תיעוד ממקום פגיעת הרקטה ליד גן הילדים בשדרות

שלוש רקטות שנורו מעזה התפוצצו אמש (שני) בשדרות. אחת הרקטות פגעה בגן ילדים, אחרת בבית פרטי ושלישית התפוצצה ליד מפעל באזור התעשייה בעיר. לא דווח על נפגעים בגוף. במקביל, נמשכים המטחים לעבר הדרום, אחרי האיום של הזרוע הצבאית של חמאס ולפיו תירה לעבר גוש דן אם יימשכו תקיפות המבנים האזרחיים ברצועה.
16 צפייה בגלריה
פגיעה של רקטה בגן ילדים בשדרות
פגיעה של רקטה בגן ילדים בשדרות
הגן שנפגע בשדרות
(צילום: חיים הורנשטיין)
16 צפייה בגלריה
פגיעה של רקטה בגן ילדים בשדרות
פגיעה של רקטה בגן ילדים בשדרות
שרידי הרקטה בשדרות
16 צפייה בגלריה
שיגורים לעבר ישראל
שיגורים לעבר ישראל
שיגורים לעבר ישראל
(צילום: AFP)
16 צפייה בגלריה
בית נפגע באשדוד מירי רקטה
בית נפגע באשדוד מירי רקטה
בית שנפגע באשדוד, בצהריים
(צילום: אריק מרמור)
בשעות אחר הצהריים שיגר חמאס רקטות לשורת יישובים בדרום, אולם לא ירה לעבר גוש דן. אזעקות נשמעו ביישובי עוטף עזה, באר שבע, אשדוד, אשקלון ויישובי המועצה האזורית באר טוביה. בשעות הצהריים נפגע בניין מגורים באשדוד ושלושה בני אדם נפצעו באורח קל משברי זכוכיות. רקטות אחרות נפלו בשטחים פתוחים בבאר שבע. בשעות הערב נמשכו המטחים מרצועת עזה לעבר ישראל, ואזעקות נשמעו שוב באשדוד, אשקלון וביישובי המועצות האזוריות שבסביבתן. מתחילת המבצע שוגרו כ-3,500 רקטות מרצועת עזה. לאורך כל מבצע צוק איתן שארך כ-50 יום, לשם השוואה, שוגרו כ-4,500 רקטות.
במקביל, צה"ל גם ממשיך לתקוף מחבלים ברצועה. אחרי חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי, חוסאם אבו הרביד, חיסל צה"ל עוד חמישה מחבלים שהכינו רקטות לקראת שיגורן לעבר ישראל. בנוסף הותקף פיר מנהרה בצפון הרצועה והופצצו 16 עמדות שיגור רקטות.
16 צפייה בגלריה
שיעור מתמטיקה
שיעור מתמטיקה
לנבחני הבגרות במתמטיקה שלא ייגשו יינתן מועד מיוחד
(צילום: אלעד גרשגורן)
אמש עדכן פיקוד העורף כי ההגבלות על היישובים מקו נתניה ודרומה יוארכו עד ליום רביעי ב-18:00. משמעות ההחלטה היא שגם מחר לא יתקיימו לימודים במוסדות החינוך ברחבי הארץ. נבחני הבגרות במתמטיקה שאמורים לגשת אליה מחר יזכו למועד מיוחד ב-9 ביוני, כפי שהודיע משרד החינוך כבר בשבוע שעבר.
סביב השעה 23:15 נשמעה אזעקה בקיבוץ משגב עם שבגבול לבנון. תושבים דיווחו כי שמעו פיצוץ ובמועצה האזורית גליל עליון הודיעו על פתיחת מקלטים. בהמשך עדכן צה"ל כי בין חמישה לשבעה שיגורים זוהו מלבנון, אך הם לא חצו לשטח ישראל והתפוצצו בשטחה. לא דווח על נפגעים.

