בנימין נתניהו בריאיון ל - i24NEWS
(באדיבות i24NEWS)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הערב (יום ג') כי בסוריה מחפשים אחר שרידי גופתו של המרגל אלי כהן ז"ל שהוצא להורג ב-1965 בתלייה בלב דמשק. הדברים נאמרו בריאיון ל-i24NEWS. בריאיון לגלי צה"ל אמר נתניהו כי "אנו בעלי מחויבות להחזיר את כל השבויים שלנו. לגבי כהן, לא מפסיקים לחפש". עם זאת הבהיר: "לא אמרתי שאנו עושים זאת באמצעות רוסיה. אנחנו לא מרפים והמאמצים נמשכים ואני מקווה שיישאו פרי. אני מקווה שנוכל להביא תוצאות".
לפי הדיווח ב-i24NEWS, חפץ (שרידי ביגוד או מסמך) שהיה שייך לאלי כהן הועבר מידי הסורים לרוסים שמחפשים באזור מחנה הפליטים אל-ירמוק. בהמשך, העבירו הרוסים את החפץ לישראל לבדיקה. עם זאת לאחר שידור הריאיון נמסר מלשכת רה"מ כי הדיווח על החפץ הוא "דיווח שגוי".
2 צפייה בגלריה
אלי כהן
אלי כהן
אלי כהן, המרגל הישראלי שהוצא להורג בתלייה
(צילום: לע"מ)
2 צפייה בגלריה
 אלי כהן
 אלי כהן
מתוך התיעוד הנדיר של אלי כהן שהתפרסם לאחרונה
(צילום: rtd)
נתניהו נשאל לגבי החיפושים בסוריה, והשיב: "זה נכון. זה כל מה שאני יכול להגיד. אני מחויב להשבת כל אחד מהנופלים והנעדרים שלנו. הבאנו את שרידיו של זכריה באומל לישראל. זה הגיע כתוצאה מהקשרים הקרובים שיש לי עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, והוא שלח את הכוחות שלו, תחת הצעות של מידע מודיעיני שאנחנו העברנו להם להשיב את זכריה באומל ואנחנו ממשיכים במאמצים הללו ל(השבתו של) אלי כהן ולכל אחד אחר".
בתו של אלי כהן סופי בן דור הגיבה על הדברים ואמרה ל-ynet: "מחפשים את השרידים של אבא שלי כבר הרבה מאוד שנים, ואין לי מושג אם הפרסום עכשיו זה ספין פוליטי וזה קשור לבחירות או שיש איזושהי אמת בידיעה. עד שאין ידיעות וממצאים מאושרים, אני מרגישה שאין לי מה להגיד בנושא".
אלמנתו של המרגל אלי כהן על הדיווחים לחיפושים אחריו: זה נותן תקווה
(צילום: אורי דוידוביץ, ירון ברנר)

הבת הוסיפה: "יש תחושה שמשחקים בנו, במשפחה שלי וברגשות שלנו, על חשבון כל מיני דברים שהם לא רלוונטיים. ידענו שמחפשים הרבה שנים והיינו צריכים לשמור על זה בסוד, אז איך פתאום כולם יודעים? אין לי מושג אם משתמשים בנו באופן ציני או שקיבלו הוראה לחפש יותר עכשיו. אם ראש הממשלה יודע משהו, הוא צריך להודיע לנו ולא דרך התקשורת ואני מניחה שכשיהיו ממצאים, הוא יפרסם את זה בתקשורת וזה שימוש ציני".
לפני פחות משבועיים דיווח העיתון בערבית "ראי אל-יום", היוצא לאור בלונדון, מפי "גורמים" כי בתקופה האחרונה רוסיה, בשיתוף עם הצד הסורי ובלחץ ישראל, משקיעה מאמצים רבים כדי לאתר את עצמותיו של המרגל אלי כהן ולהעבירן לישראל. לפי הגורמים, חיילים רוסים הגיעו לבית העלמין שבמחנה הפליטים אל-ירמוכ בדרום דמשק כמה ימים קודם לכן כדי לחפש שם.
בעקבות הדיווח התראיינה לאולפן ynet אלמנתו של המרגל הישראלי, נדיה כהן, וסיפרה על ההתרגשות בעקבות הדיווח: "אני רוצה להאמין שאנחנו לא מקווים לשווא". היא אמרה שאף גורם ישראלי לא פנה אליה בנושא: "לא היה ולא יהיה, הם עסוקים בבחירות".
תיעוד נדיר של אלי כהן שפורסם לאחרונה
(צילום: rtd)
לאחרונה פורסם סרטון וידאו נדיר שבו נראה לכאורה אלי כהן צועד ברחובות דמשק. הסרטון נחשף במסגרת סדרה תיעודית חדשה של רשת החדשות הרוסית RT העוסקת בסוריה. בסרטון, מתקופת שהותו של כהן בסוריה בשנות ה-60, נראה אלי כהן צועד ברחוב "29 במרץ" בדמשק. סרט הווידאו נקנה בחנות עתיקות בסנט פטרבורג. בסדרה מגלים היוצרים כי את הסרט צילם קצין בצבא האדום בשם בוריס לוקין, שהגיע לסוריה בתקופה שבה הגיע אליה כהן. נדיה כהן התייחסה לתיעוד ואמרה: "רואים את אלי שבור, לכוד, בעיניי הוא היה מת".
אלי כהן החל את פעילותו החשאית בסוריה ב-1961. עם השנים הוא הצליח לפתח קשרים ענפים והפך מקורב לצמרת השלטון הסורי. הוא ניצל זאת כדי להעביר מידע מודיעיני בעל ערך רב לגבי היערכות הצבא הסורי ברמת הגולן ודיווח על מהלכים צבאיים ומדיניים. בשיא פעילותו היה כהן מועמד לתפקיד תת שר ההגנה הסורי.
בינואר 1965 נחשף ונעצר על ידי אנשי המודיעין הסורי. למרות מאמצים פומביים וחשאיים מטעם ישראל, הועמד לדין ונידון למוות. אלי כהן תואר על-ידי הסורים כ"גדול המרגלים הישראלים שפעלו אי פעם במדינה ערבית". עד היום לא הוחזרו עצמותיו של כהן לארץ, למרות מאמצים רבים מצד ישראל. בעבר נפוצו דיווחים דומים על מאמצים להבאת עצמותיו של כהן, אך כל אלה העלו חרס.