"בהחלט מתרגש": המפכ"ל המיועד, הבוקר
(צילום: עידו ארז)

אחרי שאתמול (שלישי) הודיע השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, על המלצתו למנות את מפקד משמר הגבול, ניצב קובי שבתאי, לתפקיד מפכ"ל המשטרה, הצית הדבר סערה בארגון. כך למשל, מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, הודיע על פרישה והיו גם מי שהביעו תמיהה על המינוי. מנגד, היו גם רבים שחלקו תשבחות למפכ"ל המיועד. הבוקר, בתשובה לשאלה אם הוא מתרגש, ענה ניצב שבתאי: "בהחלט כן".
אחד ממקורביו של שבתאי שרטט בשיחה עם ynet קווים לדמותו של המפכ"ל המיועד: "מדובר, קודם כל, באדם טוב. גם בתור קצין בכיר, הוא היה עוצר נהג שנסע במהירות גבוהה ולא ממהר להעניש או להטיל קנס, אלא להסביר וללמד. הוא אחד שמגיע לשטח בעצמו כדי לראות את הבעיות מקרוב. כשהוא היה מפקד תחנות עירון - שיעור האלימות ירד".
4 צפייה בגלריה
קובי שבתאי המפכ"ל הנבחר מחוץ לביתו: " בהחלט מתרגש"
קובי שבתאי המפכ"ל הנבחר מחוץ לביתו: " בהחלט מתרגש"
המפכ"ל המיועד שבתאי, הבוקר
(צילום: עידו ארז)
שבתאי לפני 3 שנים: "חושב שיש טובים ממני"
(צילום: עיריית באר שבע)

לא מעט קצינים לשעבר החמיאו לשבתאי וסיפרו כי מדובר ב"איש של אנשים"; אחרים אמרו כי "אין אדם במג"ב שלא אוהב אותו".
אושרה אסף, יו"ר ארגון זכויות השוטרים, אמרה: "זה יהיה מפכ"ל בסגנון אחר לגמרי. הוא פתוח לאנשים. אוהב את הבריות. הוא שוטר של שוטרים. הוא האבא של השוטרים. הוא תמיד דאג לשוטרים והיה לימינם. אתם תראו אדם שונה לגמרי. שבתאי חושב מחוץ לקופסה והוא לוחם. הוא איש אהוד ביותר. אין אדם במג"ב שלא אוהב אותו".

"ניצב שבתאי הוא אדם בלי פחד"

ניצב יעקב שבתאי, בן 56, נשוי פלוס שלוש בנות (19 ,23 ,28), נולד באשקלון ומתגורר כיום בכרכור. הוא בן למשפחה ותיקה שעלתה לאשקלון בשנות ה-50' מעיראק. את אשתו הכיר שבתאי עוד לפני גיל 18, עת גויס כמפקד בסיס הפעלה במשמר האזרחי והפך לשוטר הצעיר ביותר במשטרת ישראל דאז.
שבתאי שירת בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים והשתחרר כמ"פ בסיום שירותו ב-1987. ב-91’ התגייס לימ"מ (יחידת העילית של משמר הגבול) ובשנת 1992 היה למפקד יחידת המסתערבים ברצועת עזה וממקימיה.
כמפקד ימ"ס עזה, במהלך התפרעויות באזור מחסום ארז ביולי 1994, נפצע מירי בעת שניסה לחלץ אזרח שנקלע לאזור. לאחר טיפול רפואי שב לזירת ההתרחשויות. על פועלו עוטר בעיטור המופת של משטרת ישראל. לאחר מכן שימש כמפקד בית הספר ללוחמה בטרור של מג"ב, הקים את יחידת ברק - יחידה ללוחמה בפשיעה של מחוז ת"א - ובשנת 2001 קודם לדרגת סגן-ניצב ומונה לתפקיד מפקד מג"ב בית לחם. במסגרת תפקידו, הוא נפצע פעם נוספת בהיתקלות עם מחבלים.
ב-2002 מונה ניצב שבתאי לקצין אגף המבצעים של מג"ב צפון. באחד האירועים הוא ניהל מרדף אחר חוליית מחבלים שחדרה ליישוב דגיש ורצחה את סייר הביטחון המועצה האזורית גלבוע - ונפצע מירי. על כך הוא עוטר בעיטור האומץ.
4 צפייה בגלריה
קובי שבתאי
קובי שבתאי
"לוחם שחושב מחוץ לקופסה". ניצב שבתאי
(צילום: נחום סגל)
תת-ניצב (בדימוס) ג'יאהד קבלאן, שפיקד על שבתאי, סיפר על אירוע הירי בגדיש: "שבתאי נשלח בג'יפ ממוגן ירי לשטח סבוך, ובהסתערות הזאת חוסל אחד המחבלים. המחבל השני חוסל על-ידי כוח אחר. הוא בן אדם שלא מפחד".
קבלאן הוסיף ואמר כי שבתאי הוא אדם בעל מעוף ויוזמות לפיתוח שיטות לחימה: "מדובר באדם מאוד ערכי בהיבט של דאגה לציבור. אכפת לו מאוד ממה שקורה בטח תחת פיקודו. מעולם לא דיברנו על פוליטיקה. הוא חושב על טובת מדינת ישראל וביטחונה. הוא נפצע לא פעם בשירותו, גידל וחינך דורות של לוחמים. אחד הדברים שמאפיינים את קובי זה להיות עצמאי ונאמן למה שהוא חושב.
"אפשר להגיד עליו רק דברים טובים. אני רוצה להאמין שקובי נבחר מתוך שיקול מקצועי ושיידע להוביל את המשטרה קדימה ללא מורא. הוא לא מפחד להגיד את שלו. הבחירה שלו הייתה מצוינת. מקווה שהוא יעבור את כל הוועדות. גם אם יחפשו עמוק לא ימצאו עליו כלום. זה איש מיוחד".
לאחר ששבתאי סיים את כהונתו כקצין אג”מ הוא מילא תפקידים רבים במג”ב ובמשטרה "הכחולה": מפקד משטרת עירון, משם קודם לדרגת ניצב-משנה ולמפקד זרוע במתפ"א (מנהלת תיאום פעולות אכיפה). ב-2010 מונה למפקד מרחב שומרון ושלוש שנים אחר כך, ב-2013, קודם לדרגת תת-ניצב בתפקיד מפקד מרחב שרון, עד שבשנת 2016 מונה לתפקיד מפקד משמר הגבול.
4 צפייה בגלריה
אפרים ארליך קרמשניט
אפרים ארליך קרמשניט
ניצב-משנה (בדימוס) אפרים ארליך (קרמשניט)
(צילום: משי בן עמי)
שבתאי עמד בראש משמר הגבול באחת התקופות הקשות ביותר - אינתיפאדת הסכינים - שבמהלכה נהרגו כמה לוחמים ולוחמות ממשמר הגבול. השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ציין בהודעה שהוציא כי "משמר הגבול הפך תחת פיקודו לחיל המבוקש ביותר לשירות בקרב צעירות וצעירים בישראל, לפני כל היחידות הצה"ליות, וזאת באופן חסר תקדים. כל האמור בצירוף חזונו למשטרת ישראל ותכונות אופיו הביאו אותי למסקנה שהוא האדם המתאים להוביל את המשטרה ולחזק את אמון הציבור בה".

