4 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
"פעל משיקולים זרים". השר יעקב ליצמן
(צילום: אלכס קולומויסקי)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע אחר הצהריים (חמישי) כי הוא מתכוון להעמיד לדין בכפוף לשימוע את שר השיכון יעקב ליצמן בשתי פרשות, בעבירות של שיבוש הליכי משפט והפרת אמונים. בפרשה הראשונה נחשד ליצמן כי ניסה לסייע למלכה לייפר הנאשמת בעבירות מין חמורות בתלמידות. בפרשה השנייה הוא חשוד כי ניצל את כוחו כדי לעזור לעסק בתחום המזון של מקורב. ליצמן לא יועמד לדין בעבירת שוחד, שבה נחשד תחילה. מטעמו של השר נמסר: "מברכים על ההחלטה לנקותו מסעיף השוחד. בטוחים שבסוף השימוע יוסר גם החשד הנותר מעלילת הכזב".
בהודעת היועמ"ש נכתב כי "מדובר בשתי פרשות בהן ניצל לכאורה השר יעקב ליצמן את מעמדו ואת כוחו השלטוני, כדי לקדם אינטרסים של אנשים פרטיים, כשלפי החשד הוא עושה שימוש בכוחו השלטוני משיקולים זרים ונגד האינטרסים שעליהם הוא מופקד כסגן שר הבריאות".
ליצמן מגיב על ההמלצה להעמידו לדין באולפן ynet, 2019
(צילום: שמוליק דודפור)

4 צפייה בגלריה
מלכה לייפר פדופילית הסגרה נאשמת פדופיליה אוסטרליה
מלכה לייפר פדופילית הסגרה נאשמת פדופיליה אוסטרליה
"פעל לכאורה להכשיל הליך שיפוטי". מלכה לייפר
(צילום: AP)

פרשת מלכה לייפר: לחץ על הפסיכיאטר המחוזי

הפרשה הראשונה נוגעת להליך המשפטי שבו פנה היועמ"ש לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לאשר את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר בגין עבירות מין שביצעה שם בתלמידות בבית הספר שניהלה בעיר מלבורן. לייפר ניהלה מאבק נגד ההסגרה ועורכי דינה טענו כי היא לא כשירה לעמוד לדין ויש להפסיק את הליך ההסגרה נגדה.
"לפי כתב החשדות, בעקבות פניות מטעמה של לייפר במהלך 2015 פעל השר ליצמן באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים באותה תקופה ולגרום לכך שיחזור בו מעמדתו וישנה את חוות הדעת שמסר באשר למצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה בת הסגרה", נאמר בהודעתו של מנדלבליט.
"בשלב מאוחר יותר בהליך המשפטי, בפברואר 2018, עת ביקשה המדינה לחדש את הליכי ההסגרה, התבקש הפסיכיאטר המחוזי על ידי בית המשפט להגיש את התייחסותו העדכנית בסוגיה. כמה ימים לאחר מכן זימן השר ליצמן את הפסיכיאטר המחוזי ללשכתו פעם נוספת וביקש שוב להשפיע באופן פסול על חוות הדעת בעניין מצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה כשירה לעמוד לדין ומשכך היא איננה בת הסגרה".
4 צפייה בגלריה
טקס פרישה של השופט חנן מלצר
טקס פרישה של השופט חנן מלצר
"ליצמן פעל באופן פסול". היועמ"ש מנדלבליט
(צילום: אמיל סלמן)
לפי מנדלבליט, "בפעולות אלה, לצד פעולות נוספות המתוארות בכתב החשדות, ניצל לכאורה השר ליצמן את תפקידו הציבורי ואת משרתו הרמה כדי להניע עובד ציבור הכפוף לו במטרה שיחזור בו מחוות דעתו המקצועית שנתן כמומחה בתחום בריאות הנפש, על פי סמכותו ובהתאם להחלטת בית המשפט בהליך שיפוטי. בכך פעל לכאורה בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לעיוות דין. השר ליצמן פעל בשרירות, מתוך שיקולים זרים, בניגוד לדין ובניגוד לאינטרס הציבור שעל קידומו הוא היה מופקד כסגן שר הבריאות; בכך לכאורה עשה בתפקידו כעובד הציבור מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור".

