המלך עבדאללה שלח את דודו, הנסיך חסן, לטפל במשבר שמטלטל את ירדן: חסן נשלח לשוחח עם הנסיך חמזה, יורש העצר לשעבר ואחיו למחצה של עבדאללה. חמזה טוען שהושם במעצר בית בעקבות מה שבממלכה מתארים כניסיון "לערער את יציבות המדינה". בהודעת ארמון המלוכה הערב נמסר שחסן יצר קשר עם חמזה, ושזה אישר שהוא "מחויב לדרכה של המשפחה ההאשמית" ולמתווה שהציג המלך עבדאללה לפתרון הסכסוך ביניהם.
שעה קלה אחרי ההודעה, ארמון המלוכה מסר שהנסיך חמזה חתם על מכתב, שבו הצהיר: "האינטרסים של המולדת חייבים להיות מעבר לכל שיקול אחר. אנחנו חייבים לעמוד מאחורי המלך, במאמציו להגן על ירדן ועל האינטרסים הלאומיים שלה". בהצהרת הנאמנות כתב חמזה: "אני מפקיד את עצמי בידי המלך, ומדגיש שאשאר מחויב לחוקה של ירדן ותמיד אהיה מחויב לעזור ולתמוך בהוד מעלתו המלך וביורש העצר". עורך דינו של הנסיך חמזה אמר שמאמצי התיווך בין הנסיך למלך עבדאללה הסתיימו בהצלחה.
2 צפייה בגלריה
המלך עבדאללה ירדן הנסיך חמזה
המלך עבדאללה ירדן הנסיך חמזה
המלך עבדאללה והנסיך חמזה
(צילום: רויטרס)
שלטונות ירדן, נזכיר, יצאו בסוף השבוע למבצע מעצרים שבו עצרו לפחות 16 בני אדם בגין פעולות שאיימו לטענתם "לערער את יציבות המדינה". "וושינגטון פוסט" דיווח שאחד העצורים היה חמזה, שנעצר בגין תוכנית להדיח את המלך עבדאללה השני בהפיכה. בהמשך הכחישה ירדן את הטענה כי נעצר, אבל סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הוא אכן נחקר, והנסיך חמזה עצמו פרסם בשבת סרטון שבו טען כי הוא מוחזק במעצר בית.
יורש העצר לשעבר טוען: אני במעצר בית
(צילום: BBC)

הנסיך חמזה אמר הבוקר שהוא אינו מתכוון לשתוק כפי שהורה לו לעשות הצבא הירדני. בקלטת שמע שהעביר הנסיך לאנשי הקשר שלו, ושפורסמה על-ידי גורמי אופוזיציה, נשמע חמזה אומר כי אין בכוונתו לנקוט כעת צעדים ש"יסלימו" – כלשונו – את המצב, אך מבהיר כי לא יציית לשלל ההגבלות שהוטלו עליו. בקלטת נשמע הנסיך הירדני מדבר על ההוראות שנתן לו מפקד הצבא ביום שבת: "ודאי שלא אציית להוראותיו, כשהוא אומר לי שאסור לי לצאת מהבית, לצייץ או ליצור קשר עם אנשים, ושמותר לי להיפגש רק עם בני משפחתי".
הנסיך חמזה והמלך עבדאללה השני הם שניהם בניו של מלך ירדן המנוח חוסיין, אבל הם נולדו כל אחד לאם אחרת: עבדאללה, בן 59, הוא בנה של המלכה מונה, ואילו חמזה, בן 41, הוא בנה של המלכה נור. אחרי מות המלך חוסיין ב-1999 ועליית בנו עבדאללה לשלטון כיהן הנסיך חמזה כיורש העצר, כלומר כראשון בתור לרשת את הכתר, אבל ב-2004 הדיח אותו עבדאללה מהתפקיד, ובהמשך הוא מינה במקומו את בנו-שלו, הנסיך חוסיין בן עבדאללה. מאז ועד היום הנסיך חוסיין הוא יורש העצר, וכעת מכשירים אותו השלטונות לקראת קבלת הכתר בעתיד.
2 צפייה בגלריה
ירדן המלכה נור עם בנה הנסיך חמזה ב 1999
ירדן המלכה נור עם בנה הנסיך חמזה ב 1999
חמזה עם אמו, המלכה נור, ב-1999
(צילום: AFP)
בשנים שחלפו בתווך הפך הנסיך חמזה לדמות פופולרית ברחוב הירדני, בין השאר בשל דמיונו הפיזי הרב לאביו המנוח. לצד זה הוא רקם קשרים עם מנהיגי שבטים שחשו תסכול מהתנהלות השלטון, וטיפח מערכת יחסים עם פעילים מובילים בתנועת המחאה נגד ממשלת ירדן, שהחלה להשמיע את קולה בשל הטענות לשחיתות במוסדות הממשל והמצוקה הכלכלית של הממלכה הענייה. מגפת הקורונה הנחיתה בשנה האחרונה מכה קשה נוספת על כלכלת ירדן, והיא הביאה את שיעור האבטלה לשיא והעמיקה את העוני.
מקורות פוליטיים בירדן אומרים כי חמזה סיכן עצמו לאחרונה בעצם העובדה שהשתתף בכינוסים שבטיים שבהם מתחו המשתתפים בגלוי ביקורת על המלך, גם אם הוא עצמו לא השמיע בהם דברי ביקורת כאלה. בסרטון שהעביר בשבת בערב ל-BBC ושבו סיפר כי הוא נתון במעצר בית, כבר השמיע הנסיך חמזה ביקורת ברורה על עבדאללה השני, כשטען שתחת שלטונו פשטה השחיתות, כלכלת ירדן קרסה וכל ביקורת הושתקה. זו הייתה קריאת תיגר בוטה ויוצאת דופן מצד הנסיך, ואתמול היא גררה גינויים מצד אישים פוליטיים בכירים בממלכה, שטענו כי מדובר בחצייה של קו אדום.