סגן רום אברג'ילסגן רום אברג'יל
מאגר של צילומים אינטימיים שנאסף במשך שלוש שנים. סגן רום אברג'יל
800 סרטונים ומאות תמונות של עשרות קצינות וחיילות שנאספו במשך שלוש שנים: אלו הנתונים המבהילים שאיתרו חוקרי מצ"ח בימים האחרונים לאחר סריקת הטלפון הנייד של סגן רום אברג'יל, קצין שלישות מבסיס צאלים שבדרום שבשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי נעצר בחשד לעבירות של פגיעה חמורה בפרטיות, סחיטה באיומים, הטרדה מינית ומעשים מגונים.
אברג'יל נעצר לאחר שצוות חקירה עקב אחריו במשך כשבועיים בעקבות תלונות שהגישו נגדו שתי חיילות המשרתות איתו. בימים האחרונים חלה התפתחות בחקירה לאחר שהחוקרים נברו במאגרי התמונות והסרטונים של סגן אברג'יל והצליבו את תוכנן עם נתוני כוח האדם במחנה האימונים הגדול שבו שירת עד למעצרו.
ממצאי החקירה העלו כי מאות התמונות שהתגלו תחילה בטלפון של הקצין היו רק קצה הקרחון. אברג'יל צילם ושמר כ-800 סרטונים של עשרות חיילות וקצינות ששירתו לצידו בשלוש השנים האחרונות במצבים שונים: כאשר עברו לצידו והתכופפו או רכנו, בזמן שהתקלחו או החליפו בגדים ובמצבים אינטימיים אחרים. החקירה העלתה עוד כי הקצין שתל את הטלפון הנייד שלו במצב צילום בשירותי הנשים בבסיס כדי לצלם חיילות בתנוחות אישיות, ואף נהג לתת לפקודות שלו את הטלפון שלו בתואנה כי הוא נכנס לדיון מסווג וממושך, ובינתיים הן חייבות לקחת איתן את המכשיר לכל מקום, כולל למקלחות. אברג'יל חשוד כי סנכרן את הטלפון כך שיצלם אותן בחשאי.
כמו כן, לפי ממצאי החקירה, הקצין הוריד יישומון שמאפשר צילום בטלפון הנייד בזמן שהוא נראה כבוי כדי להסתיר את כוונותיו. כל זאת, ללא ידיעת החיילות והקצינות. בחקירתו הודה במיוחס לו אך טען כי מדובר בהתמכרות בלתי נשלטת, וכי מעולם לא פגע פיזית בחיילות. הפרקליטות הצבאית ביקשה מבית הדין הצבאי בקסטינה להתיר לפרסם את פרטיו המזהים כדי שעוד חיילות שנפגעו ממנו יתלוננו נגדו.
סגן רום אברג'ילסגן רום אברג'יל
השופט: "חשד קונקרטי לשיבוש הליכים ויסוד סביר ומוצק לחשדות". סגן אברג'יל
אברג'יל התנגד לבקשה בטענה למצוקה הנפשית שתיגרם לו, אך השופט, סגן אלוף טובי הארט, דחה את בקשתו והתיר לפרסם את זהותו. מחר (שלישי) יובא הקצין להארכת מעצר נוספת בבית הדין הצבאי בקסטינה לקראת התגבשות כתב האישום נגדו. "זה לא מקרה רגיל", כתב השופט בהחלטתו. "מחומר החקירה עולה במובהק כי קיימות נפגעות עבירה נוספות". השופט קבע כי "אין אינדיקציה שהחשוד נמצא במצב נפשי חריף או חריג. קיים חשד קונקרטי לשיבוש הליכים וקיים יסוד סביר ומוצק לחשדות".
התובע בתיק, סגן ליאור רוזנשטך, אמר בדיון הארכת המעצר כי "לא מדובר בתיק סטנדרטי. מדובר בהיקף גדול מאוד של עבירות". עורכי הדין של הקצין, לימור ואופיר ברמלי, אמרו בדיון: "אין עבירות של מגע אלא רק חשד לצילום. מדובר בחשדות ראשוניים בלבד".
סנגוריו של אברג'יל, עורכי הדין אופיר ברמלי ולימור ברמלי, מסרו כי "לפני מספר ימים נפתחה החקירה על ידי מצ"ח ימ"ר דרום, אשר מצויה בראשיתה. מבלי להקל ראש בחומרת המעשים בהם נחשד, נציין שמרשנו מסר בחקירותיו כי ביצע את המעשים בשל קשיים נפשיים ולא במטרה לפגוע במי מהחיילות. חרף החשדות המיוחסים למרשנו, נציין כי מדובר בחשדות בלבד, שטרם התגבשו לכדי כתב אישום. אנו בטוחים כי עם סיום החקירה, הדברים יתבררו לאשורם בפני בית הדין הצבא".
עו״ד לימור ברמלי ועו״ד אופיר ברמליעו״ד לימור ברמלי ועו״ד אופיר ברמלי
עורכי הדין אופיר ולימור ברמלי
מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "ב-17 בנובמבר 2020 נעצר על-ידי מצ"ח ימ"ר דרום קצין בדרגת סגן, בחשד שבמשך פרק זמן ממושך תיעד בסתר חיילות רבות בסיטואציות אינטימיות, תוך פגיעה חמורה בפרטיותן, לשם סיפוק וגירוי מיני. מעצרו של הקצין הוארך על ידי בית הדין הצבאי במספר ימים, לצורכי חקירה. מטבע הדברים, לא ניתן למסור פרטים נוספים אודות החקירה בשלב זה".