מבצע שומר החומות - עדכונים דקה אחר דקה:

00:21 - ביידן לנתניהו: מגבה את ישראל, תומך בקידום הפסקת אש נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר לו כי הוא תומך בקידום הפסקת אש. בהודעת הבית הלבן נכתב כי "נשיא ארה"ב שוחח עם נתניהו. הנשיא הביע את תמיכתו בזכותה של ישראל להגן על עצמה נגד ירי הרקטות. ביידן קרא לישראל לעשות מאמצים כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. שני המנהיגים שוחחו על פעולותיה הצבאיות של הצבא הישראלי נגד חמאס וארגוני טרור אחרים בעזה. הנשיא הביע את תמיכתו בהפסקת אש ודן עם מצרים ומדינות אחרות בקידום הנושא".
23:46 - צה"ל תקף בתגובה לירי מלבנון כוחות ארטילריים של צה"ל ירו לעבר מקורות הירי בלבנון. בצפון נשמרת השגרה ולא נמסרו הנחיות מצד פיקוד העורף.
23:33 - 6 שיגורים זוהו משטח לבנון, כנראה שלא חצו לישראל שישה שיגורים זוהו משטח לבנון לעבר ישראל. כולם, ככל הנראה, התפוצצו בשטח לבנון. לא דווח על נפגעים.
23:29 - ישראל תפתח את מעבר כרם שלום להכנסת ציוד מעבר הסחורות לרצועת עזה ייפתח מחר לטובת הכנסת דלקים, מזון ותרופות.
23:23 - המועצה האזורית גליל עליון פותחת מקלטים
16 צפייה בגלריה
אנשי חיזבאללה בגבול
אנשי חיזבאללה בגבול
פעילי חיזבאללה בגבול לבנון בימים האחרונים. השיגורים לא חצו לישראל
(צילום: אפי שריר )
23:15 - הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי: גל תגובה על חיסול המח"ט הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הודיעה כי פתחה בגל תגובה חדש בעקבות חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית של הארגון בעזה, חוסאם אבו הרביד. הודעת הארגון הגיעה אחרי הירי לשדרות.
23:14 - אזעקה באשקלון ובמשגב עם שבגבול לבנון אזעקות נשמעו בעיר אשקלון וביישובים במועצת חוף אשקלון. במקביל, נשמעה אזעקה בקיבוץ משגב עם שבגבול לבנון ותושבים שם דיווחו על שמיעת פיצוץ. צה"ל מסר כי הפרטים בבדיקה. גם לפני ארבעה ימים נורו רקטות מלבנון לשטח ישראל, והן נפלו בים.
23:03 - הרמטכ"ל לראשי הרשויות בדרום: "לחוסן יש עוצמה רבה. חמאס סופג מכה קשה" הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי נפגש עם ראשי הרשויות באזור הדרום ועדכן אותם בפעילות צה"ל. הוא אמר להם כי "למנהיגות שלכם ולחוסן שהאזרחים מפגינים יש עוצמה רבה. חמאס טעה כשהוא ביצע את הירי לפני 8 ימים לכיוון ירושלים, הוא לא חשב שזה מה שיקרה. חמאס הופתע מהעוצמה, מהשיטות ומההישגים והוא סופג עכשיו מכה קשה מאוד. המבצע יימשך ככל שידרש".
16 צפייה בגלריה
הרמטכ"ל עם ראשי הרשויות בדרום
הרמטכ"ל עם ראשי הרשויות בדרום
הרמטכ"ל עם ראשי הרשויות בדרום
23:01 - צבע אדום בשדרות ובשער הנגב
22:51 - מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס גם מחר נורבגיה, תוניסיה וסין הודיעו כי יכנסו את מועצת הביטחון של האו"ם שוב מחר בעניין הלחימה בעזה, אחרי שארה"ב סיכלה החלטה נגד ישראל באמצעות וטו. "המצב ממשיך להידרדר. אזרחים תמימים ממשיכים להיהרג ולהיפצע. אנחנו חוזרים: עצרו את האש, עשו סוף לאיבה עכשיו".
16 צפייה בגלריה
לקראת ישיבה של מועצת הביטחון של ה או"ם
לקראת ישיבה של מועצת הביטחון של ה או"ם
אולם מועצת הביטחון. ביום חמישי תתכנס העצרת, המועצה מחר
(צילום: AFP)
22:30 - שיחות בין חמאס למצרים על הפסקת אש. ארגון חמאס הודיע כי מנהיגו, איסמעיל הנייה ששוהה בקטאר, שוחח עם גורמים בכירים במצרים. בשיחה, כך אמרו בארגון, נידונו המאמצים להפסקת הלחימה. גורם בכיר בישראל אמר מוקדם יותר מנגד כי לא צפויה הפסקת אש לפני יום חמישי.
22:06 - אזעקות נוספות בשדרות וביישובים במועצת שער הנגב
21:50 - נתניהו בתום הערכת מצב: "נמשיך להכות במטרות טרור" ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הערכת מצב שקיים עם שר הביטחון בני גנץ ועם ראשי מערכת הביטחון כי "ההנחיה היא להמשיך ולהכות במטרות הטרור. צה"ל עושה זאת היטב. היום הוא חיסל עוד מפקד בכיר של הג'יהאד האיסלאמי, פגענו ביחידה הימית של החמאס, וגם ממשיכים להכות בתווך התת קרקעי - המטרו של החמאס, ויש עוד מטרות. אנחנו נמשיך לפעול ככל שיידרש כדי להשיב את השקט והביטחון לכל תושבי ישראל".
נתניהו: "נמשיך להכות במטרות"
(צילום: לע"מ)

