סיור משטרתי עם ניצב משה ברקת מפקד מרכז
(צילום: משה מזרחי ואלי סניור)

יום רביעי האחרון, 19:30, לוד: בעוד חצי שעה אמור להיכנס לתוקף הצו ההיסטורי שעליו חתם מפקד מחוז מרכז, ניצב משה ברקת, ולפיו העיר לוד תיכנס לעוצר. גם לברקת ולכל עשרות הקצינים שסביבו במחוז מרכז ברור - הצו הוא צעד חירום אבל הוא לא ימנע את המשך הפרעות בעיר המעורבת, שהפכה השבוע לשדה קרב עם מהומות שכללו ירי מנשק חי, הצתות של בתי כנסת, ניידות משטרה מכוניות ובזיזות - מראות שלא נראו בה עשרות שנים.
עם מכשיר הקשר שצמוד לכתף שלו, ברקת לא מפסיק לשדר הודעות מהשטח. הוא משוחח עם קציני המטה שלו, אבל האוזן כל הזמן קשובה למה שמתרחש בשטח. כשהוא שומע שיש התרחשות בקשר, הוא עולה ומקפיץ כוחות למקום.
7 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
מהומות בלוד
(צילום: יובל חן)
7 צפייה בגלריה
לוד
לוד
הפכה לשדה קרב. לוד הלילה
(צילום: AFP)
עם קריירה של עשרות שנים במשטרה, גם ברקת לא זוכר מראות כמו של השבוע בלוד. אמנם בחלקים גדולים במדינה התפתחו מהומות בימים אלה, אבל בלוד נדמה שהכל ממש התפוצץ. לא רק האבנים, ההצתות והירי החי. כמה שעות קודם לכן, הוא חתם לראשונה בהיסטוריה על צו חירום שמאפשר לשוטרים שלו סמכויות כמעט בלתי מוגבלות. לתושבי המקום המשמעות היא עוצר. החל מהשעה 20:00 כולם צריכים להיות בבתים.
7 צפייה בגלריה
ניצב משה ברקת
ניצב משה ברקת
ניצב משה ברקת בשטח. "לא ייגמר כל כך מהר"
( צילום: אלי סניור)

7 צפייה בגלריה
שריפות בלוד
שריפות בלוד
שריפות בלוד
(צילום: אלכס קולומויסקי)
המשטרה עצרה עשרות מתפרעים בלוד
(צילום: דוברות המשטרה)

המשטרה מרחיקה יהודים ממרכז לוד כדי למנוע עימותים עם ערבים
(צילום: נדב אבס)

ברקת לא רוצה יותר את הקשר. הוא מקפיץ את "בלו" – איש גדול גוף, שמשמש נהג, עוזר, שומר ובלש לעת חירום. נכנס לאוטו ויוצא לשטח. סביב סוכת האבלים של הצעיר הערבי שנהרג בתחילת הפרות הסדר של הערבים, מתחילות המהומות הראשונות. מפקד המרחב תת ניצב רונן אבינאלי נותן סקירה ראשונה, ומבטיח ש"הכל בשליטה". האירוע לא אמור להסתיים כל כך מהר. זה ברור לשוטרים שבשטח, וברור עוד יותר לניצב ברקת.
משם חזרה למטה, ועוד קפיצה לצומת בית המשפט ש"נכבשה" על ידי המון יהודי שהחליט להגן על ביתו ועל חייו. אוטובוס של חסידי חב"ד שעובר מקפיץ את עשרות הנוכחים בצומת, אבל את ניצב ברקת העניין מדאיג. העוצר כבר נכנס לתוקף. הוא קורא בקשר, ומבקש כוחות גדולים לפינוי הצומת. תוך כמה דקות מתארגן כוח, וברקת משקיף מהצד.
המשטרה נערכת לקראת המהומות בלוד
(צילום: נדב אבס)

7 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
ניידת משטרה שהוצתה בלוד
(צילום: יובל חן)
7 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
(צילום: יובל חן)
"בלו" הגדול, עוזב את הבוס שלו ומצטרף למעצר של צעיר שניסה לדחוף שוטרת. "פעם בלש, תמיד בלש", יגיד מהצד אחד מחבריו. משם חזרה בכביש עוקף לוד, היישר למפקדה שהוקמה במטה מג"ב. שעה מתחילת העוצר, ורימוני ההלם ממשיכים לתת את הטון ברחובות העיר. "זה לא ייגמר כל כך מהר", מסביר ברקת. "אבל אנחנו כאן. אנחנו כאן עד שהסדר יחזור על כנו".

תגבור כוחות ושוטרים סמויים: כך תגן המשטרה על בתי הכנסת בלוד

אחרי אינספור הצתות של בתי כנסת שחוללו והושחתו, הבינו במשטרה כי עליהם לפעול להגן עליהם. בעקבות זאת במשטרה פעלו במהלך היממה האחרונה למיפוי כל בתי הכנסת בעיר, וכבר היום יחלו בהצבת שוטרים באזורים המועדים לפורענות. במקביל במשטרה הכווינו גם כוחות סמויים שינסו לאתר מבעוד מועד פורעים שמתכננים לפגוע בבתי כנסת. "זאת בהחלט נקודה כואבת, ואנו דואגים לטפל בה", אמר גורם משטרתי.
7 צפייה בגלריה
בית כנסת שרוף בלוד
בית כנסת שרוף בלוד
בית כנסת שרוף בלוד
(צילום: AFP)
לטענת התושבים היהודים נפגעו שמונה בתי כנסת: בית הכנסת "האקווריום" ברחוב ברנר נשרף לחלוטין בלילה השני לפרעות. בבית הכנסת "ישועת ה'" ברחוב החלוץ/אלשוילי בוצע ניסיון הצתה בלילה השני לפרעות - החצר הוצתה ונשרפו עצים. בית הכנסת "דוסא" ברח' החלוץ הוצת פעמיים בלילה הרביעי לפרעות. ספרי התורה פונו ונשרפו שני חדרים צדדיים, בית כנסת "שערי עלייה" בשכונת נווה נוף נפגע מפריצה בלילה השלישי לפרעות. חלונות נופצו, וכוחות שהגיעו מנעו הצתה.
בבית הכנסת "אביר יעקב" ברחוב צה"ל חלונות נופצו בלילה השלישי לפרעות. בית הכנסת ובית המדרש של מכינת מעוז ברחוב אקסודוס 2 הוצת בחלקו בלילה הראשון לפרעות. נשרפו ספרי קודש. בבית הכנסת "שערי שמיים" (הגרוזינים) נעשה ניסיון לניפוץ חלונות בלילה הרביעי לפרעות.