזי, כעורך דין לשעבר, "ידע היטב" שהוא מבצע עבירה פלילית.
3 צפייה בגלריה
נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ב בית מנשפט ב פריז
נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי ב בית מנשפט ב פריז
"מה עשיתי שזה מגיע לי?". סרקוזי בבית המשפט
(צילום: Getty Images )
בדצמבר אשתקד אמר סרקוזי בעדותו בבית המשפט כי האישומים נגדו הם חלק מרדיפה פוליטית, והוא האשים את התובעים בציד מכשפות. "אני קורבן של שקרים", טען אז. "הרשו לי לומר ברצינות שמעולם לא ביצעתי אפילו את עבירת השחיתות הקלה ביותר. מעולם לא ניצלתי את ההשפעה שלי. מעולם לא שיקרתי. אנשים אחרים שיקרו. איזו זכות יש להם לגרור אותי בבוץ הזה במשך שש שנים? האם אין שלטון חוק? מה עשיתי שזה מגיע לי?".
המשפט היום אינו הצרה היחידה של סרקוזי. בהמשך החודש יעמוד למשפט נוסף, יחד עם 13 נאשמים אחרים, באישום של מימון לא-חוקי של קמפיין הבחירות שלו לנשיאות ב-2012.