21:40 - בכיר ישראלי: "לא תהיה הפסקת אש לפני יום חמישי"
21:40 - אזעקה בשדרות. 3 נפילות אותרו בעיר, אחת מהן בגן ילדים. לא ידוע על נפגעים בגוף. שלוש זירות נפילה אותרו בעיר שדרות. מנכ"ל מד"א אלי בין אמר כי אחת מהן הייתה בגן ילדים, וציין כי "לא ידוע כרגע על נפגעים". בהמשך מסרו שירותי הכבאות כי אותרה נפילה נוספת בבית קרקע בעיר. כיפת ברזל ככל הנראה לא הופעלה נגד המטח וחיל האוויר צפוי לתחקר את האירוע. רקטה אחרת התפוצצה ליד מפעל באזור התעשייה בעיר.
21:22 - אשכנזי שוחח עם עמיתו האמריקני בלינקן שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן. "ציינתי בפניו שישראל תמשיך לפעול מול חמאס עד להשבת השקט ליישובי הדרום והמרכז", אמר אשכנזי. "על הקהילה הבינלאומית כולה לגנות את חמאס. אנו מודים לארה"ב על תמיכתה בנו".
(צילום: ירון ברנר)

21:08 - אזעקה בנתיבות וביישובים במועצת אשכול ושדות נגב
20:55 - אחיו של אורון שאול: לכרוך את הפסקת האש בהחזרת הבנים אבירם שאול, אחיו של אורון שאול, קרא לכרוך כל הפסקת אש במבצע עם החזרת הבנים, ובהם אחיו, שנמצאים בעזה. בריאיון למשדר המיוחד של ynet הוא אמר כי "הרצון להחזיר אותם והמחויבות שואפת ל-0. יש חוב ערכי ומוסרי לחיילים והמשפחות. אני מוצא עצמי צועק וזועק את זה בתקופה האחרונה ושומע גם את הציבור דוחף אותנו מאחורה. ההצעה הזו נתמכת בעובדות, בשלום הגליל ישראל נקטה עמדה ברורה בעניין. בסיום המערכה ישראל תצא עם הישגים חסרי תקדים, אבל השאלה אם אנחנו לא רוצים הישגים מדיניים. צריך לעשות את זה ולסיים עם זה".
הוריו של הדר גולדין, שמחה ולאה גולדין, אמרו כי הם דורשים מנתניהו להודיע לנשיא ביידן שישראל לא תפסיק את הלחימה ללא השבת הבנים. "ראש הממשלה חייב להזכיר לנשיא כי הדר גולדין נחטף ב-2014 בזמן הפסקת אש הומניטרית שארה"ב יזמה ואף ערבה לה, בזמן שקרי היה שר החוץ וביידן עצמו היה סגן הנשיא. לא עוצרים ללא הבנים", אמרו.
20:44 - ביידן: "אשוחח שוב עם נתניהו" נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי הוא מתכוון לשוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מאוחר יותר בעקבות המבצע בעזה. השיחה הצפויה בין השניים תתקיים על רקע לחץ בינלאומי לסיום המבצע בעזה. בישראל מודים שיש לחץ כבד, אך מפרשים זאת בקרדיט לעוד כמה ימי לחימה מועטים. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר גם כן כי ידבר עם נתניהו על הפגיעה בבניין שבו שכנו מטות של רשתות התקשורת בעזה.
20:30 - מפקד פיקוד העורף ל-ynet: "העמידות בעורף לא נשחקת" אלוף אורי גורדין אמר בריאיון למשדר המיוחד של ynet כי הוא מזהה נחישות רבה מצד אזרחי ישראל, גם במסגרת סקרים וגם במסגרת שיח עם תושבים. "אני מסתובב הרבה מאוד באשקלון בימים האחרונים, ואשקלון נמצאת תחת התקפת הרקטות הכבדה ביותר מכל ערי ויישובי ישראל. אני עדיין מזהה נחישות רבה מאוד, גם של ראש הרשות וגם של אזרחי אשקלון לאפשר לצה"ל להמשיך לפעול בצורה אגרסיבית ומשמעותית למול ארגוני הטרור בצד השני בעזה", אמר.
ריאיון עם מפקד פיקוד העורף במשדר ynet
(צילום: טל שמעוני, ירון ברנר)