פרשת העסק למזון: סיוע לחבר לעקוף הגבלות

פרשה שנייה נוגעת לסיוע של ליצמן לעסק המזון "בית ישראל". ב-2015 קבעה מחלקת המזון המחוזית במשרד הבריאות כי על בית העסק להפסיק לייצר ולמכור סלטים, וכן למכור מוצרי מזון נוספים בשל ליקויים תברואתיים חמורים שגרמו לסועדים לחלות. על-פי החשד ליצמן, שנהג לקנות במקום מוצרים מדי שבוע, והיה מיודד עם בעליו של העסק, נעתר לבקשתו של האחרון וניסה לסייע לו לעקוף את ההגבלות שהוטלו עליו.
"לצורך כך הורה השר ליצמן לזמן את הדרג המקצועי הרלוונטי בשירות המזון לפגישה בבית העסק. זאת כדי להשפיע על עובדי מחלקת המזון המחוזית לשנות את החלטתם ולהסיר את ההגבלות שהוטלו על בית העסק במסגרת ההחלטה בשימוע. במסגרת הפגישה, וחרף העובדה שגורמי המקצוע המוסמכים בכל הקשור לפיקוח על המזון הבהירו כי הסרת המגבלות שהוטלו על בית העסק מהווה סכנה של ממש לציבור עקב תנאי תברואה ירודים ואי עמידה בסטנדרטים הבריאותיים הנדרשים, לרבות הימצאות של חיידקי ליסטריה בבדיקות שנערכו במקום, הבהיר השר ליצמן לעובדות מחלקת המזון כי עליהן לשנות את החלטתן באופן שייטיב עם בעל העסק", מתאר היועמ"ש.
4 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן מחוץ לביתו בירושלים  בבוקר שאחרי הבחירות
יעקב ליצמן מחוץ לביתו בירושלים  בבוקר שאחרי הבחירות
"השתמש בכוחו נגד בריאות הציבור, שעליה הופקד כסגן שר הבריאות"
(צילום: עמית שאבי)
"במעשיו ניצל לכאורה השר ליצמן את מעמדו ואת כוחו השלטוני, כדי לקדם אינטרסים כספיים של ידידו, כשהוא עושה שימוש בכוחו השלטוני בשרירות, משיקולים זרים, ונגד אינטרס בריאות הציבור שעליו הוא מופקד כסגן שר הבריאות, ובכך עשה לכאורה מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור", כותב מנדלבליט.
המשטרה קבעה כבר לפני שנתיים כי ישנה תשתית ראייתית להעמיד לדין את ליצמן בשתי הפרשות. המשטרה קבעה אז כי ישנה תשתית ראייתית לעבירות של הדחה בעדות, מרמה והפרת אמונים בפרשת לייפר, וכן הצעת שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשת בית העסק לממכר מזון.

תגובת ליצמן: "פעל על פי החוק בלבד"

מטעמו של השר ליצמן נמסר בתגובה על החלטת היועמ"ש: "לאורך כל שנות פעילותו הציבורית פעל השר ליצמן למען כלל הציבורים והאוכלוסיות, בכללם מתן מענה מיוחד לפניות הציבור ללא אפליה ועל פי החוק בלבד. אנו מאמינים בחפותו המלאה של השר ליצמן ומברכים על ההחלטה לנקות את השר ליצמן מסעיף השוחד.
"השר ליצמן ייערך לשימוע שבסופו אנו בטוחים שבעזרת השם יוסר גם החשד הנותר מעלילת הכזב שטפלו עליו. בחלקו של השר ליצמן נפלה הזכות הגדולה לעשות למען הכלל ולמתן מענה לאלפי פניות של אנשים מכל גווני האוכלוסייה שפנו אליו בבקשה שיושיט להם עזרה. דלתו של השר ליצמן תישאר תמיד פתוחה והוא ימשיך לפעול כשליח ציבור נאמן של אזרחי ישראל כולם, תוך הקפדה על הוראות החוק והמינהל התקין".
מארגון "מגן" שליווה את נפגעותיה של מלכה לייפר נמסר: "אנו מברכים על החלטת היועמ"ש להעמיד לדין את השר ליצמן. אנו מקווים שהמסר שיוצא היום מלשכת היועמ"ש שמזכיר שהתערבות של בעלי כוח ושררה לטובת עברייני מין היא פסולה ומהווה עבירה על החוק, יהדהד היטב וימנע התערבויות שכאלו בעתיד".
השתתפו בהכנת הכתבה: מורן אזולאי וגלעד מורג