"מינוי בעייתי, הלוי וידיד ראויים יותר"

אלא שלצד המחמאות שלהן זוכה ניצב שבתאי, היו גם כמה קצינים שאמרו כי הוא "שטותניק" ו"ילד מגודל" וכי נהג לנופף באקדחו: "הוא לא מפקד של אף אחד". ניצב-משנה (בדימוס) אפרים ארליך (קרמשניט) אמר כי לדעתו מדובר במינוי בעייתי וכי ניצב (בדימוס) יורם הלוי ומפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, ראויים יותר.
"המינוי בעייתי ואני רוצה לקוות שהבעייתיות שלו לא תצוץ בהמשך", אמר ארליך. "ממפקד מג"ב לא נהיים מפכ"ל. שני המועמדים האחרים הם רבי ניסיון כשוטרים ובכל מה שקשור לענייני משטרה בעשרות מונים על הידע והכישורים שלו".
באירוע "שבתרבות" בבאר שבע לפני כשלוש שנים נשאל ניצב שבתאי מתי, לדעתו, יהיה מפכ"ל ראשון משורות משמר הגבול. הוא השיב: "לא יודע, זה לא יהיה אני. אני לא רואה את זה כרגע בתוכניות. אני משרת למעלה מ-32 שנים בשורות כוחות הביטחון. אני חושב שיש טובים ממני. את מה שאני עושה עכשיו - אני עושה כמיטב יכולתי. לא בטוח שאני יכול להיות מפכ"ל מחר".

מ"מ המפכ"ל פורש: "העיכוב במינוי קבוע היה נגוע בשיקולים זרים"

בתוך כך, הודיע היום מ"מ מפכ"ל המשטרה ומי ששירת כמפכ"ל בפועל במשך שנתיים, ניצב מוטי כהן, על פרישתו מהארגון. באיגרת ששיגר לשוטרים כתב ניצב כהן: "לצד האתגרים המוכרים, בתקופה האחרונה נאלצתי להתמודד גם עם אתגרים מסוג חדש - ניסיונות להתערבות בעבודת משטרת ישראל. מעורבות שאין לה מקום בארגון.
4 צפייה בגלריה
מוטי כהן בהערכת מצב בנושא האכיפה במטה המשטרה בבית דגן
מוטי כהן בהערכת מצב בנושא האכיפה במטה המשטרה בבית דגן
ניצב מוטי כהן
(צילום: עומר מירון, לע"מ)
"לנגד עיני עומדת כל העת חובת השמירה על עצמאות המשטרה. לכן עשיתי כל שלאל ידי על מנת להדוף ניסיונות של התערבויות אלו ולהותיר את המשטרה נקייה מכל שיקול זר. נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא הייתה נטולת שיקולים זרים".
השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, התייחס לדבריו של מ"מ המפכ"ל מוטי כהן ואמר כי "שר אמור להיות מעורב בענייני משרדו. השר לביטחון פנים חייב להיות מעורב בעבודת המשטרה, גם אם זו תופעה חדשה עבור מישהו במשטרה או בשירות הציבורי בכלל".