20:25 - לוחם שריון נפצע קל-בינוני מפגיעת פצצת מרגמה לוחם צה"ל מאחד מגדודי השריון נפצע באורח קל-בינוני מפגיעת פצצת מרגמה באזור עוטף עזה. הוא פונה לבית החולים ברזילי באשקלון, ממנו נמסר כי מצבו יציב.
20:03 - הותקפו חמישה בתי בכירים בחמאס דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו חמישה בתים של מפקדים בכירים בחמאס, ששימשו תשתיות טרור. אחד הבתים הוא ביתו של אמג'ד אבו-נג'א, מפקד גדוד של הכוחות המיוחדים של חמאס – הנוחבא, שלפי צה"ל ניהל מביתו לחימה בסבבי לחימה שונים.
תיעוד מתקיפת חמשת בתי הבכירים בחמאס
(צילום: דובר צה"ל)

תיעוד: רקטה התפוצצה במפעל במושב תקומה שליד נתיבות

19:22 - צבע אדום בשדרות וביישובים בשער הנגב ואשכול
19:22 - צה"ל מעדכן: כ-190 שיגורים מהרצועה מהבוקר דובר צה"ל עדכן כי מהשעה 07:00 בבוקר ועד 19:00 בערב זוהו כ-190 שיגורים משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. כ-25 שיגורים נפלו בשטח הרצועה. לוחמי כיפת ברזל יירטו חלק מהשיגורים.
16 צפייה בגלריה
שביל עשן
שביל עשן
190 שיגורים מהרצועה ב-12 שעות
(צילום: רויטרס)
16 צפייה בגלריה
יירוט יירוטים כיפת ברזל מבצע שומר החומות מבצע שומר חומות
יירוט יירוטים כיפת ברזל מבצע שומר החומות מבצע שומר חומות
יירוט של כיפת ברזל בשמי הארץ
(צילום: רויטרס )
19:12 - אזעקה בשדרות וביישובים במועצת שער הנגב
19:08 - פיקוד העורף מאריך את ההגבלות עד יום רביעי פיקוד העורף פרסם את ההנחיות המעודכנות בעקבות ההסלמה בדרום. כחלק מההגבלות, לא יתקיימו לימודים עד יום רביעי הקרוב בישובים בקו נתניה ודרומה. לנבחני הבגרות במתמטיקה שמתגוררים מנתניה ודרומה, יינתן לפי משרד החינוך, מועד מיוחד ב-9 ביוני.
16 צפייה בגלריה
הנחיות פיקוד העורף המעודכנות
הנחיות פיקוד העורף המעודכנות
הנחיות פיקוד העורף המעודכנות
19:05 - ראש המל"ל שוחח עם עמיתו האמריקני ראש המל"ל מאיר בן שבת שוחח היום עם עמיתו האמריקני ג'ייק סאליבן. כך מסר האחרון בציוץ בטוויטר. סאליבן ציין כי הוא שוחח גם עם גורמים במצרים. "ארה"ב מעורבת בדיפלומטיה נמרצת ושקטה, והמאמצים שלנו ימשיכו", הוא אמר.
19:03 - התייעצויות ביטחוניות בקריה ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות ביטחוניות בקריה עם שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המוסד יוסי כהן. להתייעצויות הצטרפו ראשי הצמרת הביטחונית.
הערכת המצב בקריה
(צילום: טל עוז, משרד הביטחון)

16 צפייה בגלריה
הערכת מצב בראשות בני גנץ ובהשתתפות בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אמיר אשל.
הערכת מצב בראשות בני גנץ ובהשתתפות בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אמיר אשל.
(צילום: טל עוז, משרד הביטחון)
19:00 - אזעקות נוספות באשדוד, אשקלון וביישובים באזור. הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות על הירי
19:00 - הותקף החמ"ל הראשי של ביטחון הפנים של חמאס דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו את החמ"ל הראשי של מנגנון ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל שבצפון הרצועה. בצה"ל אמרו כי החמ"ל שימש את פעילי המודיעין הצבאי של הארגון.
16 צפייה בגלריה
צה"ל תקף את החמ"ל הראשי של ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס
צה"ל תקף את החמ"ל הראשי של ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס
(צילום: דובר צה"ל )
18:59 - צבע אדום ביישובים במועצת אשכול
18:53 - אזעקות באשקלון, בנתיבות וביישובים באזור; רקטה התפוצצה בשטח פתוח ליד נתיבות
18:48 - צבע אדום בכיסופים ורעים שבאשכול
16 צפייה בגלריה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפות צה"ל בעזה
תקיפת צה"ל סמוך לחוף הים בעזה
(צילום: AFP)
18:38 - פיקוד העורף מורה לתושבי העוטף המרוחקים 4 ק"מ מהגבול להישאר בקרבת מרחב מוגן. פיקוד העורף הורה לתושבי היישובים המרוחקים עד ארבעה קילומטר מגבול הרצועה להישאר בבתיהם ובקרבת מרחב מוגן עד להודעה חדשה. "חל איסור על כל תנועה ופעילות במרחב הפתוח באזור", נמסר מפיקוד העורף.
18:37 - צבע אדום בנחל עוז ובעלומים שבעוטף עזה
16 צפייה בגלריה
טנקים ירי ארטילרי גבול רצועת עזה
טנקים ירי ארטילרי גבול רצועת עזה
לוחמים בגבול הרצועה
(צילום: רויטרס)
16 צפייה בגלריה
יירוט יירוטים כיפת ברזל מבצע שומר החומות מבצע שומר חומות
יירוט יירוטים כיפת ברזל מבצע שומר החומות מבצע שומר חומות
שיגור מסוללת כיפת ברזל
(צילום: AFP)
18:30 - העצרת הכללית של האו"ם צפויה להתכנס ביום ה' העצרת הכללית של האו"ם צפויה להתכנס ביום חמישי הקרוב בנוגע למצב בעזה. גורמים בישראל אישרו כי טורקיה, שהיא נשיאת העצרת במושב הנוכחי, יזמה דיון על המצב בעזה. בעצרת הכללית יש רוב בעד הפלסטינים, וניתן להעריך שייצא משם גינוי לישראל. בניגוד למועצת הביטחון, ארה"ב לא יכולה להטיל וטו על החלטות של העצרת הכללית.
18:16 - הזרוע הצבאית של חמאס מאיימת בירי לגוש דן הזרוע הצבאית של חמאס איימה כי תירה רקטות לעבר גוש דן אם צה"ל לא יפסיק בתקיפת מבנים אזרחיים. האיום של חמאס הגיע אחרי שצה"ל תקף בניין בן שש קומות במערב העיר עזה.
פורסם לראשונה: 18:33, 17.05.21